Z raportu „Po co Polakom biblioteki?" zleconego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego po trzech latach realizacji Programu Rozwoju Bibliotek w małych miejscowościach wynika, że obywateli do placówek tych niekoniecznie przyciągają książki.
W programie uczestniczy 3327 bibliotek z miejscowości poniżej 20 tys. mieszkańców. Z badań ankietowych wśród 1300 użytkowników tych placówek od 13. roku w górę wynika, że odgrywają rolę miejsc spotkań, edukacji i rozrywki.
Młodzież - 285 tys. osób- uczestniczy w warsztatach, kółkach zainteresowań. 363 tys. dzięki informacjom znalezionym w bibliotece ma lepsze oceny. Zaś dla 700 tys. dorosłych biblioteczny komputer z Internetem to narzędzie, by np. wysłać PIT, sprawdzić godziny przyjęć lekarza oraz szukać pracy, napisać życiorys. Tak robi blisko100 tys. mieszkańców.
- Wiedzieliśmy, że wiele bibliotek organizuje kursy komputerowe. Ale uświadomienie sobie, że aż 250 tys. ludzi właśnie w bibliotece po raz pierwszy skorzystało z Internetu, robi wrażenie - mówi prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Rafał Kramza. Dyrektor Miejskiej Biblioteki w Pieszycach Lidia Zakrzewska-Strózik potwierdza, iż placówka stała się centrum kultury. - Mamy sześć komputerów, robimy szkolenia, warsztaty i ciągle się rozwijamy.