Kard. Laurent Monsengwo Pasinya, arcybiskup Kinszasy, został nazwany "pewnym i wiarygodnym" przez nowo utworzoną grupę "Chrześcijańska Dynamika dla Jedności i Demokracji" (DCUD).

- Aby zbudować Kongo dla naszych dzieci, wszyscy, którzy nie odnieśli sukcesu, powinni zostać odsunięci na bok i zastąpieni nowymi siłami. Dlatego myśleliśmy o kard. Monsengwie, który znajduje u ludzi wielką akceptację - powiedział Serge Gontcho, rzecznik DCUD.

Urzędujący prezydent Joseph Kabila jest u władzy od 2001 roku. Jego kadencja zakończyła się pod koniec 2016 roku i wybory, wyznaczone na 23 grudnia, są spóźnione już o dwa lata.

Katolicy z Kongo sprzeciwiają się rządom Kabily. Według "The Economist" przeciwko prezydentowi odbywają się cotygodniowe uliczne protesty, organizowane także przez katolickie grupy aktywistów.

Kardynał Monsengwo miał odmówił jednak kandydowania. Oświadczył, że "ma inne rzeczy do zrobienia". Słowa hierarchy cytuje "Catholic Herald".

"Inne rzeczy" nie są jedyną przeszkodą. Kodeks Prawa Kanonicznego stanowi bowiem, że "duchowni nie mogą przyjmować urzędów publicznych, które pociągają za sobą udział w sprawowaniu władzy cywilnej". Kapłani co do zasady nie mogą też czynnie działać w partiach politycznych i związkach zawodowych.

Zakazy dotyczące kapłanów, ubiegających się o polityczne stanowiska, zostały skodyfikowane przez Jana Pawła II w 1983 roku. Ale pojawiają się naruszenia tych przepisów. Katolicki ksiądz Miguel d'Escoto Brockmann był szefem MSZ w lewicowym rządzie Nikaragui w latach 1979-1990, za co zakazano mu odprawiania mszy. W 2014 roku po 30-letnim zawieszeniu Watykan przywrócił D'Escoto jako kapłana, po tym, gdy przed śmiercią napisał list do papieża Franciszka.

W Kongo, według amerykańskiego Departamentu Stanu, jest ok. 35 milionów katolików, co stanowi 40 proc. społeczności kraju. 90 procent populacji jest chrześcijanami.