Trybunał w Hadze: Izrael ma wszelkimi środkami zapobiegać ludobójstwu w Gazie

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze nakazał Izraelowi zapobieganie aktom ludobójstwa na Palestyńczykach i podejmowanie dalszych działań, aby pomóc ludności cywilnej. Nie zarządził jednak zawieszenia broni, o co wnioskowała Republika Południowej Afryki. Netanjahu reaguje: Prowadzimy sprawiedliwą wojnę.

Publikacja: 26.01.2024 21:25

Ogłoszenie orzeczenia MTS

Ogłoszenie orzeczenia MTS

Foto: AFP

Trybunał nie orzekł na tym etapie co do istoty sprawy wniesionej przez Republikę Południowej Afryki – czy w Gazie doszło do ludobójstwa – ale przeważająca większość spośród 17 sędziów orzekających w sprawie głosowała w piątek za wprowadzeniem środków nadzwyczajnych.

Wydając orzeczenie tymczasowe, sąd stwierdził, że Izrael musi podjąć wszelkie środki, aby zapobiec ludobójstwu.

Czytaj więcej

RPA oskarża Izrael. Czy to ludobójstwo?

Trybunał nie nakazał jednak zaprzestania działań wojennych w Gazie, gdzie od rozpoczęcia wojny 7 października w wyniku izraelskiej akcji wojskowej zginęło ponad 26 000 Palestyńczyków.

MTS będzie kontynuował dochodzenie w sprawie ludobójstwa

Wydając wyrok, prezes Trybunału Joan E Donoghue stwierdziła, że istnieją wystarczające dowody sporne, aby sprawa o ludobójstwo była kontynuowana. Do czasu wydania ostatecznego orzeczenia, stwierdziła, że sąd „jest zdania, że Izrael musi podjąć środki leżące w jego mocy, aby zapobiec bezpośredniemu i publicznemu podżeganiu do ludobójstwa oraz je ukarać”.

Środki nadzwyczajne, jakie MTS nałożył na Izrael

MTS nałożył na Izrael sześć środków nadzwyczajnych, a Izrael ma w ciągu miesiąca złożyć przed Trybunałem sprawozdania na temat działań podjętych w celu wdrożenia nakazanych środków.

1. Izrael musi podjąć wszelkie możliwe środki, aby zapobiec czynom określonym w artykule 2 Konwencji o ludobójstwie z 1948 roku. Oznacza to niezabijanie członków określonej grupy (w tym przypadku Palestyńczyków), niewyrządzanie krzywdy fizycznej lub psychicznej członkom tej grupy, niestwarzanie warunków życia obliczonych na spowodowanie kresu istnienia narodu, a także nieprowadzenie działań mających na celu zapobieganie porodom w tej grupie osób.

2. Izrael musi dopilnować, aby jego wojsko nie podejmowało żadnego z powyższych działań.

3. Izrael musi zapobiegać i karać „bezpośrednie i publiczne podżeganie do ludobójstwa w stosunku do członków grupy palestyńskiej w Strefie Gazy”.

4. Izrael musi zapewnić świadczenie podstawowych usług i niezbędnej pomocy humanitarnej ludności cywilnej w Gazie.

5. Izrael musi zapobiec niszczeniu dowodów zbrodni wojennych w Gazie i umożliwić dostęp misjom rozpoznawczym.

6. Izrael musi złożyć sprawozdanie ze wszystkich kroków podjętych w celu zastosowania się do środków nałożonych przez sąd w ciągu jednego miesiąca od wydania wyroku. Republika Południowej Afryki będzie miała możliwość ustosunkowania się do tego sprawozdania.

Czytaj więcej

Ewa Bukowska: Jaki jest rzeczywisty cel postawienia Izraela przed Trybunałem w Hadze

Piętnastu z 17 sędziów głosowało za wprowadzeniem wszystkich środków nadzwyczajnych. Jedynym sędzią, który głosował przeciwko wszystkim ustawom, była Julia Sebutinde z Ugandy.

Izraelski sędzia Aharon Barak, jeden z sędziów zasiadających w Hadze,  choć uważa, że "ludobójstwo nie jest prawdopodobne”, głosował za dwoma z tych rozwiązań. Uzasadnił to dążeniem do zmniejszenia napięć i nadzieją na „złagodzenie konsekwencje konfliktu zbrojnego dla najsłabszych”.

„Zdecydowane zwycięstwo”

Republika Południowej Afryki z radością przyjęła  decyzję MTS i nazwała ją „zdecydowanym zwycięstwem” prawa międzynarodowego.

„Republika Południowej Afryki ma szczerą nadzieję, że Izrael nie będzie działać w celu udaremnienia stosowania tego zarządzenia, jak publicznie groził, ale że zamiast tego podejmie działania, aby w pełni się do niego zastosować, jak to ma obowiązek zrobić” – napisano w oświadczeniu Departamentu ds. Stosunków Międzynarodowych i Współpracy RPA.

Netanjahu reaguje: Prowadzimy sprawiedliwą wojnę i będziemy ją kontynuować

"Walczymy z potworami Hamasu, którzy mordowali, gwałcili, gwałcili i porywali naszych obywateli. Będziemy nadal robić wszystko, aby chronić siebie i naszych obywateli, zachowując jednocześnie prawo międzynarodowe" - napisał w mediach społecznościowych premier Izraela po ogłoszeniu orzeczenia MTS.

Dodał jednak, że samo twierdzenie, że Izrael dopuszcza się ludobójstwa na Palestyńczykach, jest nie dość, że fałszywe, to jest też jest oburzające, a gotowość sądu w ogóle do dyskusji na ten temat – jest oznaką hańby, która nie zostanie wymazana przez pokolenia.

Premier Izraela zapowiedział, że kraj będzie prowadził wojnę z Hamasem „aż do całkowitego zwycięstwa”.

Trybunał nie orzekł na tym etapie co do istoty sprawy wniesionej przez Republikę Południowej Afryki – czy w Gazie doszło do ludobójstwa – ale przeważająca większość spośród 17 sędziów orzekających w sprawie głosowała w piątek za wprowadzeniem środków nadzwyczajnych.

Wydając orzeczenie tymczasowe, sąd stwierdził, że Izrael musi podjąć wszelkie środki, aby zapobiec ludobójstwu.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Były głównodowodzący armią Ukrainy oficjalnie odchodzi ze służby
Konflikty zbrojne
Białoruś dołącza do Rosji w ćwiczeniach z użycia niestrategicznej broni atomowej
Konflikty zbrojne
Parada wojskowa w Moskwie. Władimir Putin: Nie pozwolimy nikomu nam grozić
Konflikty zbrojne
Rosjanie mszczą się na Ukraińcach atakując elektrociepłownie
Konflikty zbrojne
Niespokojna noc w Rosji: Płonie skład paliw, Biełgorod pod ostrzałem