Reklama

Kupujący mieszkanie muszą uważać na pułapki

Przedłużanie terminu oddania lokalu do użytku czy zmiana jego powierzchni to główne grzechy popełniane przez deweloperów

Publikacja: 27.04.2011 04:59

Kupujący mieszkanie muszą uważać na pułapki

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Deweloperzy ciągle stosują niedozwolone klauzule, a ich rejestr stale pęcznieje.

Tylko w tym roku trafiło do niego sześć nowych. W kwietniu UOKiK ukarał dewelopera z Lublina za stosowanie w umowach zapisów niekorzystnych dla klientów.

Termin i listy

Chodziło o dwa postanowienia z wzorca umowy przedwstępnej. W jednym z nich deweloper przyznał sobie prawo wydłużania o trzy miesiące terminu zakończenia budowy z przyczyn od niego niezależnych. Ustanowił jednocześnie ich katalog otwarty, bo użył w nim sformułowania „w szczególności".

Drugie zakwestionowane postanowienie dotyczyło wymiany korespondencji pomiędzy deweloperem a sprzedającym. Wynikało z niego, że przedsiębiorca uważa pismo za doręczone adresatowi w dacie potwierdzenia jego odbioru, a gdy to nie nastąpiło – po upływie 14. dnia od daty wysłania wezwania pod właściwy adres.

2041 pozycji jest w rejestrze klauzul niedozwolonych

Reklama
Reklama

I jeden, i drugi zapis UOKiK uznał za naruszający kodeks cywilny. Przedsiębiorca nie miał bowiem prawa wydłużyć terminu zakończenia budowy, podając otwarty, a nie zamknięty katalog przyczyn. W każdej chwili mógł podać inny powód niż te wyliczone przykładowo.

Deweloper nie może też uzurpować sobie prawa do określenia, kiedy pismo zostało doręczone, a kiedy nie. Stosownie do  art. 61 kodeksu cywilnego oświadczenie woli (skierowane do innej osoby) uznaje się za złożone z chwilą, kiedy miała ona możliwość zapoznania się z jego treścią. UOKiK stwierdził ponadto, że podobnej treści postanowienie zostało już zakwestionowane i wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych.

Deweloper ma też  zapłacić 8 tys. zł  kary. Decyzja w tej sprawie nie jest jeszcze prawomocna. Podczas postępowania  prowadzonego przez UOKiK deweloper usunął zakwestionowane zapisy z  wzorca umowy.

Te same winy

– Prowadzimy od kilku do kilkunastu takich spraw w ciągu roku – ocenia Ewa Wiszniowska,  dyrektor delegatury UOKiK w Lublinie. – Na ogół niedozwolone klauzule pojawiają się w umowach deweloperów, którzy rozpoczynają działalność. Ci funkcjonujący dłużej mają ich mniej.

253 postanowienia naruszające prawo

zawierają wzory umów stosowanych przez deweloperów

Reklama
Reklama

W ocenie Wiszniowskiej dominują trzy rodzaje niedozwolonych  postanowień:

- przewidujące wysokie kary umowne  za odstąpienie od umowy,

-przedłużające termin oddawania mieszkania do użytkowania, a także

- przyzwalające na różnicę w metrażu między powierzchnią użytkową mieszkania wybudowanego a tego w fazie projektowania.

To  pozbawia konsumenta prawa żądania zwrotu za zapłacony metraż, gdy lokal okaże się mniejszy.

– Coraz częściej rejestr klauzul niedozwolonych zaczyna określać stan prawny i zastępować przepisy kodeksu cywilnego – uważa  Zbigniew Malisz, dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Reklama
Reklama

Rejestr zamiast prawa

Jego zdaniem tak nie powinno być.  Dzieje się tak dlatego, że brakuje przepisów określających podstawowe elementy umowy deweloperskiej. W tej chwili jest to umowa nienazwana. Z tego powodu PZFD przygotował dokument określający te elementy.

– Stosują go nasi członkowie, ale na tych spoza związku nie mamy wpływu – zastrzega  Malisz.

Czytaj również:

 

Zobacz serwisy:

Reklama
Reklama

Deweloperzy ciągle stosują niedozwolone klauzule, a ich rejestr stale pęcznieje.

Tylko w tym roku trafiło do niego sześć nowych. W kwietniu UOKiK ukarał dewelopera z Lublina za stosowanie w umowach zapisów niekorzystnych dla klientów.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Reklama
Prawo drogowe
Kiedy na skrzyżowaniu działa zasada „prawej ręki"? Sąd rozstrzygnął spór
Podatki
Nie zgłosiłeś spadku po rodzinie? Będzie szansa na uniknięcie podatku
Dobra osobiste
„Obcieram i idę dalej”. Prof. Andrzej Zoll odpowiedział Jarosławowi Kaczyńskiemu
Praca, Emerytury i renty
Co się dzieje z emeryturą po śmierci? Jakie prawa ma rodzina? ZUS wyjaśnia
Spadki i darowizny
Ile razy można zmienić testament notarialny i w jakim trybie? Zasady są jasne
Reklama
Reklama