Michał Szułdrzyński stawia tezę

, że wybory wygrał Andrzej Duda, a nie PiS. I nie oznaczają one, że automatycznie ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego popiera 52 proc. głosujących. Co więcej – że wybory parlamentarne wygrają ci, którzy lepiej zrozumieją przyczyny buntu młodych Polaków.

Na „jedynce" nie mogło też zabraknąć informacji o aferze korupcyjnej w FIFA. Temat ten zresztą jest dziś czołówką „Gazety Wyborczej".

Ale hitem pierwszej strony jest zapowiedź pierwszego powyborczego wywiadu prezydenta-elekta, którego udzielił on właśnie „Rzeczpospolitej".

„Rzeczpospolita" pisze dziś także

o niebywałym przełomie. Co prawda przełom ten jeszcze nie nastąpił i coś po drodze może sprawić, że zgubi się na sejmowych korytarzach, ale wreszcie parlamentarzyści mają płacić mandaty jak każdy obywatel. Sejm ma bowiem w końcu przyjąć długo odkładane przepisy, które odbiorą posłom możliwość zasłaniania się immunitetem choćby przy przekroczeniu prędkości.

Główne danie publicystyczne dzisiejszej "Rzeczpospolitej" to rozmowa z Jarosławem Gowinem. Były minister rządu PO, teraz sprzymierzony z PiS, recenzuje Platformę, wynik wyborów i opowiada o postulatach gospodarczych Andrzeja Dudy. Bez mrugnięcia okiem zachwala przywrócenie niższego wieku emerytalnego czy podniesienie kwoty wolnej od podatku do co najmniej 8 tys. zł. Nic to, że takie propozycje to wysadzenie finansów państwa.

Uważam zresztą, że odpowiedzialne media będą miały z takimi postulatami Andrzeja Dudy potężny problem. Podstawowym obowiązkiem mediów na całym świecie, jest patrzenie na ręce politykom. To oznacza także rozliczanie ich z realizacji obietnic wyborczych. I co teraz? Ich spełnienie przez Dudę oznacza katastrofę dla finansów państwa. Punktować więc, czy nowy Pan Prezydent hoduje gruszki na wierzbie, czy też namawiać go, by robił to, co zwykle politykom wytykamy – że nie realizują tego, co obiecali?

W dziale gospodarczym „Rzeczpospolita" pod znaczącym tytułem „Pozorowany gest banków wobec frankowiczów" recenzuje przedstawione wczoraj przez Związek Banków Polskich propozycje „wsparcia" frankowiczów. Interesujący jest także raport BCG, bardzo pochlebnie opisujący nasz kraj w gronie 149 państw świata. Wygraliśmy nawet kategorię państw z najszybciej poprawiającą się jakością życia. To nie jedyne najnowsze zestawienie, w którym jesteśmy świetnie oceniani. Jesteśmy także numerem jeden pod względem atrakcyjności inwestycyjnej w regionie.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Głównym tematem części prawnej jest informacja niezwykle ważna dla przedsiębiorców: o szybszym sposobie odpisu VAT na paliwo. Na czym polega? Zachęcam do lektury.

„GW" informuje o kontrowersyjnym pomyśle postawienia pomnika Chrystusa w Poznaniu. A w Pieniądzach Ekstra obszerny poradnik o polisach dla dzieci.

„Dziennik Gazeta Prawna" na główny temat wybrał przejęcie prezydenckiego projektu wcześniejszych emerytur. Bronisław Komorowski po przegranych wyborach się z niego wycofał, PSL wzięło go jako swój – w swojej interpretacji: priorytetowo traktując elektorat ludowców.

„DGP" pisze także, że jest sposób na uniknięcie utraty prawa jazdy przy zdjęciu z fotoradaru. Jaki? Polecam lekturę. W „Dzienniku" znajdziemy dziś także ranking jakości obsługi w bankach. W ostatnim roku znacznie się poprawiła. Liderami są Millennium, mBank i ING.

„Parkiet" na główny materiał wybrał dziś zbliżający się debiut deweloperskiej firmy Atal (w „Rzeczpospolitej" jest dziś sylwetka twórcy firmy, jednego z najbogatszych Polaków, Zbigniewa Juroszka). A „Puls Biznesu" postawił w czwartek na temat o KGHM. Nasz miedziowy potentat, szuka miejsca dla ulokowania swojej fabryki ogniw. Stawką są prestiż, podatki i 200 miejsc pracy.

W gazetach dziś także m.in. informacje o siedzibie dla nowego prezydenta, o tym, że wybrany przez MON śmigłowiec przeszedł testy, ale nie chcą go posłowie PiS, o zatrzymaniu bohatera afery taśmowej, a także o tym, do kiedy Marek Belka będzie szefem NBP.