Z okazji jubileuszu specjalnym tytułem Kreatora Kultury uhonorowano aż trzy osoby, które przez kilka ostatnich dekad miały wyjątkowy wpływ na polską kulturę: Dorotę Masłowską, Wilhelma Sasnala i Ryszarda Poznakowskiego. A nagrody wręczono młodym artystom w siedmiu kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa.
Dorota Masłowska, autorka m.in. powieści „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną” i sztuk „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”, „Między nami dobrze jest” tytuł Kreatora Kultury otrzymała za „zrewolucjonizowanie języka polskiej literatury, która w ostatnich 30 latach dzieli się na czas przed „Wojną...” i po „Wojnie...”. Za opowieść o Polsce, przystawianie nam lustra, zaglądanie do głów i obnażanie nadmuchanej fasady, za którą widać przaśną rzeczywistość. Wreszcie – za twórcze i odważne wchodzenie w język filmu, teatru i muzyki, by kreować nowe zjawiska.”
Paszportami Polityki nagrodzeni zostali wybitnie utalentowani młodzi twórcy, którzy w sposób szczególny wyróżnili się w minionym roku artystycznymi dokonaniami.
Masłowska odbierając nagrodę powiedziała: - Mimo że dzisiaj zostało nagrodzonych kilka wspaniałych odważnych artystek, to ciągle mam poczucie, że żyjemy w rzeczywistości antykobiecej i że kultura w tym kraju też jest antykobieca. W ciągu 20 lat byłam tej kultury ofiarą i beneficjentką, i biernym świadkiem. Chciałabym żyć w rzeczywistości, gdzie kobietom artystkom jest łatwiej i mają większe prawo do wyrażenia tego, co chcą…”
Wilhelm Sasnal otrzymał Kreatora „za malarstwo, które sprawiło, że całe pokolenie młodych polskich twórców uwierzyło w swoją szansę na międzynarodowy sukces artystyczny. Za narzucenie sobie i całemu środowisku tempa, za którym trudno było nadążyć nagrodom artystycznym. Ale też za pokazanie – i wielokrotne potwierdzanie – że prawdziwa kariera polega na podążaniu własną drogą.”