Koncerty, spektakle, wystawy, spotkania literackie, warsztaty plastyczne i muzyczne, smakołyki artystyczne i kulinarne tworzone przez artystów z Polski i zagranicy składać się będą na tegoroczną 11. już edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Od najbliższej soboty do końca miesiąca planowanych jest ponad 200 imprez.
Warto zabrać dzieci
– Sukces tego festiwalu to zwycięstwo życia nad śmiercią, nad zbrodnią Holokaustu, a także przypomnienie wspólnoty losów Polaków i Żydów – mówi Gołda Tencer. Łodzianka z urodzenia, warszawianka z wyboru, związana od lat z Teatrem Żydowskim, wymyśliła tę imprezę w 2004 r. z okazji setnej rocznicy urodzin Isaaca Bashevisa Singera, jednego z najwybitniejszych pisarzy żydowskich, który przed wyjazdem do USA w 1935 r. przez kilkanaście lat mieszkał z rodziną w Warszawie.
Festiwal Warszawa Singera, który przywrócił życie zrujnowanej i martwej ulicy Próżnej, na początku był imprezą bardzo kameralną. Z roku na rok przyciąga coraz większe grono twórców i widzów. Występowali na niej artyści tej rangi co Nigel Kennedy czy Joseph Malovany, jeden z najsłynniejszych na świecie kantorów.
W tym roku na uroczyste otwarcie w synagodze Nożyków zaplanowano koncert kantorów Moshe Fishera, Avrahama Kirshenbauma i Elazara Vinograda. Bilety i zaproszenia już dawno się rozeszły, ale będzie okazja obejrzeć bezpośrednią transmisję na ustawionych wokół synagogi telebimach.