Na rynku aptecznym konsumenci bez trudu kupią suplementy diety niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza produkty wspomagające utratę wagi. Zamiast wyciągów roślinnych mogą zwierać pochodne amfetaminy.
– Te substancje wywołują zaburzenia miesiączkowania, działają bardzo niekorzystnie na układ sercowo-naczyniowy, powodują skoki ciśnienia tętniczego krwi, mogą prowadzić do udaru mózgu lub zawału serca – tłumaczy dr Marcin Zawadzki z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Uczelnia prowadzi badania nad suplementami diety. Zainteresowani mogą sprawdzić, czy nie zawierają trujących środków. Wystarczy, że wyślą suplement pod adres uczelni.
Dr Zawadzki przyznaje, że po analizach wyszło na jaw, że suplementy diety na odchudzanie zawierają niebezpieczne substancje w dużych dawkach, takie jak sibutramina czy fentermina. Jego zdaniem mogą one funkcjonować w obrocie, ponieważ prawo jest bardzo liberalne i nietrudno wprowadzić taki suplement diety na rynek.
Zasady obrotu nimi reguluje ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Zgodnie z przepisami przedsiębiorca, który chce wprowadzić na rynek suplement, musi o tym poinformować głównego inspektora sanitarnego (GIS). Urząd prowadzi specjalny ich rejestr. Do wniosku zgłoszeniowego zainteresowany dołącza opinię o produkcie zewnętrznej jednostki naukowej. W Polsce jest to najczęściej analiza Instytutu Żywności i Żywienia.