Stanley Kubrick
Stanley Kubrick nigdy nie zdobył Oscara dla najlepszego reżysera. W 1969 roku zdobył jednak statuetkę za Najlepsze Efekty Wizualne w filmie "2001: Odyseja kosmiczna". W imieniu reżysera na gali pojawili się Diahann Carroll i Burt Lancaster. Żartowali wówczas, że Kubrick był wtedy na Marsie, aby sprawdzić lokalizację do swojego następnego filmu.
Marlon Brando
W roku 1973 Marlon Brando był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy, za rolę Vita Corleone w "Ojcu chrzestnym". Aktor postanowił jednak zbojkotować galę i zwrócić uwagę na dyskryminację Indian, których, w jego opinii, źle przedstawiano w westernach. W jego imieniu nagrodę odebrała Sacheen Littlefeather, która odczytała oświadczenie Brando o złym traktowaniu rdzennych Amerykanów. Gdy później okazało się, że kobieta jest tak naprawdę aktorką, środowisko oskarżyło Brando o hipokryzję.
Roman Polański
W 2003 roku, do Oscara został nominowany film „Pianista” Romana Polańskiego. Reżyser nie odebrał jednak nagrody osobiście. W jego imieniu zrobił to przyjaciel Polańskiego, Harrison Ford. Powodem nieobecności Polaka na gali był fakt, że nie mógł przekroczyć granicy USA. Polańskiemu groziło aresztowanie związane z oskarżeniami o gwałt na nieletniej.
Michael Caine
W 1987 roku Michael Caine nie odebrał Oscara dla Najlepszego Aktora Drugoplanowego za film "Hannah i jej siostry”. Aktor był wówczas zajęty realizacją zdjęć do filmu "Szczęki 4: Zemsta”. Ucząc się na błędach, Caine osobiście odebrał nagrodę w 2000 roku za drugoplanową rolę w filmie "Wbrew regułom".
Eminem
W 2003 roku raper Eminem zdobył statuetkę w kategorii Najlepsza Piosenka, za utwór "Lose Yourself”. Muzyk nie pojawił się na gali, gdyż nie wierzył, że ma szansę wygrać z nominowanym wówczas Bono. W imieniu Eminema na gali pojawił się jego wspólnik Luis Resto, który odebrał statuetkę.