Reklama
Rozwiń

Powrót do stołu rozmów nie wystarczy

Po dwóch latach paraliżu ruszą zapewne negocjacje rządu, pracodawców i związków zawodowych. Taki będzie efekt zawartego w sobotę kompromisu w sprawie zastąpienia Komisji Trójstronnej Radą Dialogu Społecznego.

Aktualizacja: 22.03.2015 23:05 Publikacja: 22.03.2015 20:09

Bartosz Marczuk

Bartosz Marczuk

Foto: Fotorzepa/Waldemar Kompała

To bez wątpienia dobra informacja. Pat w dialogu nie służył nikomu. Przypomnijmy, że „Rzeczpospolita" w wydaniu z 1 stycznia tego roku, podpowiadając premier Ewie Kopacz, jakich dziesięć zadań powinna postawić sobie i swojemu rządowi, wymieniała wśród priorytetów powrót do stołu rozmów.

Jakie są ustalenia stron? Rada ma m.in. zyskać większą samodzielność, jej przewodniczącym nie będzie już z definicji członek rządu, zyska ona także prawo do własnych inicjatyw legislacyjnych. Jest duże prawdopodobieństwo, że odpowiednia ustawa, która przesądzi o jej powołaniu, trafi jako pilny projekt rządowy do Sejmu już na początku kwietnia. A to oznacza, że jeszcze przed końcem tej kadencji może zebrać się po raz pierwszy. Ruszy znów zinstytucjonalizowany dialog.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Kraj
Metro nie kursuje od Słodowca do stacji Centrum. „Podejrzenie, że coś się pali”
Kraj
Jedyne Centrum Integracji Cudzoziemców na Mazowszu będzie działało w Warszawie
Kraj
Pociągi wracają na trasę M1 po awarii w metrze warszawskim
Kraj
Tęcza powróci na plac Zbawiciela. Projekt wybrano w Budżecie Obywatelskim przy czwartej próbie
Kraj
„Dwie wieże” jeszcze w grze, choć już bez prokurator Ewy Wrzosek