Od tego roku również związane jest tytułem z antologią komiksów wydanych staraniem Muzeum Powstania Warszawskiego. Konkursowe prace komiksowe powstały na podstawie historii dziewcząt i kobiet, które brały udział w powstaniu – zarówno walcząc, jak i obsadzając ostatnie linie frontu i troszcząc się o swoje rodziny.
Z Kulturą na Ty - poleć swoje wydarzenie Kulturalne
Publikacje ukazały się w maju i stały się inspiracją dla innego projektu – współpracy młodych kobiet działających w branży muzycznej, które potrafią opowiedzieć, jak dziś się czują morowe panny i jakie cele mają do zrealizowania we współczesnym mieście. Myślą przewodnią koncertu przygotowanego przez nie na 67. rocznicę wybuchu powstania jest przedstawienie historii miasta z perspektywy kobiet bez nacisku kładzionego na wydarzenia z przeszłości.
Niezależne wokalistki skupiły się na zjawiskach społeczno-kulturowych Warszawy, chociaż pochodzą z różnych miast i rejonów Polski. Lilu jest z Łodzi, Mona z Trójmiasta, Ania Brachaczek (na zdjęciu po prawej) mieszka w małym miasteczku w Zachodniopomorskiem. Reprezentują też różne style, choć przeważają raperki – dziewczyny, które w paru mocnych słowach potrafią zdiagnozować sytuację kobiety w społeczeństwie i realia egzystowania związków damsko-męskich.
We wtorek będzie można także zobaczyć na żywo najsłynniejszy żeński duet hiphopowy Paresłów, który po kilku latach nieobecności obiecuje nową płytę tej jesieni. Jeden z utworów wykonają wspólnie z Brachaczek z Biffa, nazywaną nową królową polskiego metalu (dzięki udziałowi w coverowej płycie Acid Drinkers). W towarzystwie znalazły się ponadto Marika oraz Jadwiga Basińska, aktorka kabaretu Mumio.