Reklama

W rocznicę chrztu Polski o „dobrej zmianie”

Będą wspólne kościelno-państwowe uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski. Zgromadzenie Narodowe po raz pierwszy obradować będzie poza Warszawą.

Publikacja: 20.01.2016 18:44

Katedra gnieźnieńska

Katedra gnieźnieńska

Foto: 123RF

Uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego ze specjalnym orędziem prezydenta, jubileuszowa celebracja na Ostrowie Lednickim, wyjazdowe posiedzenie episkopatu Polski i uroczysta msza w intencji ojczyzny – to główne elementy kwietniowych obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. Odbędą się one w Gnieźnie (14 kwietnia) oraz Poznaniu (15–16 kwietnia). Uroczystości organizują wspólnie Kościół i administracja państwowa.

– To, co nie było możliwe 50 lat temu, kiedy państwo i Kościół oddzielnie obchodziły rocznicę wielkiego wydarzenia z 966 r., teraz się uda – cieszy się abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący episkopatu Polski. – Bez chrztu mogło nie być państwa polskiego ani Polaków, ani naszej wielkiej historii oraz kultury. Narodziny państwa i jego chrzest są przecież z sobą ściśle związane. I wspólnie musimy pamiętać o naszej tożsamości – mówił w środę w siedzibie episkopatu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Kościół
Sławomir Sowiński: Potrzebujemy poważnego głosu Kościoła
Kościół
Rząd interweniuje w Watykanie w sprawie wypowiedzi biskupów
Kościół
Rząd bezskuteczny w sprawie likwidacji Funduszu Kościelnego. Ujawniamy kulisy
Kościół
Miliardy na Kościoły. Dotacje poza konkursem, nieweryfikowalni duchowni w ZUS
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Kościół
Wybór nowego papieża w rękach młodych. Relacja z konklawe
Reklama
Reklama