Rozpoczynający się w niedzielę Kongres dla Pokoju „Ludzie i religie” nazywany polskim Asyżem będzie wyjątkowym wydarzeniem w polskim Kościele. Wzorem dla kongresu są przełomowe w historii Kościoła spotkania międzyreligijne w Asyżu, jakie zwołał w 1986 i 2002 r. Jan Paweł II.
Od 1987 r. organizuje je w różnych częściach świata rzymska wspólnota św. Idziego. W 1989 r. takie spotkanie odbyło się w Warszawie, ale przeszło bez echa. Tegoroczny kongres wspólnota św. Idziego przygotowała wraz z archidiecezją krakowską.
[wyimek]Dla Polski, dla Krakowa kongres będzie ważnym wydarzeniem[/wyimek]
W mieście Jana Pawła II modlić się będą i uczestniczyć w dyskusjach m.in. watykańscy hierarchowie z wicedziekanem kolegium kardynałów kard. Rogerem Etchegarayem, naczelny rabin Izraela David Rosen, wielki mufti Istambułu prof. dr Mustafa Cagrici, patriarcha Kościoła etiopskiego Albuna Paulos, przedstawiciele wielu innych religii i wyznań, a także politycy (m.in. szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso).
Najważniejszym dniem będzie wtorek. Rano uczestnicy kongresu odwiedzą obóz Auschwitz-Birkenau, a po południu w Krakowie będą się modlić o pokój. Dla przedstawicieli każdej religii i wyznania przygotowano w tym celu odrębne miejsca w różnych punktach miasta. O godz. 19 na Rynku Głównym ogłoszony zostanie apel o pokój 2009.