Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 255

Projekt 38 North, który monitoruje rozwój sytuacji w Korei Północnej, poinformował, że po raz pierwszy od kilku lat zaobserwowano taki ruch pociągów na trasie, chociaż rosyjskie służby weterynaryjne poinformowały w środę, że pociąg przekroczył granicę z Koreą Północną przewożąc konie.

"Na podstawie zdjęć nie można określić przeznaczenia pociągu, ale przekroczenie granicy następuje w kontekście doniesień o sprzedaży broni przez Koreę Północną do Rosji i ogólnego oczekiwania na wznowienie handlu między dwoma krajami" - poinformował waszyngtoński think tank.

Przekazano, że Korea Północna zamknęła 800-metrowy Most Przyjaźni Tumangang (Korea-Rosja), jedyne połączenie lądowe między krajami, w lutym 2020 roku podczas pandemii COVID-19.

Z opublikowanego raportu wynika, że o 10:24 czasu lokalnego zestaw obudowanych wagonów kolejowych był widoczny po koreańskiej stronie granicy, a o 13:10 czasu lokalnego wydawał się być w Rosji  około 200 metrów od końca mostu kolejowego.

Czytaj więcej

Jurij Andruchowycz: Rosyjskie społeczeństwo jest w stanie rozkładu

O 14:29 lokomotywa i trzy wagony były widoczne na torach na rosyjskiej stacji Chasan, około 2 km od granicy, a trzy mniejsze zakryte wagony, lub możliwe kontenery na płaskich wagonach, były zaparkowane obok nowo przybyłego pociągu na sąsiednim torze.

"Nie można było ustalić, czy trwał transfer materiałów, a miejsca zatrzymania tych składów pociągów mogły nie być ze sobą powiązane" - napisano w raporcie.

Biały Dom ogłosił w środę, że Waszyngton posiada informacje wskazujące na to, że Korea Północna potajemnie dostarczała Rosji "znaczną" liczbę pocisków artyleryjskich na potrzeby wojny na Ukrainie i próbowała ukryć przesyłki, przerzucając je przez kraje Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Korea Północna oświadczyła we wrześniu, że nigdy nie dostarczała broni ani amunicji do Rosji i nie ma takich planów. 

Z oświadczenia rosyjskich państwowych służb weterynaryjnych wynika, że Rosja i Korea Północna po raz pierwszy od czasu pandemii wznowiły ruch pociągów, przewożąc do Korei Północnej ładunek 30 koni siwych pełnej krwi "Orłow Trotter".

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un jest znany jako zapalony jeździec. W 2019 roku został pokazany przez północnokoreańskie media drepcząc przez górskie śniegi na białym ogierze. Rosyjskie dane celne pokazują, że Korea Północna wydała tysiące dolarów na konie pełnej krwi z Rosji w poprzednich latach.