Mężczyzna zamówił zabudowę kuchni, a firma nie wywiązała się z terminu zamówienia i nie chce dokończyć prac.
W tym przypadku mają zastosowanie przepisy dot. umowy o dzieło z Kodeksu cywilnego. Przyjmujący zamówienie nałożył na siebie zobowiązanie wykonania dzieła w odpowiednim czasie, a termin minął.
Zgodnie z art. 491 k.c. jeżeli jedna ze stron dopuszcza się zwłoki w wykonaniu zobowiązania z umowy wzajemnej, druga strona może wyznaczyć jej odpowiedni dodatkowy termin do wykonania z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy. Może również bez wyznaczenia terminu dodatkowego lub też po jego bezskutecznym upływie, żądać wykonania zobowiązania i naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki. W piśmie do przedsiębiorcy należy powyższe wskazać oraz wyznaczyć termin do zakończenia prac. Pismo warto wysłać listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, na adres przedsiębiorcy.
Po upływie wyznaczonego terminu (licząc od dnia następnego po doręczeniu pisma) i braku reakcji można skorzystać z art. 637 § 2 k.c. Przepis ten stanowi, że gdy wad usunąć się nie da albo z okoliczności wynika, że przyjmujący zamówienie nie zdoła ich usunąć w czasie odpowiednim, zamawiający może od umowy odstąpić, jeżeli wady są istotne. Natomiast jeśli wady są drobne, zamawiający może żądać obniżenia wynagrodzenia w odpowiednim stosunku.
Dodatkowo można skorzystać z prawa do żądania odszkodowania z tytułu nienależycie wykonanego zobowiązania (art. 471 k.c.), wskazując realną szkodę materialną. Odstąpienie od umowy również winno mieć formę pisemną. Należy wyznaczyć sposób zapłaty oraz termin, zamieszczając klauzule, iż sprawa może trafić na drogę sądową. Można dodać również, że za każdy dzień zwłoki w spłacie należności zamawiający zażąda ustawowych odsetek.