Wśród tematów, które pojawią się w serii filmów, znalazły się m.in. działania papieża na rzecz praw człowieka, feminizm chrześcijański i to jak Jan Paweł II widział rolę kobiet w chrześcijaństwie. Ale także jego postawa wobec cierpienia i choroby, z którymi sam zmagał się pod koniec swojego pontyfikatu.
– Seria filmów, powstała po to, aby przypomnieć prawdziwą historię papieża, a w szczególności jego naukę. W ostatnim czasie dochodzi bowiem do pewnego rodzaju przekłamań i insynuacji – np. o tym, że Jan Paweł II nie podejmował żadnych kroków w celu zwalczania pedofilii wśród duchownych. To oczywiście nieprawda. Pojawiły się także pytania o to, czy nie za szybko ogłoszono jego świętość, a nawet niedorzeczny pomysł dekanonizacji Jana Pawła II – tłumaczy Anna Janczyk z Instytutu Tertio Millennio.
Pomysłodawcą filmów jest o. Maciej Zięba – dominikanin, teolog, filozof, publicysta – oraz założony przez niego Instytut Tertio Millennio w Krakowie, którego celem jest upowszechnianie i komentowanie nauczania Jana Pawła II.
– Tak różnie mówi się dziś o Janie Paweł II, często w oderwaniu od jego pontyfikatu i tego, co cały świat przeżywał po jego śmierci. Myślę, że po części płynie to z niezrozumienia jego pontyfikatu, bo jego nauczanie nie było proste. Ale po części także z pewnej niechęci, bo to autorytet spajający szerszy horyzont i porusza wielu Polaków ponad dzisiejszymi podziałami – mówi w pierwszym odcinku serii „Okrywanie prawdy” o. Zięba.
Filmy skierowane są zarówno dla wierzących, jak i niewierzących. Ale szczególna uwaga skupiona jest na ludziach młodych, którzy w czasie śmierci Jana Pawła II, 2 kwietnia 2005 roku, mieli zaledwie po kilka lub kilkanaście lat.