Piotr Kościelniak

Piotr Kościelniak

absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz, popularyzator nauki

Inteligencja w czasach internetu. Dlaczego ludzkość głupieje?

Jako gatunek weszliśmy w fazę zmniejszającego się potencjału intelektualnego. Mówiąc wprost: głupiejemy. Skąd się bierze ta intelektualna zadyszka Homo sapiens? Kiedy się rozpoczęła i czym się zakończy? I czy nie stoi za tym przypadkiem rozwój internetu?

Wirus endemiczny. Czy COVID-19 zostanie z nami na zawsze

Jak długo świat będzie sparaliżowany przez Covid-19? Ile fal pandemii nas jeszcze czeka? Naukowcy nie mają złudzeń – koronawirus zostanie z nami na długie lata.

Od czipu Gatesa do płaskiej Ziemi

Pandemia jest wspaniałym czasem dla zwolenników teorii spiskowych dotyczących świata medycyny. Jednak antynaukowe bzdury, którymi karmią nas media społecznościowe, niestety nie znikną wraz z koronawirusem. Były, są i będą, ponieważ wiara w nie jest częścią natury człowieka.

Instynkt kontra nauka

Nauka nie zna odpowiedzi na wszystkie pytania, a stan naukowej wiedzy stale się zmienia. Wraz z naszą biologiczną skłonnością do wybierania intuicyjnych rozwiązań stanowi to pożywkę dla sceptyków. Czasami ze szkodą dla społeczeństwa.

Dlaczego nie wracamy na Księżyc?

50 lat temu pierwszy człowiek postawił stopę na Księżycu, w symboliczny sposób biorąc go w posiadanie. To miał być „wielki skok dla ludzkości". Tymczasem sukces programu Apollo został w popisowy wręcz sposób zmarnowany.

Geny odpowiadają za homoseksualizm

To geny odpowiadają za preferencje seksualne – dowodzą największe dotąd badania DNA gejów.

Hakerzy, awarie, katastrofy naturalne. Co zabierze nam prąd

Zużycie energii to miara cywilizacyjnego rozwoju – im więcej jej potrzebujemy, tym bardziej jesteśmy zaawansowani. Ale to uzależnienie, jak każde, może prowadzić do katastrofy.

Na wózku przez Wszechświat

Hawking najpierw zrewolucjonizował astrofizykę, a później stał się ikoną popkultury.

Stephen Hawking: Ludzie przetrwają na Ziemi jeszcze najwyżej 1000 lat

Na Ziemi przetrwamy nie dłużej niż tysiąc lat – uważa słynny fizyk. Ratunkiem są podróże kosmiczne. A te może dać... Donald Trump.

Blue Monday, czyli poniedziałkowa depresja nauki

Ten poniedziałek to najbardziej depresyjny dzień w roku. Tak przynajmniej wynika z pseudonaukowych wyliczeń wykonanych na potrzeby reklam. Ale jest też dobra wiadomość - przed nami dzień najszczęśliwszy. (Przypominamy tekst sprzed roku)