- Podpisanie programu o współpracy ma znaczenie przełomowe nie tylko dla nas i dla naszej części Europy, ale też dla całej Unii Europejskiej - stwierdził Duda. Podkreślił, że Francja jest jednym z najbliższych partnerów gospodarczych Polski, a wizyta francuskiej delegacji wpłynie na rozwój tej współpracy.

Prezydent Macron podziękował Polsce "za zaangażowanie", podkreślił, że wizyta tak licznej delegacji w Polsce dowodzi, jak ważna dla Francji jest współpraca z Polską.

- Musimy zacieśnić nasze relacje, byśmy mogli funkcjonować w niepewnym świecie i odpowiedzieć na europejskie wyzwania - mówił Macron. W ramach zacieśniania współpracy i nawiązania głębszego dialogu zaproponował, by w najbliższych miesiącach odbył się szczyt Trójkąta Weimarskiego. Francuski przywódca podkreślił, że Francja jest czwartą gospodarką pod względem inwestycji w Polsce, ale uważa, że współpraca powinna być jeszcze ściślejsza.

Prezydent Francji sporą cześć swojego wystąpienia poświęcił obronności. Zauważył, że NATO powinno określić swoje priorytety strategiczne, ale poza tym kraje UE powinny zwiększyć wydatki na obronę, bo "obronność europejska nie może być alternatywa dla NATO".

Mówiąc o stosunkach z Rosją Macron zapewnił, że Francja nie jest ani pro-, ani antyrosyjska, ale proeuropejska.

Prezydent Francji powiedział na konferencji, że jest zaniepokojony sytuacją w polskich sądach.

- W duchu pełnej otwartości, jaką jesteśmy winni sobie nawzajem jako partnerzy,  wyraziłem zaniepokojenie wprowadzonymi obecnie reformami wymiaru sprawiedliwości - powiedział Emmanuel Macron. - Chciałbym, by w najbliższych tygodniach wzmógł się dialog z Komisją Europejską powiedział francuski przywódca. podkreślił, że Polacy są jednym z najbardziej prounijnych narodów, i krajem, w którym głęboko zakorzenione są wartości wolności i sprawiedliwości".

Wizyta rozpoczęła się od rozmowy w cztery oczy z prezydentem Andrzejem Dudą, który oficjalnie przywitał Macrona na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, oraz rozmów delegacji.

Czytaj także: Macron w Polsce: Francja chce "uspokoić" relacje z Warszawą

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej

Na dziś zaplanowane jest jeszcze spotkanie Macrona z premierem Morawieckim i ministrami, a następnie - z marszałkami Sejmu i Senatu Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim.

Dziś wieczorem prezydent Francji ma się spotkać z przedstawicielami francuskiej społeczności w Warszawie, a także z przedstawicielami środowiska kulturalnymi.

Jutro, w drugim dniu wizyty, Macron pojedzie do Krakowa, gdzie zwiedzi Wawel i wygłosi wykład na UJ o stosunkach polsko-francuskich i przyszłości UE.

Jak podkreślał dziś w radiowej Trójce wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, agenda wizyty jest "bezprecedensowo szeroka" - wraz z prezydentem przyjechali do Polski ministrowie spraw zagranicznych, gospodarki, obrony, klimatu i kultury, dlatego oficjalna wizyta będzie okazją do poruszenia wszystkich najważniejszych kwestii.

Szymański podkreślił, że rozmowy będą dotyczyć nie tylko relacji dwustronnych, ale także współpracy w UE, gdzie Polskę i Francję sporo dzieli.

- Sytuacja dojrzała do tego, żeby inni zrozumieli, że bez porozumienia z Polską przyszłość Unii Europejskiej jest niepewna. Dlatego następne działania wspólnoty musimy wykuwać razem we wzajemnym poszanowaniu i zrozumieniu, tak aby wyprostować kłopotliwe tematy - mówił Szymański.

Minister ds. europejskich przekonywał jednak, że jest szansa na lepszą współpracę, bo przygotowania do wizyty odbywały się w bardzo konstruktywnej atmosferze.

Z kolei wicerzecznik PiS Radosław Fogiel wyraził nadzieję, że wizyta Macrona w Polsce będzie oznaczać, że "ten krótki okres może nieco gorszych stosunków mamy za sobą".