06:28
06.11.2022

Niedzielna relacja

Wydarzenia z 255. dnia wojny Rosji z Ukrainą można śledzić w naszej nowej relacji.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 256
00:03
05.11.2022

Kończymy relację

Na najnowsze wiadomości z Ukrainy zapraszamy już w niedzielę rano.

23:50
05.11.2022

Kliczko: Robimy wszystko, aby zapobiec blackoutowi w Kijowie

Władze stolicy robią wszystko, co w ich mocy, aby prąd, ciepło i komunikacja nie zniknęły w wyniku działań Rosji - pwiedział Witalij Kliczko podczas ogólnokrajowego teletonu w ukraińskich kanałach telewizyjnych.

- Robimy wszystko, aby temu zapobiec, ale bądźmy szczerzy, nasi wrogowie robią wszystko, aby zostawić miasto bez ciepła, bez prądu, bez wody – powiedział zapytany o możliwość zaciemnienia w Kijowie.

Kliczko zauważył, że władze Kijowa rozważają różne scenariusze, aby być gotowym na wszelkie wydarzenia. Miasto przygotowało zapas oleju napędowego, agregatów prądotwórczych, żywności i wody pitnej oraz punktów grzewczych.

Jednocześnie wezwał mieszkańców Kijowa do niezbędnych przygotowań. - Zrobimy wszystko, aby taki scenariusz się nie zdarzył, ale nie możemy tego zagwarantować, więc każdy z nas musi być też przygotowany na jak najszybszą reakcję – powiedział burmistrz.

23:30
05.11.2022

Gubernator: 5 listopada Rosja ostrzeliwała obwód sumski ponad 50 razy

Według gubernatora obwodu Dmytro Żywyckiego, siły rosyjskie przypuściły ataki na pięć sąsiadujących gmin w północnym obwodzie sumskim.

23:15
05.11.2022

Wojsko: 5 listopada wojska rosyjskie próbowały przełamać obronę Ukrainy w czterech regionach

Podczas działań wojennych tego dnia zginęło ponad 120 żołnierzy rosyjskich.

22:51
05.11.2022

Gubernator: Dziecko ranne podczas rosyjskiego ostrzału obwodu dniepropietrowskiego

Według gubernatora obwodu dniepropietrowskiego Walentyna Rezniczenki w wyniku ciężkiego ostrzału artyleryjskiego w gminie Myrowe, dziewięcioletnia dziewczynka została ranna i trafiła do szpitala.

22:30
05.11.2022

Ukraina zaprzecza twierdzeniu niemieckiego polityka o wpisaniu go na „listę terrorystów”

Rzecznik MSZ Oleh Nikonenko odrzucił  zarzuty Rolfa Mutzenicha, przewodniczącego grupy parlamentarnej SPD w Bundestagu, że Ukraina uznała go za „terrorystę”.

22:10
05.11.2022

Rosyjskie media: Setki rosyjskich poborowych zabitych w obwodzie ługańskim

Według rosyjskich mediów opozycyjnych, 2. listopada siły ukraińskie zaatakowały batalion zmobilizowanych Rosjan, zabijając setki osób w pobliżu wsi Makiejewka w obwodzie ługańskim.

Czytaj więcej

Front ługański. Jeszcze wojna czy już zwykła rzeźnia
21:53
05.11.2022

Zełenski: Inicjatywa zbożowa pokazuje, że świat może przeciwstawić się rosyjskiemu szantażowi

„Przykład inicjatywy eksportu zboża, dzięki której pokazaliśmy, że świat jest w stanie zagwarantować stabilność pomimo wszelkich zagrożeń ze strony Rosji. Świat nie poddał się rosyjskiemu szantażowi, kluczowi aktorzy działali zdecydowanie, dzięki czemu uniknięto zaostrzenia kryzysu żywnościowego. To jeden z najważniejszych międzynarodowych wyników całej jesieni. Kiedy świat jest zjednoczony, terroryści nie mają szans” – powiedział Zełenski  w codziennym wystąpieniu.

Według prezydenta, w ciągu ostatniego tygodnia z portów Odessa, Czarnomorsk i Piwdenny wypłynęło 28 statków przewożących ponad 800 tys. ton żywności. Kierunki docelowe to Egipt, Libia, Maroko, Algieria, Oman, Turcja, Chiny i Etiopia.

21:26
05.11.2022

Rosjanie deportowali kolejne 34 dzieci z obwodu chersońskiego

Rosyjscy okupanci kontynuują przymusową deportację ukraińskich dzieci z obwodu chersońskiego: kolejne 34 dzieci przewieziono do rosyjskiej Anapy.

Jarosław Januszewycz, szef chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, napisał na Telegramie: „Okupanci porwali 34 dzieci ze wsi Preobrażenka w dystrykcie Myrne. Zostały one przeniesione do rosyjskiego miasta Anapa. Poinformowała o tym szefowa administracji wojskowej Myrne, Valentyna Hołowata. Rodzicom obiecano, że ich dzieci wrócą do końca tygodnia, ale wtedy czas pobytu został ponownie przedłużony o kolejny tydzień” – napisał.

21:01
05.11.2022

Zełenski: Ukraina rozpocznie zbiórkę pieniędzy na drony morskie

„W przyszłym tygodniu uruchomimy kolejny kierunek pozyskiwania funduszy – będziemy zbierać fundusze na flotę dronów morskich. Myślę, że absolutnie każdy rozumie, co to jest i do czego jest potrzebne i jestem pewien, że miliony ludzi poprą ten kierunek w naszej obronie. Wszyscy już widzieli, jak to działa. A to tylko dla ochrony naszego obszaru morskiego, nie rościmy sobie niczego, co nie należy do nas – powiedział prezydent w codziennym wystąpieniu.

20:39
05.11.2022

MAEA: Przywrócono zewnętrzne zasilanie elektrowni jądrowej w Zaporożu

Dwa dni po tym, jak okupowana elektrownia atomowa w Zaporożu utraciła cały dostęp do zewnętrznej energii elektrycznej w wyniku ostrzału rosyjskiego, została ponownie podłączona do zasilania - oświadczył Rafael Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

20:13
05.11.2022

Zełenski: Ukraina codziennie zestrzeliwuje co najmniej dziesięć irańskich dronów

Czytaj więcej

Zełenski: Niszczymy co najmniej dziesięć irańskich dronów dziennie
19:51
05.11.2022

Gubernator: Rozminowanie obwodu ługańskiego zajmie co najmniej 10 lat

Według gubernatora Serhija Hajdaia rozminowanie całego obwodu ługańskiego zajęłoby co najmniej 10 lat. Region jest obecnie prawie w całości okupowany przez siły rosyjskie.

19:23
05.11.2022

Politico: Rosyjskie siły nie zniszczyły żadnego z dostarczonych przez USA systemów HIMARS

Czytaj więcej

Politico: Rosja nie zniszczyła ani jednego HIMARSa na Ukrainie
18:55
05.11.2022

Iran testuje nową rakietę

Generał Amir Ali Hadżizadeh, szef oddziału lotniczego Ghaem 100, powiedział, że rakieta zostanie użyta do wystrzelenia irańskiego satelity Nahid dla ministerstwa telekomunikacji - podały państwowe media.

Sobotni test prawdopodobnie wywoła zaniepokojenie w Waszyngtonie, który obawia się, że ta sama technologia balistyczna dalekiego zasięgu, używana do umieszczania satelitów na orbicie, może być również wykorzystana do wystrzeliwania głowic nuklearnych.

18:29
05.11.2022

Sztab Generalny: Ukraina uderza w zgrupowanie wojsk rosyjskich w obwodzie chersońskim

Rosyjskie wojska stacjonowały w Radensku, wiosce w obwodzie chersońskim, poinformował Sztab Generalny Ukrainy. W ciągu ostatnich 24 godzin siły ukraińskie uderzyły w dziewięć miejsc z rosyjskimi oddziałami i sprzętem wojskowym, a także skład amunicji, poinformował Sztab Generalny.

18:09
05.11.2022

Rosyjscy opozycjoniści w Polsce. "Dni Putina są policzone."

Czytaj więcej

Opozycja przeciw Putinowi i jego wojnie zebrała się w Polsce
17:44
05.11.2022

Podolak wymienia główne elementy „negocjacji” z Rosją: Abrams, Leopard, Marder, HIMARS

Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta, stwierdził, że broń ciężka powinna być głównym elementem „negocjacji” ukraińskiej delegacji z Rosją.

„Jedyna możliwa delegacja do »negocjacji« z Rosją powinna składać się z Abramsa, Leoparda, Mardera, HIMARS. Miejsce spotkań — najdalej na wschód wysunięty punkt uznanych międzynarodowo granic Ukrainy” – napisał na Twitterze Podolak.

Wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret formalnie wykluczający możliwość negocjacji z prezydentem Rosji Putinem.

17:09
05.11.2022

Moskwa przywraca pomnik Lenina w Melitopolu

Urzędnicy zainstalowani przez okupacyjne władze rosyjskie w Melitopolu przywrócili usunięty siedem lat temu pomnik Lenina.

16:52
05.11.2022

Jens Stoltenberg: nie wierzę, że Rosja użyje broni jądrowej

W rozmowie z turecką telewizją sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że nie wierzy, że Rosja użyje broni jądrowej w Ukrainie.

Dodał: „Ryzyko użycia przez Rosję broni jądrowej na Ukrainie nie jest duże, ale konsekwencje byłyby ogromne, więc traktujemy to bardzo poważnie… w wojnie nuklearnej nie ma zwycięzców”.

16:35
05.11.2022

Media: rosyjski żołnierz walczący z Ukrainą podejrzany o podpalenie, w którym zginęło 15 osób

Według rosyjskich mediów 23-letni Stanisław Jonkin został aresztowany pod zarzutem wzniecenia masowego pożaru w kawiarni w rosyjskim mieście Kostroma, w którym w nocy 5 listopada zginęło 15 osób. Jonkin został ranny i wrócił z frontu na Ukrainie w sierpniu.

16:10
05.11.2022

Xi Jinping o użyciu broni jądrowej w Europie i Azji

Czytaj więcej

Xi Jinping: Nie wolno toczyć wojen nuklearnych
15:36
05.11.2022

Mieszkańcy Odessy za demontażem pomnika Katarzyny II

AFP

Rada Miejska Odessy poinformowała 5 listopada, że zagłosuje w tej sprawie podczas kolejnej sesji po tym, jak większość wyborców poparła demontaż  głosowaniu na miejskiej platformie internetowej. Burmistrz Odessy Hennadij Truchanow zapowiedział, że zagłosuje za demontażem pomnika carycy Katarzyny II na Odeskim Placu Katerynińskim i przeniesieniem go do parku tematycznego.

15:14
05.11.2022

Moskwa wyznaczyła administratora okupowanego Mariupola

Według pojawiających się doniesień były burmistrz dwóch rosyjskich miast Dmitrij Berdnikow został zainstalowany jako nowy pełnomocnik nielegalnej administracji Moskwy w okupowanym Mariupolu. Berdnikow jest byłym burmistrzem dwóch rosyjskich miast – Jakucka i Irkucka.

14:52
05.11.2022

MSZ Ukrainy reaguje na oświadczenie Iranu w sprawie dronów

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że nadal będzie podejmować działania, aby uniemożliwić Rosji użycie irańskiej broni do zabijania Ukraińców i ostrzegło Teheran, że konsekwencje współudziału z rosyjską agresją będą większe niż korzyści z jej wsparcia.

"Wcześniej Iran w każdy możliwy sposób zaprzeczał dostawom broni do Rosji, którą wykorzystuje w wojnie" - zauważył rzecznik MSZ Ołeh Nikołenko.

"Ukraina nauczyła się ufać tylko faktom. Dlatego MSZ na czele z Dmytro Kułebą i w ścisłej koordynacji z zaangażowanymi agencjami ukraińskimi będzie nadal podejmować jak najostrzejsze środki, aby wykluczyć użycie przez Rosję broni irańskiej do zabijania Ukraińców i niszczenia naszej infrastruktury krytycznej - dodał.

14:29
05.11.2022

Eksplozje w okupowanym Chersoniu

Jak podają ukraińskie media, około godziny 11.00 i 14.00 w Chersoniu słychać było kilka eksplozji.

1 listopada rosyjskie władze okupacyjne przyspieszyły deportację miejscowej ludności z obwodu chersońskiego w związku z trwającą kontrofensywą Ukrainy. Minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział 4 listopada, że Rosja może wycofać swoje siły z części obwodu chersońskiego.

14:04
05.11.2022

Ofiary wśród cywilów w ciągu ostatniej doby

Co najmniej trzech cywilów zginęło, a ośmiu innych zostało rannych w ciągu minionej doby w wyniku rosyjskiego ostrzału dziewięciu ukraińskich regionów, w którym użyto dronów, rakiet i ciężkiej artylerii - informuje kancelaria prezydenta Ukrainy.

13:38
05.11.2022

Poroszenko: Miejsce Putina jest w Hadze, a nie na Bali

Były prezydent Ukrainy apeluje o odwołanie zaproszenia dla prezydenta Rosji na szczyt G20.

Czytaj więcej

Poroszenko do światowych przywódców: Zaproście Putina do Hagi, a nie na Bali
13:09
05.11.2022

Wywiad Wielkiej Brytanii: Zmobilizowani trafią na front bez przeszkolenia

Zdaniem brytyjskiego wywiadu Rosja nie ma wystarczająco dużo szkoleniowców i sprzętu, by odpowiednio przygotować zmobilizowanych żołnierzy przed wysłaniem na Ukrainę.

Czytaj więcej

Wywiad: Rosja ma problem z wyszkoleniem zmobilizowanych poborowych
12:41
05.11.2022

Rosyjscy dezerterzy stworzyli w Gruzji mały cud gospodarczy

Wbrew zapowiedziom światowych analityków i ekonomistów wojna w Ukrainie nie zaszkodziła Gruzji.

Czytaj więcej

Gruzja rozkwita, dzięki rosyjskim dezerterom i ich pieniądzom
12:29
05.11.2022

Ukraińcy zestrzelili w nocy 2 rosyjskie śmigłowce i 6 dronów kamikadze

Siły powietrzne Ukrainy poinformowały, że w nocy na południu kraju zestrzeliły dwa rosyjskie śmigłowce  Ka-52 i sześć dronów kamikadze produkcji irańskiej.

11:51
05.11.2022

Ukraińcy prowadzą z Niemcami rozmowy na temat Leopardów 2

Ambasador Ukrainy w Berlinie mówi "o nadziei" na dostawę niemieckich czołgów.

Czytaj więcej

Ukraiński ambasador liczy na niemieckie Leopardy 2. "Jest powód do nadziei"
11:37
05.11.2022

Zełenski dziękuje za czołgi T-72

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Holandii, Czechom i USA za 90 czołgów T-72, które Ukraina otrzyma.

"Siły zbrojne Ukrainy prą do przodu i potrzebują tego sprzętu. Cenimy sobie pomoc partnerów. Razem stoimy za ochroną wolności i demokracji!" - napisał.

11:00
05.11.2022

Zamach w Donbasie. Postrzelono sędziego, który skazał na śmierć Brytyjczyków i Marokańczyka

Sędzia walczy o życie w szpitalu.

Czytaj więcej

Ukraina: Zamach na sędziego, który skazał na śmierć Brytyjczyków i Marokańczyka
10:47
05.11.2022

Irańskie drony dla Rosji. Teheran pierwszy raz potwierdził sprzedaż

Szef MSZ Iranu potwierdził, że drony zostały przekazane Moskwie, ale miało to nastąpić przed 24 lutego.

Czytaj więcej

Iran po raz pierwszy przyznaje się do sprzedaży dronów Rosjanom
09:53
05.11.2022

Financial Times: Kolaboranci powiesili kobietę w okupowanym Skadowsku

Natalia Chorna, siostra zmarłej, powiedziała mediom, że 15 października zadzwoniła do niej kobieta i powiedziała, że Rosjanie publicznie wykonali wyrok śmierci.

Czytaj więcej

Financial Times: Kolaboranci publicznie powiesili kobietę za wystąpienie przeciwko Rosji
09:27
05.11.2022

Sztab Generalny: Rosja straciła 75 440 żołnierzy na Ukrainie od 24 lutego

Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że Rosja straciła także 2 758 czołgów, 5 601 opancerzonych wozów bojowych, 4 184 pojazdy i zbiorniki paliwa, 1 776 systemów artyleryjskich, 391 systemów rakietowych wielokrotnego użytku, 202 systemy obrony powietrznej, 277 samolotów, 260 helikopterów, 1 462 drony i 16 łodzi.

09:09
05.11.2022

Wojsko Ukrainy odparło 14 rosyjskich natarć w obwodach ługańskim i donieckim

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosjanie próbowali przeprowadzić kilkanaście ataków na miejscowości na wschodzie kraju. 

08:56
05.11.2022

Reuters: Rosja zabiega o zwolnienie z sankcji w ramach umowy zbożowej z Ukrainą

Rosja prosi Zachód o złagodzenie sankcji na państwowy Rosyjski Bank Rolny w celu ułatwienia eksportu rosyjskiego zboża - powiedziały Reutersowi cztery źródła zaznajomione z ostatnimi rozmowami na temat umowy zbożowej z Ukrainą. 

08:24
05.11.2022

ISW: Putin mówi, że mobilizacja przebiegła zgodnie z planem, co nie jest prawdą

Czytaj więcej

ISW: Mobilizacja Rosji nie przyniosła oczekiwanych rezultatów
07:51
05.11.2022

USA: Moskwa stawia warunki nie do zaakceptowania, gdy sugeruje gotowość do negocjacji

Doradca USA ds. bezpieczeństwa Jake Sullivan złożył niezapowiadaną wizytę w Kijowie.

Czytaj więcej

USA odmawiają negocjacji z Rosją, która chce zachować okupowane części Ukrainy
07:40
05.11.2022

Rosja ostrzeliwała obwód sumski 70 razy w ciągu ostatniej doby

W ciągu ostatnich 24 godzin siły rosyjskie wystrzeliły 70 pocisków w kierunku czterech gmin w obwodzie sumskim położonym w pobliżu granicy z Rosją - powiedział gubernator obwodu sumskiego Dmytro Zywicki.

Co najmniej trzy budynki mieszkalne i cztery obiekty handlowe zostały trafione. Nie odnotowano żadnych ofiar.

07:18
05.11.2022

Prezydent Rosji poparł ewakuację z Chersonia

Po raz pierwszy Władimir Putin publicznie wypowiedział się na temat ewakuacji ludności cywilnej z okupowanego obwodu chersońskiego.

Czytaj więcej

Putin popiera ewakuację części obwodu chersońskiego na Ukrainie
06:54
05.11.2022

Pociąg z Korei Północnej przekroczył granicę z Rosją. W wagonach broń?

Ze zdjęć satelitarnych wynika, że pociąg z Korei Północnej wjechał na terytorium Rosji. Zdaniem Amerykanów w wagonach znajdują się pociski, które mogą trafić na Ukrainę.

Czytaj więcej

Pociąg z Korei Północnej wjechał do Rosji. Amerykanie informowali o dostawie broni
06:28
05.11.2022

Rosyjskie siły okupacyjne splądrowały muzeum sztuki w Chersoniu

Pod pozorem "ewakuacji" uzbrojeni mężczyźni ubrani po cywilnemu splądrowali w ciągu czterech dni chersońskie Muzeum Sztuki im. Ołeksija Szowkunenki - poinformowała administracja muzeum w poście na Facebooku.

Między 31 października a 3 listopada rosyjskie siły okupacyjne i rosyjscy współpracownicy wynosili "wszystko, co widzieli, wszystko, co mogli dosięgnąć", bez odpowiedniego pakowania dzieł do transportu. 

06:17
05.11.2022

Rosja zaatakowała Winnicę dronami kamikadze

Gubernator obwodu winnickiego Serhij Borzow poinformował, że Rosja zaatakowała Winnicę dronami kamikadze produkcji irańskiej Shahed-136. Nie podał dalszych szczegółów ataku. 

06:05
05.11.2022

Zełenski: Jesteśmy gotowi na pokój. Na sprawiedliwy i uczciwy pokój

- Poszanowanie Karty Narodów Zjednoczonych, poszanowanie naszej integralności terytorialnej, szacunek dla naszego narodu i należyta odpowiedzialność za terror - czyli ukaranie wszystkich winnych i pełna rekompensata ze strony Rosji za wyrządzone nam szkody - to zdaniem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego zagwarantuje pokój na Ukrainie.

05:57
05.11.2022

Podsumowanie piątkowych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 254