Premiera odbyła się w Białymstoku w 2008 r. Później suitę wykonywano przed synagogą w Tykocinie i na Warsaw Summer Jazz Days.
Inspiracją dla Pawlika były losy rodziny Breckerów. Nasz pianista i kompozytor zainteresował się nimi, kiedy zaangażował się w poszukiwanie dawców szpiku kostnego dla chorego saksofonisty Michaela Breckera. Dowiedział się, że zanim dziadek braci Breckerów Jakub Tykocki wyemigrował do USA, mieszkał pod Tykocinem. Życia Michaelowi nie udało się uratować. Jego pamięć Pawlik uczcił wyjątkową kompozycją, a solistą uczynił Randy’ego.
Album został jazzową płytą roku 2008 w rankingu „Rz” i Jazz Radia, otrzymał nominację do Fryderyka. W USA ukazał się pod tytułem „Nostalgic Journey: Tykocin Jazz Suite”, przynosząc soliście i kompozytorowi wiele wyróżnień i entuzjastyczne recenzje.
Suitę tworzy sześć kompozycji. „Introdukcja” rozpoczyna się od powoli wyłaniających się z ciszy dźwięków fortepianu. Subtelnie zarysowany temat podejmują smyczki. Z każdą minutą muzyka gęstnieje, w „Nostalgiczną podróż” Pawlik zabiera nas już z Randym Breckerem. Fortepian i trąbka stanowią idealny duet.
Temat „Chodźmy wszyscy do nieba” ma zdecydowanie jazzowy charakter. Ballada „Bez słów” może się kojarzyć z nastrojowymi tematami filmowymi Komedy. Najważniejsza jest „Magiczna siódemka” o różnorodnych nastrojach i wyszukanej instrumentacji. Suitę zamyka „Blue Rain”, mainstreamowa, łatwo wpadająca w ucho jazzowa kompozycja.