– Wybraliśmy filmy odnoszące się do artystów, których prace pokazujemy właśnie na wystawie – mówi Katarzyna Pszczołowska, koordynatorka przeglądu obejmującego dziesięć filmów i teledysków. Szczególnie te ostatnie, pochodzące z Wojskowego Magazynu Filmowego Radar, oddają charakter dawnej wojskowej wytwórni. Ale nie on, ale typ filmu jest najważniejszy dla widzów.
W programie najliczniejszą reprezentację mają filmy biograficzne. I tak w „Przerwanej pieśni” poznać można historię Krystyny Krahelskiej, która pozowała Ludwice Nitschowej do pomnika warszawskiej Syrenki, a w „Ein Fest für die Augen. Der Maler Walter Womacka” twórczość Waltera Womacki, czołowego przedstawiciela socrealizmu – autora m.in. słynnego muralu na Domu Nauczyciela na Alexanderplatz.
Będzie też trochę o relacjach między karierą artystyczną a rodziną – głównie małżeństwem. Zobaczyć można m.in. portret grafika Jiří Johna, zrealizowany we współpracy z jego żoną – Adrieną Šimotovą, której prace prezentowane są na wystawie „Płeć?...” oraz wywiad z żoną Jerzego Beresia – Marią Pinińską-Bereś, rzeźbiarką.
– Artystka opowiada w nim między innymi o tym, jak duży wpływ na jej sztukę miały relacje z mężem i jak macierzyństwo przystopowało ją w pracy twórczej – mówi Pszczołowska.
[i]Przegląd filmów dokumentalnych, Zachęta, pl. Małachowskiego 3 (sala multimedialna, wejście od ul. Burschego), wstęp wolny, poniedziałek (31.05) – środa (2.06)[/i]