[b]Jesteśmy firmą oferującą usługi szerokiemu kręgowi odbiorców. Kierujemy je zarówno do innych przedsiębiorców, jak i osób fizycznych.
W naszych umowach stosujemy zapis, zgodnie z którym wszelka korespondencja jest wysyłana na adres ostatnio wskazany przez konsumenta i traktowana jako skutecznie doręczona, jeżeli wcześniej nie powiadomi nas o zmianie tego adresu. Czy taki zapis jest zgodny z prawem?[/b] – pyta czytelnik.
Zacznijmy od tego, że zgodnie z art. 384 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=EB7657D2E4F13D23BD2B2012C1E38B10?id=70928]kodeksu cywilnego (DzU z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.)[/link] ustalony przez jedną stron wzorzec umowy, w szczególności ogólne warunki umów, wzory umów, regulaminy, wiąże drugą stronę, jeżeli został jej doręczony przy zawarciu umowy.
Nie oznacza to jednak dowolności kształtowania ich treści, szczególnie w stosunku do porozumień zawieranych z konsumentami. Prawo nie zezwala na umieszczanie w nich treści, które zostały uznane za zakazane.
W myśl art. 24 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=185138]ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (DzU z 2007 r. nr 50, poz. 331 ze zm.)[/link] ich stosowanie może stanowić naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. W szczególności chodzi tu o klauzule, które zostały wpisane do rejestru postanowień wzorców umowy uznanych na niedozwolone.