Podszywają się pod uczciwe firmy i żądają pieniędzy za rzekomo obowiązkowe usługi, podstępem zdobywają cudze dane, by zaciągać pożyczki, i żerują na bezrobotnych, oferując im na „atrakcyjną" zdalną pracę przez Internet – wyobraźnia oszustów jest nieograniczona. Rocznie popełniają ponad 80 tys. przestępstw
Na jeden grosz
Za oszustwo można trafić do więzienia nawet na osiem lat. To jednak nie odstrasza amatorów łatwego zarobku. Oto kilka nowych i – jak ocenia policja – groźnych, bo podchwytliwych i zbierających żniwo, metod wyłudzania pieniędzy.
Patent „na 1 grosz" wygląda niewinnie, ale osoby, które się na niego nabiorą, mogą stracić duże pieniądze.
– Legendy dorabiane do oszustwa „na 1 grosz" są różne, cel – zawsze taki sam. Przelew 1 grosza w praktyce służy tylko do tego, by aktywować lewy rachunek, założony na cudze personalia – mówi „Rz" policjant zajmujący się ściganiem przestępczości zorganizowanej.
I tak oszust, tworząc legendę, może oferować jakąś usługę, podszywać się pod przedsiębiorcę chcącego dać pracę czy udawać pracownika banku, który prosi o przelanie symbolicznego grosza, by „potwierdzić dane klienta".