Polecam - Jacek Marczyński

Która z operowych uwertur jest najpiękniejsza? Trudny wybór, bo już każda z tych, jakie skomponował Rossini, to koncertowy przebój.

Publikacja: 26.08.2011 15:06

Jacek Marczyński

Jacek Marczyński

Foto: Życie Warszawy

Na pewno jego hitem numer 1 jest jednak wstęp do „Cyrulika sewilskiego". W operach Mozarta także mamy bogactwo wyboru, ale orkiestry szczególnie lubią się popisywać uwerturą do „Wesela Figara". Beethoven napisał tylko jedną operę, „Fidelio", ale za to aż cztery uwertury do niej – co jedna, to lepsza.

Takie właśnie muzyczne arcydzieła znajdą się w programie ostatniego koncertu „Klasycznie na trawie" w ogrodach Królikarni (Warszawa, ul. Puławska 113a, niedziela, godz. 12). Wystąpi orkiestra Sinfonia Viva, dyrygować będzie Tomasz Radziwonowicz.

Zagrają

Letnie recitale na Grochowskiej, siedziba Sinfonii Varsovii, ul. Grochowska 272, wstęp wolny, niedziela (28.08), godz. 12

Trzy romantyczne ballady trzech kompozytorów – Fryderyka Chopina, Franciszka Liszta oraz Johannesa Brahmsa – zagra w niedzielne południe Monika Quinn. Ma 26 lat, urodziła się w Montrealu, ale od dziecka mieszka w Warszawie, gdzie w 2007 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną. Może się poszczycić wieloma konkursowymi trofeami, występuje w Polsce i za granicą.

Recitale chopinowskie, Łazienki Królewskie, pomnik Chopina, wstęp wolny, niedziela (28.08), godz. 12 i 16

Tym razem będzie Chopin w męskim wydaniu. I to najlepszym, bo obaj pianiści mają ustaloną renomę w muzycznym świecie. Karol Radziwonowicz, który zagra w południe, jest wielce zasłużony w promowaniu polskich kompozytorów – Chopina i Paderewskiego. O godz. 16 wystąpi Filip Wojciechowski, pianista swobodnie czujący się zarówno w klasyce, jak i w jazzie.

Festiwal Zespołów Kameralnych, skwer Hoovera, ul. Krakowskie Przedmieście 60a, niedziela (28.08), godz. 13.30, ogród przy Oranżerii pałacu w Wilanowie, niedziela (28.08), godz. 16.30, wstęp wolny

Zarzuela to hiszpańskie połączenie opery i operetki. Choć jej początki sięgają XVII w., to największą popularność zdobyła dwa stulecia później, stając się rozrywką wszystkich warstw społecznych – od dworu królewskiego po ubogi lud miejski. Na zakończenie tegorocznego Festiwalu Zespołów Kameralnych fragmenty hiszpańskich zarzueli zagra międzynarodowy kwartet smyczkowy Quatuor Europa.

Bach Bogu – Bach królowi, kościół św. Katarzyny, ul. Fosa 17, wstęp wolny, niedziela (28.08), godz. 19

Grający na instrumentach historycznych żeński zespół Silva Rerum z solistką Anną Krawczyk (sopran) zaprasza na wieczór z utworami Jana Sebastiana Bacha. Usłyszymy kantaty sakralne i kompozycje towarzyszące uroczystym obiadom i balom, muzykę dedykowaną monarchom z okazji urodzin, imienin, koronacji.

Kultura
Meksyk, śmierć i literatura. Rozmowa z Tomaszem Pindlem
Kultura
Dzień Dziecka w Muzeum Gazowni Warszawskiej
Kultura
Kultura designu w dobie kryzysu klimatycznego
Kultura
Noc Muzeów 2025. W Krakowie już w piątek, w innych miastach tradycyjnie w sobotę
Kultura
„Nie pytaj o Polskę": wystawa o polskiej mentalności inspirowana polskimi szlagierami