[b]Rz: Jak bezpiecznie zawierać umowy z deweloperami, gdy wiele firm może popaść w kłopoty w związku z trudną sytuacją na rynku?[/b]
[b]Paweł Wójcik, wspólnik, radca prawny, Kancelaria Prawna Grynhoff, Woźny, Maliński:[/b] Należy pamiętać o stworzeniu komfortu prawnego na wypadek sytuacji skrajnej, jaką jest niewątpliwie upadłość dewelopera. Przypominam więc, że zawarcie umowy o wybudowanie i przeniesienie własności lokalu z deweloperem (tzw. umowy deweloperskiej) nawet w formie aktu notarialnego nie uchroni nas przed negatywnymi konsekwencjami upadłości. W wyroku z 29 lutego 2008 roku (sygn. akt II CSK 463/07) Sąd Najwyższy stwierdził: obowiązujące przepisy nie dają możliwości skutecznego żądania zobowiązania syndyka do zawarcia umowy przenoszącej własność lokalu na osobę, która uiściła całość ceny, jeśli do upadłości dewelopera doszło przed spisaniem aktu notarialnego. Jeżeli więc nie udało się zawrzeć aktu notarialnego przenoszącego własność, konsumentom pozostaje w takich sytuacjach roszczenie o zwrot wpłaconych środków, które mogą kierować do syndyka masy upadłości. Przepisy prawa winny ulec w tej mierze zmianie, a nabywcy powinni uzyskać ochronę prawną.
[b]Czyli bezpieczniej kupować na rynku wtórnym?[/b]
Warto rozważyć wybór takich lokali, które są gotowe i co do których przeniesienie prawa własności możliwe jest od razu, nawet na rynku pierwotnym.
[b]O co jeszcze zadbać, wybierając lokal od dewelopera?[/b]