06:07
05.11.2022

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 255
00:03
05.11.2022

Z kolonii karnej na ukraiński front. Giną werbowani przez Grupę Wagnera więźniowie

Ukraińskie Centrum Badania i Przeciwdziałania Zagrożeniom Hybrydowym odkryło i zweryfikowało ponad dwieście listów z kondolencjami dla rodzin więźniów zwerbowanych przez Grupę Wagnera w rosyjskich koloniach karnych. W sumie zginęło ich co najmniej ponad 500.

Czytaj więcej

W Ukrainie zginął co czwarty przestępca zwerbowany przez Grupę Wagnera
23:58
04.11.2022

Winnica zaatakowana dronami kamikaze

W piątek późnym wieczorem obwód winnicki został zaatakowany przez wojska rosyjskie przy pomocy dronów kamikaze - poinformował na Telegramie Serhij Borzow, szef miejscowej administracji. „Alarm powietrzny. Atak Shahedów. Wojsko pracuje” – napisał.

23:48
04.11.2022

Zełenski: Prawdziwy poziom strat jest ukrywany przed Rosjanami

W swoim piątkowym wystąpieniu prezydent Ukrainy poinformował, że obecnie „najbardziej brutalne walki” toczą się w Donbasie. - Utrzymujemy swoje pozycje - zapewnił Wołodymyr Zełenski, oceniając, że w samym obwodzie donieckim „armia rosyjska straciła już tyle żyć swoich ludzi i tyle amunicji, ile prawdopodobnie nie straciła w dwóch wojnach w Czeczenii”.

- Ale prawdziwy poziom strat Rosji jest ukryty przed rosyjskim społeczeństwem. Teraz nawet ukryli swoją mobilizację i po prostu okłamują ludzi, że działania mobilizacyjne zostały zakończone - mówił Zełenski, podkreślając, że nadal w Rosji i na terenach okupowanych najeźdźcy „zbierają ludzi na śmierć.

- Ten absolutnie szalony upór władz dzisiejszej Rosji jest najlepszym wskaźnikiem tego, że wszystko, co mówią niektórym zagranicznym przywódcom o ich rzekomej gotowości do negocjacji, jest równie nieprawdziwe. Kiedy ktoś myśli o negocjacjach, nie szuka sposobów na oszukanie wszystkich wokół siebie, aby wysłać dziesiątki lub setki tysięcy więcej ludzi do maszynki do mięsa - zmobilizowanych lub w postaci jakichś najemników - zauważył prezydent Ukrainy.

23:30
04.11.2022

AC Milan przeznaczy 150 tys. euro na odbudowę stadionu w Irpieniu

Były trener piłkarskiej reprezentacji Ukrainy Andrij Szewczenko przy pomocy platformy zbierania funduszy United24 rozpoczął zbiórkę pieniędzy na odbudowę stadionu w mieście Irpień w obwodzie kijowskim. Pierwszą wpłatę w wysokości 150 tys. euro zadeklarował włoski klub AC Milan, z którym Szewczenko w 2003 wygrał Ligę Mistrzów. Ogólnie na renowację zniszczonego przez Rosjan w marcu stadionu potrzeba ok. 600 tys. euro.

22:38
04.11.2022

W Sankt Petersburgu otwarto siedzibę Grupy Wagnera

Wielokondygnacyjny budynek z przeszkloną fasadą w Sankt Petersburgu będzie  pełnił funkcję centrum administracyjnego grupy.

Czytaj więcej

Grupa Wagnera otworzyła siedzibę w Sankt Petersburgu
22:13
04.11.2022

W piątek Rosjanie wystrzelili 70 pocisków na cztery przygraniczne gminy

"Dziś pod ostrzałem wroga znalazły się 4 gminy przygraniczne: Biopolska, Znob-Nowgorodska, Myropilska i Chocińska. W ciągu dnia Rosjanie skierowali na nie 70 pocisków" - napisał na Telegramie szef lokalnej administracji wojskowej Dmytro Żywycki.

21:49
04.11.2022

Sztab Generalny: przegrupowanie wojsk rosyjskich w obwodzie zaporoskim

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że siły rosyjskie przeniosły swoje siły i zamknęły posterunki kontrolne oraz komendanturę w Kamiance w obwodzie zaporoskim.

Siły rosyjskie wystrzeliły trzy pociski, dokonały pięciu nalotów i dwóch ataków artyleryjskich na Ukrainę w ciągu ostatnich 24 godzin.

21:20
04.11.2022

CNN o powodach irańsko-rosyjskiego zbliżenia

Wywiad USA sugeruje, że Iran prosi Rosję o pomoc w pozyskiwaniu dodatkowych materiałów jądrowych i produkcji paliwa jądrowego. Paliwo mogłoby pomóc Iranowi zasilić jego reaktory jądrowe i potencjalnie jeszcze bardziej skrócić termin stworzenia broni jądrowej.

Czytaj więcej

CNN: Iran szuka pomocy Rosji, aby wzmocnić swój program nuklearny
20:56
04.11.2022

Musk, wbrew deklaracjom, dalej negocjuje z Pentagonem finansowanie Starlinków

W ostatnim czasie 1300 terminali, używanych przez ukraińskie wojsko, uległo awarii - twierdzi CNN, powołując się na źródła w Departamencie Obrony i na Ukrainie. To efekt braku finansowania.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: 1300 terminali Starlink na Ukrainie przestało działać. Awaria to efekt problemów z finansowaniem
20:39
04.11.2022

ONZ wzywa Rosję do uchylenia przepisów naruszających prawa człowieka

Chodzi m.in. o przepisy o "zagranicznych agentach" i "niepożądanych organizacjach".

20:06
04.11.2022

Czołgi i drony w nowym pakiecie pomocy od USA

Obejmuje od m.in. 90 zmodernizowanych czołgów T-72.

Czytaj więcej

Kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy od USA. Czołgi i drony
19:48
04.11.2022

Jake Sullivan, doradca Joe Bidena, z wizytą na Ukrainie

Podczas wizyty na Ukrainie doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan spotkał się z przedstawicielami armii oraz prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Został poinformowany o sytuacji na froncie, realizacji umowy zbożowej i rosyjskich uderzeniach na infrastrukturę krytyczną - poinformował na wspólnej konferencji prasowej z Sullivanem Andrij Jermak, szef kancelarii Zełenskiego.

- Jestem bardzo zadowolony z tego spotkania. Cieszę się, że mogę powitać pana Sullivana na Ukrainie. Myślę, że to kolejny sygnał, bardzo mocny sygnał, że jesteśmy na dobrej drodze i zmierzamy do zwycięstwa - powiedział Jermak.

Andrij Jermak i Jake Sullivan

Andrij Jermak i Jake Sullivan

Foto: EPA/SERGEY DOLZHENKO

- USA to nasz największy partner, który daje nam największe wsparcie. A dzisiaj po raz kolejny otrzymaliśmy potwierdzenie niezłomnego poparcia Stanów Zjednoczonych dla naszego zwycięstwa. Nasi przyjaciele, nasi partnerzy są z nami. W pełni rozumieją naszą sytuację, wspierają nas - dodał szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy.

19:09
04.11.2022

G7 zaoferuje Ukrainie większe wsparcie w walce z atakami na sieci energetyczne

Przemawiając podczas dwudniowego spotkania w Münster, sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że państwa G7 zgodziły się na utworzenie nowej grupy koordynacyjnej, aby "pomóc przygotować, przywrócić i bronić ukraińskiej sieci energetycznej".

G7 skupi także swoje wsparcie dla bezpieczeństwa Ukrainy na pomocy w ochronie przed rosyjskimi atakami na jej sieć energetyczną.

18:36
04.11.2022

Mediazona i rosyjska redakcja BBC: W Ukrainie zginęło ponad 8 tys. Rosjan

Obydwa źródła podkreślają, że liczba ta nie odzwierciedla rzeczywistego poziomu strat, a powstała na podstawie postów krewnych, informacji mediów i doniesień władz lokalnych.

17:49
04.11.2022

Putin nazwał naród ukraiński główną ofiarą „celowej sublimacji nienawiści do Rosjan”

Na spotkaniu z okazji dziesiątej rocznicy odtworzenia Rosyjskiego Towarzystwa Historyczno-Wojskowego, prezydent Rosji Władimir Putin mówił o ciepłym stosunku do narodu ukraińskiego

Czytaj więcej

Putin: W Rosji naród ukraiński zawsze był traktowany z szacunkiem
17:32
04.11.2022

W Chersoniu ogłoszono całodobową godzinę policyjną

Według rosyjskich władz okupowanego obwodu chersońskiego wynika to z konieczności obrony przed "atakami terrorystycznymi".

Rosyjskie władze okupacyjne zintensyfikowały deportację lieszkańców z obwodu chersońskiego 1 listopada w związku z trwającą kontrofensywą Ukrainy. Rosja nakazała przesiedlenie w głąb regionu do 70 000 mieszkańców w 15-kilometrowej strefie na wschód od Dniepru.

17:08
04.11.2022

Rosną straty Rosjan na Ukrainie

Straty wojsk rosyjskich w ludziach poniesione w ciągu ostatnich siedmiu dni są o 74 proc. wyższe niż przed tygodniem - wynika z danych ukraińskiego dowództwa.

Czytaj więcej

Ukraińskie wojsko: W tym tygodniu Rosjanie tracą ponad 700 żołnierzy dziennie
16:49
04.11.2022

Eksplozje w okolicach lotniska w Chersoniu

Nagrania wideo w mediach społecznościowych i lokalne media wskazują, że doszło do eksplozji w pobliżu lotniska na północ od Chersonia – obszaru okupowanego przez siły rosyjskie.

Nie ma żadnych oficjalnych komentarzy ani ukraińskich wojskowych, ani urzędników mianowanych przez Rosjan na tym terenie.

16:33
04.11.2022

Pentagon zapowiada dodatkowy pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 400 mln dolarów

W pakiecie znajdzie się m.in. 45 czołgów T-72, zmodernizowanych w Czechach -  za te czołgi zapłacą USA.

Modernizację kolejnych 45 czołgów sfinansuje Holandia.

Część czołgów trafi do Ukrainy w grudniu, pozostałe - w przyszłym roku.

16:05
04.11.2022

Papież Franciszek wzywa przywódców, zwłaszcza wspólnot religijnych, by unikali nowej zimnej wojny

- Chociaż większość ludzkości jest zjednoczona w obliczu tych samych trudności, cierpi z powodu poważnych kryzysów żywnościowych, ekologicznych i pandemicznych, a także coraz bardziej skandalicznej globalnej niesprawiedliwości, to jednak kilku potentatów  podejmuje zdecydowaną walkę o stronnicze interesy, ożywienie nieaktualnej retoryki i przeprojektowanie stref wpływów – powiedział papież, wyraźnie nawiązując do inwazji Rosji na Ukrainę.

15:40
04.11.2022

Od początku wojny Mikołajów nie był ostrzeliwany tylko przez 44 dni

Mer Mikołajowa Ołeksandr Senkewycz przekazał, że po ponad 250 dniach wojny w mieście pozostało ok. 230 tys. ludzi - przed inwazją populacja wynosiła 486 tys.

15:15
04.11.2022

Polska i Litwa analizują zimowe szkolenie wojsk ukraińskich

Szef Sztabu Generalnego WP generał Rajmund Andrzejczak przekazał, że Polska i Litwa analizują możliwość utrzymania rytmu szkolenia żołnierzy ukraińskich w okresie zimowym.

Andrzejczak zauważył, że jest to sprawa  tym bardziej istotna, że "Rosjanie przygotowują się do kolejnego etapu wojny,

14:54
04.11.2022

W obwodzie kijowskim możliwe są przerwy w dostawach wody

Gubernator obwodu kijowskiego, Ołeksij Kułeba, na swoim kanale w serwisie Telegram poinformował, że "w związku z planowanymi i nadzwyczajnymi przerwami w dostawach prądu w odwodzie możliwe są przerwy w dostawach wody". Kułeba wezwał mieszkańców do gromadzenia zapasów wody pitnej i technicznej.

14:45
04.11.2022

Wywiad Ukrainy: Nie ma potwierdzenia, że Rosja otrzymała irańskie rakiety

Główny Wydział Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy nie ma jak dotąd informacji na temat dostaw irańskich pocisków balistycznych na Ukrainę, posiada jedynie informację na temat zawarcia umowy między Rosją a Iranem ws. dostaw takich pocisków - poinformował na antenie ukraińskiej telewizji przedstawiciel Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Andrij Jusow. Według Jusowa ukraiński wywiad "potwierdził, że doszło do zawarcia umów w tej sprawie" między Rosją a Iranem. - Jest potwierdzenie, że chodzi o tysiąc sztuk, to nie tylko rakiety, ale też inne rodzaje uzbrojenia. Teraz w drodze do Rosji jest 200 dronów z Iranu. To potwierdzona informacja - mówił Jusow.

14:42
04.11.2022

Putin: Na froncie jest 49 tys. zmobilizowanych

Prezydent Rosji powiedział, że w ramach mobilizacji do wojska wcielono 318 tys. osób.

Czytaj więcej

Putin zdecydował. Skazani za ciężkie przestępstwa będą mogli służyć w rosyjskim wojsku
14:27
04.11.2022

Rosja nie zarobi na ropie naftowej

Kraje G7 ustalą wspólną, stałą cenę na ten surowiec. Ma obowiązywać od 5 grudnia.

Czytaj więcej

Będzie stała cena na rosyjską ropę. Najbogatsze kraje świata zawarły porozumienie
14:18
04.11.2022

Kreml zdobył nowy rynek

Rosja będzie importować odzież, obuwie i inne towary przemysłu lekkiego z jednego z najbiedniejszych państw świata.

Czytaj więcej

Rosjanie będą chodzić w butach i ubraniach z Korei Północnej
14:08
04.11.2022

Reznikow: Jeśli Brazylia dostarczy nam amunicję, będzie to misja humanitarna

Reznikow mówił, że Ukraina potrzebuje amunicji do Gepardów z przyczyn humanitarnych, ponieważ systemy te zapewniają ochronę przed irańskimi dronami-kamikadze, tak aby nie niszczyły one infrastruktury logistycznej w centrach zbożowych.

Czytaj więcej

Minister obrony Ukrainy prosi brazylijskiego dziennikarza o amunicję
13:54
04.11.2022

Mer Melitopola: Kwatera rosyjskiego dowództwa zniszczona

Lojalny wobec władz w Kijowie mer Melitopola Iwan Fedorow powiedział, że w czwartek zniszczona została kwatera rosyjskiego dowództwa w okupowanym przez Rosjan mieście. Cytowany przez CNN mer dodał, że w kwaterze znajdowali się funkcjonariusze FSB.

13:38
04.11.2022

Przerwy w dostawach wody w obwodzie kijowskim

W stołecznym regionie Ukrainy z powodu przerw w dostawach prądu można zaobserwować przerwy w dostawach wody - podał w mediach społecznościowych szef administracji obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba.

13:19
04.11.2022

Reznikow: Nie ma problemów z zimową odzieżą dla ukraińskich żołnierzy

- Nie mamy dramatu ani zmartwień związanych z dostarczaniem zimowych ubrań - powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, odnosząc się do zaopatrzenia Sił Zbrojnych Ukrainy. - Dziś, dzięki kontraktom Ministerstwa Obrony, Siły Zbrojne są w pełni zaopatrzone we wszystkie niezbędne krytyczne rzeczy - oświadczył minister, cytowany przez Ukrinform.

12:55
04.11.2022

Obwód doniecki. Doniesienia o zestrzeleniu drona

Na kierunku bachmuckim (obwód doniecki) ukraińscy żołnierze za pomocą broni osobistej zestrzelili bezzałogowy statek powietrzny, za pomocą którego wojska rosyjskie przeprowadzały rozpoznanie oraz korygowały ostrzał artyleryjski - podała w mediach społecznościowych ukraińska straż graniczna.

12:38
04.11.2022

Mer: Od początku inwazji w Mikołajowie zginęło 149 osób

- W Mikołajowie od początku inwazji na pełną skalę w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta zginęło 149 osób, w tym dwoje dzieci. Ponadto 698 osób zostało ciężko rannych, w tym 10 dzieci - oświadczył mer Mikołajowa Ołeksandr Senkiewicz.

12:19
04.11.2022

Doniesienia o ostrzale na północy Ukrainy

Państwowa Służba Graniczna Ukrainy podała, że wojska rosyjskie za pomocą artylerii, moździerzy oraz dronów zaatakowały teren ośmiu hromad (gmin) w obwodzie sumskim i trzech - w obwodzie czernihowskim.

11:57
04.11.2022

Władimir Putin złożył kwiaty pod pomnikiem Kuźmy Minina i Dymitra Pożarskiego w Moskwie

4 listopada Rosjanie obchodzą - ustanowiony w 2004 roku - Dzień Jedności Narodowej. Święto ustanowiono w rocznicę zdobycia Kremla w Moskwie, kontrolowanego wówczas przez wojska Rzeczpospolitej Obojga Narodów, przez rosyjskich powstańców ludowych pod wodzą Dymitra Pożarskiego i Kuźmy Minina. Wydarzenia te zapoczątkowały zakończenie tzw. Wielkiej Smuty w Rosji.

11:52
04.11.2022

Trucha publikuje na Twitterze nagranie ataku na rosyjski skład amunicji w rejonie Bachmutu

11:48
04.11.2022

Prezydent Turcji: Putin zgadza się, by zboże do biednych krajów Afryki wysyłać za darmo

Recep Tayyip Erdogan przemawiając w Stambule na forum biznesowym stwierdził, że prezydent Rosji, Władimir Putin, w czasie rozmowy telefonicznej stwierdził, że "zboże do krajów takich jak Dżibuti, Somalia czy Sudan powinny być wysyłane za darmo" w ramach tzw. porozumienia zbożowego. - Zgodziliśmy się co do tego - dodał Erdogan.

11:42
04.11.2022

Brytyjski wywiad: Rosyjscy generałowie prawdopodobnie chcieli, by utrzymywać pozycje obronne do śmierci

Zdaniem brytyjskiego wywiadu, w walczącym na Ukrainie wojsku rosyjskim prawdopodobnie rozmieszczono tzw. oddziały zaporowe, które w celu wymuszenia ofensywy grożą strzelaniem do własnych wycofujących się żołnierzy.

Czytaj więcej

Brytyjski wywiad: Rosyjscy generałowie chcą strzelać do dezerterów
11:28
04.11.2022

Ukraiński wywiad: Rosjanie wykorzystują elektrownię atomową jako magazyn amunicji

Główny Wydział Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy podaje, że z posiadanych przez ukraiński wywiad informacji wynika, że Rosjanie wykorzystują teren elektrowni atomowej w Kursku do przechowywania amunicji.

11:08
04.11.2022

Gubernator obwodu biełgorodzkiego: Zostaliśmy ostrzelani przez Ukrainę

Wiaczesław Gładkow, gubernator obwodu biełgorodzkiego, na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że wieś Oktiabrski w obwodzie biełgorodzkim, została ostrzelana ze strony ukraińskiej. "Nie ma ofiar" - podkreślił Gładkow.

11:04
04.11.2022

Dyplomata z Ukrainy przekonuje, że Putin boi się, iż na szczycie G-20 spotka go los Ławrowa

W lipcu w Indonezji ministrowie spraw zagranicznych państw G-7 zbojkotowali szefa MSZ Siergieja Ławrowa i nie przyszli na uroczystą kolację z ministrami spraw zagranicznych państw G-20 oraz nie pozowali do wspólnego zdjęcia.

Czytaj więcej

Ukraiński dyplomata: Putin boi się upokorzenia na szczycie G-20
10:55
04.11.2022

W Warszawie zbierają się radykalnie nastawieni opozycjoniści, popierający nawet walkę zbrojną z Kremlem

No, ale w końcu Polska to kraj demokratyczny i spotykają się u nas demokratyczni, a nie totalitarni przeciwnicy rządów Putina. Nie ma więc żadnego powodu, by ich serdecznie nie przywitać - pisze w "Rzeczpospolitej" Andrzej Łomanowski, dziennikarz działu zagranicznego.

Czytaj więcej

Andrzej Łomanowski: Rosjanie znów w Warszawie
10:37
04.11.2022

Błaszczak: Zatwierdziłem umowę wykonawczą na zakup 218 wyrzutni K239 CHUNMOO

"Wojsko Polskie wkrótce otrzyma wyrzutnie rakietowe K239 CHUNMOO" - oświadczył w mediach społecznościowych szef MON Mariusz Błaszczak. "Dziś zatwierdziłem umowę wykonawczą na zakup 218 wyrzutni wraz z pakietami logistycznym i szkoleniowym oraz zapasem amunicji" - dodał wicepremier.

10:20
04.11.2022

W rejonie dergackim, w obwodzie charkowskim, Rosjanie ostrzelali obiekt infrastruktury energetycznej

Stojący na czele rejonu dergackiego, Wiaczesław Zadorenko, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że "okupacyjna armia nie zaprzestaje ostrzału miejscowości na pograniczu (...). Są ofiary wśród ludności cywilnej". Jak dodał ponowne ostrzelanie przez Rosjan podstacji energetycznej w rejonie utrudnia prace naprawcze (podstacja została już uszkodzona dzień wcześniej). 

09:54
04.11.2022

Rosjanie ostrzelali Pokrowsk, w obwodzie donieckim

W wyniku ostrzału rakietowego Pokrowska uszkodzony został budynek szkoły i 22 domy. Jedna osoba zginęła a sześć zostało rannych - podaje szef donieckiej administracji wojskowej, Pawło Kyryłenko, na swoim kanale w serwisie Telegram. 

09:28
04.11.2022

Ambasadorowie przy NATO 10 państw członkowskich Sojuszu odwiedzili Ukrainę

Z dyplomatami spotkała się wicepremier ds. europejskich i integracji euroatlantyckiej, Ołha Stefaniszyna.

09:07
04.11.2022

W nocy Rosjanie ostrzelali Mikołajów i jego okolice z wyrzutni S-300

W wyniku ostrzału zniszczone zostały magazyny, budynki administracyjne i mieszkalne. Spłonęło ponad 10 samochodów - pisze służba prasowa mikołajowskiej administracji obwodowej na Facebooku. Do ostrzału doszło ok. 23:30 3 listopada.

09:05
04.11.2022

Dmitrij Miedwiediew mówi o "świętej sprawie Rosji". "Walczymy z władcą piekieł"

"O co walczymy?" - pyta były prezydent Rosji na swoim kanale w serwisie Telegram po czym odpowiada, że "Rosja jest wielkim i bogatym krajem". "Nie potrzebujemy obcych ziem, mamy wszystkiego pod dostatkiem. Ale jest nasza ziemia, która jest dla nas święta, na której żyli nasi przodkowie i na której żyją dziś nasi rodacy. I której nikomu nie oddamy. Chronimy naszych rodaków. Walczymy za wszystkich naszych rodaków, za naszą ziemię, za naszą tysiącletnią historię".

Czytaj więcej

Miedwiediew: Słuchamy słów Stwórcy, walczymy z Szatanem
08:38
04.11.2022

Kliczko: Rankiem bez prądu w Kijowie było 450 tys. mieszkań

Mer stolicy poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram, że rankiem 4 listopada liczba odbiorców w Kijowie pozbawionych dostępu do prądu była 1,5 raza większa niż w poprzednich dniach. Kliczko podkreślił, że w mieście dochodzi do kontrolowanych wyłączeń prądu w związku z nadmiernym obciążeniem systemu energetycznego. Mer Kijowa wezwał mieszkańców stolicy do oszczędzania energii.

08:30
04.11.2022

Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 7,497 mln osób

W ciągu ostatniej doby do Polski z Ukrainy wjechało 24,4 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 21,1 tys. osób, a od 24 lutego - 5,689 mln osób.

08:04
04.11.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 74 840 żołnierzy, 2 750 czołgów, 5 580 pojazdów opancerzonych, 1 772 zestawów artyleryjskich, 391 wyrzutni rakiet, 201 zestawów przeciwlotniczych, 277 samolotów, 258 śmigłowców, 1 450 bezzałogowych statków powietrznych, 397 pocisków manewrujących, 16 jednostek nawodnych, 4 174 pojazdy (w tym cysterny), 155 jednostek sprzętu specjalnego.

07:40
04.11.2022

Brytyjski resort obrony: Rosjanie rozmieszczają jednostki zaporowe

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie z frontu podaje, ze w związku z niskim morale i niechęcią do walki, rosyjska armia zaczęła rozmieszczać jednostki zaporowe, które mają za zadanie strzelać do rosyjskich żołnierzy, którzy chcieliby uciec z pola walki.

07:37
04.11.2022

41 proc. Rosjan uważa Dzień Jedności Narodowej za ważne i znaczące święto

Dzień Jedności Narodowej, obchodzony w Rosji 4 listopada, to rocznica zdobycia Kremla w Moskwie, kontrolowanego wówczas przez wojska Rzeczpospolitej Obojga narodów, przez rosyjskich powstańców ludowych pod wodzą Dymitra Pożarskiego i Kuźmy Minina. Wydarzenia te zapoczątkowały zakończenie tzw. Wielkiej Smuty w Rosji.

Czytaj więcej

Rosjanie: Decyzja o świętowaniu wygnania Polaków z Moskwy jest słuszna
07:22
04.11.2022

Nad obwodem lwowskim zestrzelono irańskiego drona-kamikadze

O zestrzeleniu drona Shahed-136 nad obwodem lwowskim poinformował gubernator obwodu lwowskiego, Maksym Kozicki.

06:57
04.11.2022

W nocy nad rejonem nikopolskim strącono osiem irańskich dronów-kamikadze

O strąceniu dronów informuje gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko. Z wpisu Rezniczenki na jego kanale w serwisie Telegram wynika, że w nocy obrona przeciwlotnicza zestrzeliła osiem dronów Shahed-136. W nocy Rosjanie ostrzelali też przy użyciu wyrzutni rakiet Grad i ciężkiej artylerii cztery rejony obwodu dniepropietrowskiego.

06:30
04.11.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy: Drogi w obwodzie chersońskim pełne ciężarówek z zagrabionym mieniem

"Do znaczących grabieży dochodzi w Berysławiu i pobliskich miejscowościach" - pisze Sztab Generalny armii Ukrainy w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na frontach. Jak czytamy w raporcie "na drogach w obwodzie chersońskim widać intensywny ruch ciężarówek i samochodów z zagrabionym mieniem". Ponadto ukraiński Sztab Generalny informuje, że w okupowanej Topolewce, w obwodzie chersońskim, rosyjscy żołnierze stacjonują w szkole i przedszkolu, wykorzystując mieszkańców jako "żywe tarcze".

06:26
04.11.2022

Rosjanie chcą w podłączyć Zaporoską Elektrownię Jądrową do rosyjskiego systemu energetycznego

Co stałoby się, gdyby wojna zakłóciła te plany i z jakichś powodów nie zdążyli przywrócić zasilania? Ukraińscy eksperci ostrzegają, że w takim przypadku mogłoby dojść do stopienia rdzenia reaktora jądrowego, co skutkowałoby katastrofą. Byłaby porównywalna z tą w elektrowni jądrowej Fukushima, gdzie z powodu tsunami został zniszczony system zasilania. Topienie rdzenia reaktora rozpoczęło się wówczas w ciągu zaledwie kilku godzin - pisze w "Rzeczpospolitej" Rusłan Szoszyn, dziennikarz działu zagranicznego. 

Czytaj więcej

Zaporoska elektrownia atomowa odcięta od zasilania. Widmo katastrofy
06:19
04.11.2022

Zawieszenie porozumienia zbożowego udowodniło, że Ukraina liczy się na rynku zboża

Groźba ponownego wstrzymania handlu ruszyła w górę ceny kontraktów terminowych na głównych giełdach surowcowych – o ok. 6–8 proc. w górę.

Czytaj więcej

Blef Kremla już nie działa. Ukraińskie zboże znów płynie przez Morze Czarne
05:57
04.11.2022

Doradca mera Mariupola: W mieście nasilają się represje

Petro Andriuszczenko, pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że w okupowanym Mariupolu Rosjanie chodzą od drzwi do drzwi i prowadzą kontrole w mieszkaniach sprawdzając telefony mieszkańców, ich wpisy w mediach społecznościowych i prywatną korespondencję. "Domy też są przeszukiwane - najeźdźcy szukają ukraińskich symboli, literatury (...)" - pisze Andriuszczenko.

05:55
04.11.2022

Zdaniem think tanku z USA dziś nie można przesądzić czy Rosjanie oddadzą Chersoń bez walki

"Podczas gdy przeniesienie władz okupacyjnych obwodu chersońskiego może sugerować, że Rosjanie przygotowują się do porzucenia Chersonia, może też to wskazywać, że Rosja stwarza warunki do prowadzenia walk ulicznych w mieście. Podobne doniesienia mogą pojawić się w najbliższych dniach (...) ale nie muszą oznaczać rychłego odwrotu rosyjskich sił z Chersonia. Rozstawienie rosyjskich sił powietrzno-desantowych jest najlepszym wskaźnikiem intencji Rosjan" - pisze think tank w swoim raporcie na temat sytuacji na Ukrainie.

Czytaj więcej

Think tank z USA o Chersoniu: Obserwujcie rosyjskich spadochroniarzy
05:21
04.11.2022

W ciągu tygodnia Rosjanie wystrzelili 68 rakiet przeciwko celom na Ukrainie

Między 27 października a 3 listopada, rosyjskie siły okupacyjne wystrzeliły 68 rakiet i wykorzystały 30 dronów-kamikadze przeciwko obiektom na terytorium Ukrainy - ogłosił zastępca szefa Głównego Wydziału Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, Ołeksij Gromow.

05:04
04.11.2022

Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje o kolejnych zniszczonych rosyjskich składach amunicji

W ciągu doby na froncie południowym ukraińskie lotnictwo przeprowadziło cztery uderzenia powietrzne na zestawy obrony przeciwlotniczej oraz zgrupowania rosyjskiego sprzętu, w tym na zamaskowany hangar - podaje Dowództwo Operacyjne "Południe". Z kolei ukraińska artyleria i wojska rakietowe przeprowadziły 167 misji ogniowych. W wyniku działań Ukraińców Rosjanie stracili 32 żołnierzy, czołg i 9 pojazdów opancerzonych. Ukraińcy zniszczyli też dwa składy amunicji w rejonie basztańskim.

05:03
04.11.2022

Wypowiedzi przedstawiciela okupacyjnych władz sugerują, że Rosjanie wycofują się z Chersonia

Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego "Południe" sugeruje, że Rosjanie mogą zastawiać pułapkę na Ukraińców.

Czytaj więcej

Rosjanie oddadzą Chersoń bez walki? Ukraińcy: To może być pułapka
04:30
04.11.2022

Szef MSZ Ukrainy rozmawiał z szefem MSZ Szwecji o ścieżce Ukrainy do UE

Dmytro Kułeba poinformował na Twitterze, że rozmawiał z szefem MSZ Szwecji, Tobiasem Billströmem o przyszłej szwedzkiej pomocy wojskowej dla Ukrainy i sposobach na wzmocnienie presji sankcyjnej UE wobec Rosji. W związku ze szwedzką prezydencją w UE w przyszłym roku, szefowie MSZ Ukrainy i Szwecji omówili też ścieżkę Ukrainy do członkostwa w Unii.

04:27
04.11.2022

Zełenski: Ukraińska artyleria stała się najsilniejszą artylerią w Europie

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w swoim wieczornym wystąpieniu chwalił ukraińskich artylerzystów. - Ukraińska artyleria stała się najsilniejsza w Europie i jest jedną z najsilniejszych w świecie. Zawsze tak będzie. Pomimo fizycznej przewagi wrogiej artylerii - po prostu ilościowej - nasi wojownicy osiągają lepsze wyniki. Przewaga naszych artylerzystów jest jakościowa - pod względem umiejętności, inteligencji, wiary w siebie i nasze państwo - mówił Zełenski.

04:22
04.11.2022

18-latek z obwodu charkowskiego oskarżony o kolaborację z Rosjanami

W wiosce Borow, w rejonie iziumskim (obwód charkowski). 18-letni "ludowy milicjant" jest podejrzany o kolaborację z Rosjanami - pisze na swoim profilu na Facebooku Serhij Bolwinow, szef wydziału śledczego Głównego Dyrektoriatu Policji w obwodzie charkowskim. "W czasie okupacji Rosjanie próbowali stworzyć 'milicje ludowe' w każdej miejscowości, powierzając drobne zadania lokalnym mieszkańcom. We wsi Borow, 18-letni Ołeksandr na ochotnika zgłosił się, by być 'ludowym milicjantem' w ciągu miesiąca okupacji" - napisał Bolwinow.

04:21
04.11.2022

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 253