- Chcemy wyjść do ludzi, którzy czegoś szukają, stawiają sobie pytania i chcą rozmawiać - mówi kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. – „Dziedziniec Pogan" jest jednym z wymiarów nowej ewangelizacji oraz dialogu Kościoła ze światem. Chcemy, by w przyszłości inicjatywa ta przerodziła się w dialog stały – dodaje.
Organizowany w stolicy „Dziedziniec Dialogu" to element szerszego projektu Kościoła, który jest realizowany już od dwóch lat jako „Dziedziniec Pogan". Zainicjował go dwa lata temu Benedykt XVI, a spotkania organizuje Papieska Rada ds. Kultury. – Słowo poganin ma w Polsce jednoznaczny wydźwięk pejoratywny – tłumaczy kard. Nycz. – Dlatego chcieliśmy od tego uciec i w nazwie pojawiło się słowo: dialog.
- Warszawskie spotkanie odróżnia się od innych, które dotąd były organizowane na świecie – mówi z kolei Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny „Więzi". – Ma bardziej wymiar lokalny. Dopasowany do naszej polskiej specyfiki. Jednak wszystkie pomysły były konsultowane z Watykanem.
Wiara a nauka
Główną osią warszawskiego spotkania będą trzy debaty. Ich tematy koncentrują się wokół relacji wiary z nauką, kulturą oraz polityką. Pierwsza debata odbędzie się w piątek 11 października o godz. 12 na Uniwersytecie Warszawskim. Będzie poświęcona nauce. Wezmą w niej udział kard. Gianfranco Ravasi, ks. prof. Michał Heller, prof. Krzysztof Meissner, prof. Łukasz Turski oraz prof. Piotr Węgleński. Debatę poprowadzi prof. Piotr Gutowski.
Wiara a kultura
Tego samego dnia w Teatrze Polskim o godz. 16 odbędzie się z kolei debata poświęcona kulturze. Dyskutować będą kard. Ravasi, Jacek Dukaj, prof. Andrzej Mencwel, dr Anna Karoń-Ostrowska oraz Andrzej Seweryn. Na zakończenie tej debaty, którą poprowadzi Jerzy Sosnowski, na deskach Teatru Polskiego zostanie wystawiony „Irydion" – dramat Zygmunta Krasińskiego. Debata będzie na żywo transmitowana w TVP Kultura.