Kardynał Nycz ostro do księży o roztropności

Pokaz mody Macieja Zienia, który odbył się w stołecznej świątyni św. Augustyna, to zdaniem kard. Kazimierza Nycza dowód na brak wyobraźni kapłanów.

Publikacja: 20.12.2013 01:17

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w skierowanym do księży na Boże Narodzenie liście przypomniał, że w ostatnim czasie w Warszawie zdarzyły się przypadki profanowania miejsc świętych. I używając także ostrych słów, skrytykował kapłanów. – Źle jest, jeśli przypadki te dotyczą także świątyń katolickich w naszej Archidiecezji, jak to miało miejsce ostatnio i jest dowodem dużego braku wyobraźni i roztropności samych kapłanów – napisał kardynał. Dodał także, że w każdej tego typu sprawie ksiądz powinien skontaktować się z kanclerzem kurii, który ma sprawdzać „czystość zamiarów, scenariusze i zgodność z zasadami użyczania kościołów i innych miejsc świętych na inne cele niż religijno-liturgiczne". – Zasady te przypomnimy w najbliższym czasie – wyjaśnia kardynał.

– Bardzo dobrze, że wreszcie pojawią się jakieś zasady – komentuje jeden z warszawskich księży. – Bo w tym wszystkim można się już nieco pogubić. Ale to i tak nie będzie zwalniało księży z odpowiedzialności za Kościół.

Napomnienie kardynała to efekt wydarzeń, jakie miały miejsce w warszawskim kościele św. Augustyna w piątek 8 listopada. Paradowały po nim modelki skąpo odziane w zaprojektowane przez Macieja Zienia suknie. Podczas pokazu wykorzystano muzykę z filmów „Dziecko Rosemary" czy „Tajemnica Brokeback Mountain". Pierwszy film to satanistyczny horror o dziecku szatana, drugi opowiada zaś o miłości homoseksualnej, którego projekcji zabroniono w amerykańskim stanie Utah oraz w Chinach.  Tuż po pokazie w podziemiach kościoła odbyła się impreza dla zaproszonych gości.

Metropolita warszawski prosi księży o konsultacje w sprawie imprez w kościołach

– Świątynia, prezbiterium, nawa główna i wszystkie elementy świątyni są przeznaczone do modlitwy – komentował na antenie TV Trwam ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Kuria warszawska zareagowała natychmiast. W specjalnym komunikacie przeproszono wszystkich, którzy poczuli się urażeni tym pokazem.

– Ksiądz proboszcz do końca nie zdawał sobie sprawy z tego, jak będzie wyglądał ten pokaz – tłumaczył wówczas „Rz" biskup Rafał Markowski, rzecznik archidiecezji. Dodawał, że projektant wprowadził parafię w błąd, sugerując, że odbędzie się tam zamknięty pokaz sukni ślubnych. A gdy charakter pokazu był już znany, proboszcz nie mógł zareagować, bo był za granicą.

Kilka dni po pokazie w kościele zorganizowano nabożeństwo przebłagalne.

Teraz sprawa znalazła swój finał w liście do księży.

W dokumencie kardynał Nycz poinformował również o nowym podziale obowiązków między warszawskimi biskupami – których od niedawna jest pięciu.

Przy okazji potwierdził także odstawienie na boczny tor biskupa Piotra Jareckiego, który w październiku ub. roku, będąc pod wpływem alkoholu  (miał 2,6 promila alkoholu we krwi) wjechał swoim samochodem na latarnię. W styczniu 2013 roku biskup został za to skazany na pół roku więzienia z warunkowym zawieszeniem na okres dwóch lat.  Dostał także czteroletni zakaz prowadzenia pojazdów oraz grzywnę.

– W tym miejscu, przed świętami Bożego Narodzenia, chcę poprosić Księży o serdeczną modlitwę w intencji biskupa Piotra. Pozostał jeszcze rok jego wyłączenia się z bieżącej pracy biskupa pomocniczego – pisze metropolita warszawski. Wyjaśnia także, że biskup Jarecki wciąż angażuje się w życie Kościoła „w Polsce i poza jej granicami".

Według informacji „Rz" biskup Jarecki był na leczeniu w specjalnym ośrodku leczenia uzależnień. Potem wyjechał do Niemiec, a obecnie przebywa w Stanach Zjednoczonych. Co tam robi? Nie wiadomo.

– Nie jest jasne, czy w ogóle wróci do pracy w archidiecezji warszawskiej – mówi informator „Rz". – Po upływie kary zawieszenia jakieś decyzje w jego sprawie będzie musiał podjąć Watykan. Wątpliwe jednak, by biskup wrócił do Polski, gdzie jest przecież spalony – dodaje.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora, t.krzyzak@rp.pl

Kościół
Ks. prof. Kobyliński zdradził, kto jego zdaniem zastąpi zmarłego papieża Franciszka
Kościół
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jest szansa na kolejnego papieża Polaka?
Kościół
Ks. Andrzej Kobyliński: Franciszek, tak jak kraje Globalnego Południa, bardziej sympatyzował z Moskwą niż z Kijowem
Kościół
Kto po Franciszku? Giełda nazwisk ruszyła na dobre
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kościół
Abp Adrian Galbas: Franciszek nie zaklinał rzeczywistości
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne