Roaming tańszy od 1 lipca

Z początkiem wakacji obniżone zostaną opłaty za usługi telekomunikacyjne za granicą, czyli roaming – informuje przez sezonem urlopowym Urząd Komunikacji Elektronicznej. Przypomina również, jakie numery alarmowe i społeczne w całej Unii są bezpłatne.

Aktualizacja: 16.06.2015 16:37 Publikacja: 16.06.2015 11:40

Roaming tańszy od 1 lipca

Foto: 123RF

Opłaty roamingowe w Unii miały być zniesione w 2015 roku, ale wszystko wskazuje na to, że musimy na to poczekać przynajmniej do 2018 roku. Od 1 lipca użytkowników sieci komórkowych podróżujących po krajach Unii Europejskiej czeka natomiast kolejna, choć niewielka obniżka opłaty za usługi telekomunikacyjne poza granicami rodzimego kraju abonenta.

- To duży sukces regulatorów rynku telekomunikacyjnego krajów członkowskich Unii Europejskiej, a co najistotniejsze – spora ulga finansowa dla podróżujących. Nawet jeśli nie wykupią oni specjalnych pakietów roamingowych, obejmujących zarówno połączenia telefoniczne, jak i pobieranie danych z Internetu, nie powinni być negatywnie zaskoczeni rachunkiem – informuje biuro prasowe Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Rozliczenia w roamingu regulowanym na poziomie detalicznym powinny przebiegać w następujący sposób:

- dla połączeń głosowych – opłaty naliczane sekundowo, zarówno dla połączeń wykonywanych, jak i odebranych. Dla połączeń wykonywanych dostawca usług może określić minimalną długość pierwszego impulsu nieprzekraczającą 30 sekund,

- dla wiadomości SMS – opłata za każdą wysłaną wiadomość, operatorzy nie pobierają opłat za odebranie wiadomości SMS,

- transmisja danych – opłata za każdy wykorzystany megabajt danych, naliczanie według kilobajtów, z wyjątkiem MMS, za które może być pobierana opłata jednostkowa. W takim przypadku opłata za przesłanie lub odebranie MMS nie przekracza maksymalnej opłaty detalicznej za transmisję danych.

Maksymalne opłaty za usługi detaliczne w roamingu obowiązujące od 1 lipca 2015 r. w krajach Unii Europejskiej przedstawiają się następująco:

Takie stawki obowiązują jedynie na terenie Unii Europejskiej. Osoby wybierające się w podróż poza UE, mogą u przedstawiciela swojej sieci komórkowej uzyskać informacje warunkach naliczania opłat i ich wysokości za korzystanie z telefonu komórkowego.

Gdzie dzwonić w razie wypadku lub zaginięcia

Urząd Komunikacji Elektronicznej przypomina, że na terenie Unii Europejskiej funkcjonują numery alarmowe, pod które należy dzwonić w razie wypadku lub zaginięcia.

Numer alarmowy 112 oraz numery 116 xxx dla usług społecznych są całodobowe, bezpłatne i obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej, co oznacza, że nawet przebywając poza granicami Polski bez problemu połączymy się z tymi numerami i uzyskamy pomoc.

Numer 112 - ogólnoeuropejski numer alarmowy służący do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. Możemy zgłosić w ten sposób pożary, wypadki komunikacyjne, kradzieże i włamania, nagłe omdlenia i utraty świadomości, poważne uszkodzenia ciała i krwotoki oraz inne sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu ludzi lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu.

Na terenie Polski, oprócz numeru 112, nadal funkcjonują dotychczasowe numery alarmowe poszczególnych służb ratowniczych. Są to:

997 - Policja,

998 - Straż Pożarna,

999 - Pogotowie Ratunkowe,

984 - Pogotowie rzeczne (uruchomiony na ograniczonym obszarze),

985 - Ratownictwo górskie (wykorzystywany także przez TOPR).

Numery rozpoczynające się od 116 - zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej, należą do grupy numerów o tzw. „walorach społecznych", czyli z założenia służących dobru społeczeństwa.

Numer 116 000 - jest to europejski numer skierowany do rodziców i opiekunów, którym zaginęło dziecko, do zaginionych dzieci oraz do wszystkich osób, które mogą pomóc w ich odnalezieniu.

Numer 116 111 - to telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.

Numer 116 123 - to telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo