Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 08.01.2015 06:39 Publikacja: 08.01.2015 01:05
Artystyczna wizja globu podobnego do Ziemi krążącego w pobliżu mgławicy planetarnej
Foto: CFA
To kosmiczna sensacja: planety obserwowane przez naukowców Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics są najbardziej podobne do Ziemi spośród wszystkich dotąd zidentyfikowanych egzoplanet. Są odpowiedniej wielkości i znajdują się we właściwej odległości od swoich macierzystych gwiazd.
– Większość tych planet może mieć skalistą powierzchnię, dokładnie tak, jak nasza Ziemia – mówi Guillermo Torres, który kieruje 26-osobowym zespołem naukowców. Rewelacje przedstawił na konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego. Szczegóły odkrycia badacze opiszą na łamach „The Astrophysical Journal".
Raz na sto lat - tyle wynosi średnia częstotliwość, z jaką obiekty podobne do Słońca emitują gigantyczny rozbłysk promieniowania. Gdyby nasza gwiazda uwolniła superrozbłysk, miałoby to dla nas ogromne konsekwencje.
W nocy z 13 na 14 grudnia na niebie po raz kolejny w tym roku pojawią się „spadające gwiazdy”. Obserwację maksimum roju Geminidów może jednak utrudniać grudniowa pełnia Księżyca.
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba pierwszy raz „zważył” galaktykę, która powstała około 600 mln lat po Wielkim Wybuchu. Ma ona masę porównywalną do masy Drogi Mlecznej, gdy ta była w podobnej fazie rozwoju.
Naukowcy zbadali strukturę cyrkonu wchodzącego w skład meteorytu, który znaleziono na Saharze w 2011 roku. Wyniki analizy mogą potwierdzać teorię o obecności źródeł gorącej wody na powierzchni prehistorycznego Marsa.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Naukowcy z NASA odkryli kolejne siedem tajemniczych „ciemnych komet” i to w różnych częściach Układu Słonecznego. Badacze podejrzewają, że to właśnie im zawdzięczamy obecność wody na Ziemi i, finalnie, również pojawienie się życia. Czym są te obiekty?
Chmury unoszące się nad Wenus, składające się w większości z kwasu siarkowego, zawierają za mało wody i za dużo kwasu, by był w nich stanie przetrwać jakikolwiek organizm żywy występujący na Ziemi - wynika z nowej analizy składu atmosfery Wenus.
NASA poinformowała w środę, że w ramach misji łazika Perseverance na Marsie, udało się pozyskać czysty tlen z dwutlenku węgla pozyskanego z atmosfery Czerwonej Planety.
Łazik NASA Perseverance, który kilka tygodni temu wylądował na powierzchni Marsa, przesłał na Ziemię nagranie audio, na którym słychać dźwięki przemieszczania się pojazdu po powierzchni Czerwonej Planety.
Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) opublikowała nowe fotografie Marsa wykonane przez sondę Tianwen-1, która znajduje się obecnie na orbicie Czerwonej Planety.
Za miliard lat w atmosferze Ziemi będzie zbyt mało tlenu, by na naszej planecie mogły istnieć złożone formy życia oddychające tlenem - czytamy na łamach "New Scientist".
Podczas gdy w Moskwie trwa dyskusja o przywróceniu pomnika Feliksa Dzierżyńskiego, łazik NASA przesyła kolejne zdjęcia z Marsa.
Asteroida 1999 RM45 o promieniu wynoszącym między 350 a 780 metrów minie Ziemię 2 marca w odległości ok. 2,9 mln km - czyli 0,02 jednostki astronomicznej.
Na Marsie osiadł amerykański łazik Perseverance. Misja rozpoczęła się w lipcu ubiegłego roku. Łazik będzie na Czerwonej Planecie szukał dowodów na to, że w przeszłości istniało tam życie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas