Czy odbywający się w Polsce zjazd rosyjskiej opozycji powinien nas cieszyć, czy smucić? W pałacu w podwarszawskiej Jabłonnie opozycjoniści zamierzają od piątku przez cztery dni dyskutować o utworzeniu alternatywnych organów władz w swoim kraju, na czas od upadku obecnego prezydenta do wolnych wyborów. Ambitny program, bo Władimir Putin na razie twardo dzierży władzę, a opozycjoniści w Rosji nie tłoczą się w ministerialnych gabinetach, tylko w więziennych celach.
Czytaj więcej
Po upadku reżimu Putina jesteśmy gotowi do tworzenia parlamentu przejściowego w Rosji – mówi „Rzeczpospolitej” Ilia Ponomariow, przebywający w Kijowie rosyjski opozycjonista i były deputowany Dumy.
Dla nas głównym pytaniem jest, czy ten zjazd nie doprowadzi do pogorszenia stosunków z Kremlem. Prawdopodobnie Berlin postawiony przed podobnym problemem dyskretnie uchylił się od wspierania opozycjonistów. Cóż, czy stosunki polsko-rosyjskie mogą być gorsze niż obecnie? Mogą, możemy zostać zaatakowani przez putinowską armię i wielu członków elity moskiewskiej do tego nawołuje. Nie zapominajmy, że w grudniu ubiegłego roku Putin w ultimatum przekazanym NATO żądał wycofania się sojuszu do granic z 1997 r. Co oznacza, że Polskę uważa za swą strefę wpływów. O ówczesnych żądaniach kilka dni temu przypomniał rzecznik Kremla jako o sprawie cały czas aktualnej. Zarazem w tej sytuacji niezwykłe by było, gdyby Kreml dziwił się, że rosyjska opozycja postanowiła spotkać się w Polsce, a my ją ciepło przyjęliśmy.
Czytaj więcej
W stolicy Polski odbędzie się pierwszy zjazd byłych rosyjskich parlamentarzystów i samorządowców, którzy chcą przejąć władze w Rosji po upadku Putina.
Długi ciąg wydarzeń doprowadził do tego, że niewiele mamy do stracenia w relacjach z obecnymi władzami Rosji, a wiele do zyskania z przyszłymi, demokratycznymi. Nawet jeśli przyjdzie na nie trochę poczekać. Przy czym jasne jest, że Polska nie będzie wpływać na przebieg obrad opozycjonistów ani na decyzje, jakie podejmą. Bo niby jak? Otaczając pałac w Jabłonnie oddziałami wojska (jak dawnymi laty rosyjski ambasador polski sejm w Grodnie)? No, zupełny nonsens.