04:21
07.11.2022

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 257
01:35
07.11.2022

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

01:34
07.11.2022

Zełenski: Cały świat będzie wiedział, że reżim irański pomaga Rosji przedłużyć tę wojnę

 - Każdy, kto pomaga Rosji przedłużyć tę wojnę, powinien być wraz z nią odpowiedzialny za konsekwencje tej wojny - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Czytaj więcej

Zełenski: Gdyby nie irańskie dostawy broni, bylibyśmy bliżej pokoju
00:37
07.11.2022

Straty Rosjan najmniejsze od 10 dni

Z danych ukraińskiego Sztabu Generalnego wynika, że spadły straty ponoszone przez wojsko rosyjskie.

Czytaj więcej

Ukraińskie dowództwo: Straty Rosjan mniejsze niż w ostatnim czasie
23:48
07.11.2022

Zełenski: W obwodzie donieckim Rosjanie ponoszą poważne straty

W obwodzie donieckim trwają "bardzo poważne ataki" wojsk rosyjskich - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dodając, że "wróg ponosi tam poważne straty". Zełenski podziękował żołnierzom jednej z ukraińskich brygad za odwagę podczas walk w rejonie Awdijiwki.

23:24
06.11.2022

Rosyjski pocisk przeciwpancerny trafił w samochód cywila, kierowca ranny

W obwodzie charkowskim 45-letni mężczyzna został ranny po tym, jak w samochód, którym kierował, uderzył rosyjski pocisk przeciwpancerny. Ranny kierowca trafił do szpitala - podała policja obwodu charkowskiego.

22:59
06.11.2022

W poniedziałek w Kijowie przerwy w dostawach prądu

Ukraiński koncern Ukrenergo zapowiedział na poniedziałek przerwy w dostawach energii elektrycznej dla odbiorców w Kijowie, Czernihowie, Żytomierzy, Charkowie czy Połtawie. "Dla stabilnej i zrównoważonej pracy systemu energetycznego należy zmniejszyć zużycie o 30 proc." - czytamy w komunikacie.

22:36
06.11.2022

5 tysięcy tabletów dla pracowników pomocy socjalnej na Ukrainie

Na wniosek ukraińskiego Ministerstwa Polityki Społecznej, UNICEF zakupił 5 tys. tabletów, które "mają ułatwić pracę specjalistom pomocy społecznej i specjalistom ds. opieki nad dziećmi" - podał ukraiński resort. Zaznaczając, że dostawa sprzętu do poszczególnych regionów już się rozpoczęła ministerstwo przypomniało, że od czasu rozpoczęcia inwazji wojsk rosyjskich UNICEF wyposażył też ukraińskich specjalistów w 1000 laptopów.

22:11
06.11.2022

Ponad tysiąc placówek medycznych uszkodzonych na Ukrainie

W ciągu 8 miesięcy wojny Rosjanie uszkodzili 1100 placówek medycznych na Ukrainie, z czego 144 zostały zniszczone - podało ukraińskie Ministerstwo Zdrowia.

21:45
06.11.2022

Mer Kijowa: Musimy być przygotowani na różne scenariusze

"Musimy być przygotowani na różne możliwości rozwoju wydarzeń, choć mamy nadzieję, że najgorsze się nie wydarzy" - napisał Witalij Kliczko. 

Czytaj więcej

Ewakuacja Kijowa? Kliczko: Nie ma powodów do paniki
21:21
06.11.2022

Zełenski: Na Ukrainie ponad 4,5 mln odbiorców bez prądu

- Od wieczora stabilizacyjne przerwy w dostawach prądu trwają w Kijowie i sześciu obwodach. Ponad 4,5 mln odbiorców pozostaje bez światła, większość z nich znajduje się w Kijowie i obwodzie kijowskim - powiedział w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

20:58
06.11.2022

Andriuszczenko: Rosyjskie posiłki widziane w Mariupolu

Doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola Petro Andriuszczenko podał w mediach społecznościowych, że "podczas gdy okupanci donoszą o poważnych problemach i stratach w rejonie Wuhłedaru", miasta w obwodzie donieckim, Rosjanie wysyłają przez Mariupol posiłki w tym kierunku. Andriuszczenko przekazał, że w niedzielę w mieście drugi dzień z rzędu widziano konwoje z rosyjskimi żołnierzami.

20:34
06.11.2022

Tymoszenko: Sytuacja z prądem w Kijowie jest trudna

"Dziś sytuacja z dostarczaniem energii elektrycznej konsumentom w stolicy jest trudna" - przyznał zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. Dodał, że "chwilowe przerwy w dostawach" pomagają firmom z sektora energetycznego w ustabilizowaniu systemu. "Najważniejsze, że tymczasowe przestoje, które teraz mają miejsce, są kontrolowane" - zaznaczył.

20:11
06.11.2022

Berysław bez prądu do końca okupacji?

Szef lojalnej wobec Kijowa administracji okupowanego przez Rosjan obwodu chersońskiego podał, że w Berysławiu wojska rosyjskie wysadziły w powietrze linię wysokiego napięcia, niszcząc tę infrastrukturę na odcinku o długości ok. 1,5 km. Według Jarosława Januszewycza, miasto pozostaje bez dostaw prądu. Zdaniem szefa administracji, Berysław może pozostać bez energii elektrycznej do końca rosyjskiej okupacji, ponieważ Rosjanie nie pozwolą na przeprowadzenie niezbędnych napraw.

19:47
06.11.2022

Eksplozja w Odessie. Nie było alarmu przeciwlotniczego

Wieczorem w Odessie rozległ się odgłos eksplozji - podał korespondent portalu Suspilne zaznaczając, że w mieście nie było alarmu przeciwlotniczego. Oficjalne źródła nie potwierdziły doniesień o wybuchu w mieście. Według mediów, mieszkańcy mogli słyszeć eksplozję miny morskiej.

19:22
06.11.2022

Uszkodzona linia kolejowa w obwodzie sumskim

W wyniku ostrzału uszkodzona została linia kolejowa między miastami Sumy a Konotop na północy Ukrainy - poinformował w osobnej wiadomości Żywycki. 

18:57
06.11.2022

Ostrzał w obwodzie sumskim. Zginęła jedna osoba

Jedna osoba cywilna zginęła, a jedna została ranna w wyniku ostrzału gminy Worożba w obwodzie sumskim na północy Ukrainy - podał szef władz obwodu sumskiego Dmytro Żywycki dodając, że na teren gminy spadły 72 wystrzelone przez Rosjan pociski.

18:31
06.11.2022

Ukraiński sztab o działaniach wojsk Ukrainy

W niedzielę Siły Powietrzne Ukrainy 18 razy uderzyły we wroga - podał ukraiński Sztab Generalny. Według tego źródła, celem ataków były głównie miejsca koncentracji wojsk i sprzętu wojskowego oraz system obrony przeciwlotniczej. "Obrona powietrzna zestrzeliła trzy drony" - czytamy. Według ukraińskiego dowództwa, ukraińskie siły rakietowe i artyleryjskie uderzyły w 10 miejsc koncentracji siły żywej, uzbrojenia i sprzętu wojskowego przeciwnika.

18:07
06.11.2022

Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie

Wojska rosyjskie próbują utrzymać tymczasowo zdobyte tereny, koncentrują swe wysiłki na ograniczaniu działań sił obronnych na pewnych obszarach - podał ukraiński Sztab Generalny w komunikacie dotyczącym sytuacji na froncie. Według tego źródła, wojska rosyjskie prowadzą działania ofensywne na kierunku Bachmutu, Awidijiwki i Nowopawliwki.

17:39
06.11.2022

Wereszczuk: Blisko pół miliona osób może wyjechać ze strefy działań wojennych

- W ciągu ostatnich trzech miesięcy 135 tys. osób przeniosło się z obszarów, na których toczą się działania wojenne. Przewidujemy, że mniej więcej pół miliona osób może się nadal przemieścić. Co najmniej 400 tys. osób może przemieścić się w okresie zimowym - oświadczyła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

17:12
06.11.2022

Von der Leyen: Zaproponujemy pakiet wsparcia finansowego dla Ukrainy

"Dobrze jest pozostawać w bliskim kontakcie z Wołodymyrem Zełenskim" - napisała w mediach społecznościowych przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. "W tym tygodniu zaproponujemy pakiet wsparcia finansowego dla Ukrainy w 2023 roku" - zadeklarowała dodając, że "Unia Europejska będzie po stronie Ukrainy tak długo, jak będzie to potrzebne".

16:44
06.11.2022

Podolak: Rosja próbuje popełnić "ludobójstwo energetyczne"

"Bądźmy szczerzy: Federacja Rosyjska próbuje popełnić »ludobójstwo energetyczne«, ale Kijów i Ukraina przetrwają" - oświadczył doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, odnosząc się do ostatnich rosyjskich ataków na obiekty infrastruktury krytycznej na Ukrainie. "Prosty plan ochrony: obrona powietrzna, ochrona obiektów infrastruktury, optymalizacja zużycia. Państwo skutecznie radzi sobie z tymi wyzwaniami. Pracujemy nad rozwiązaniem wspólnie z partnerami" - zadeklarował doradca Wołodymyra Zełenskiego.

16:20
06.11.2022

Sobolewski: Chersoń bez prądu i wody

Wiceprzewodniczący rady obwodowej Chersonia Jurij Sobolewski podał na Telegramie, że ok. 10 miejscowości w regionie, "w tym cały Chersoń", zostało pozbawionych dostaw prądu, a co za tym idzie - także i wody. Sobolewski napisał, że uszkodzona została linia przesyłowa wysokiego napięcia. "Okupanci już »poinformowali« o ataku terrorystycznym. Nie sprecyzowali jednak, że atak terrorystyczny został przeprowadzony przez nich. Potwierdzają to zeznania naocznych świadków" - oświadczył wiceprzewodniczący.

15:56
06.11.2022

W Winnicy będą stacjonarne punkty grzewcze

W mieście Winnica (środkowa Ukraina) ma działać 30 stacjonarnych punktów grzewczych - podała agencja Ukrinform, powołując się na miejscowe władze. Punkty będą zlokalizowane w bibliotekach, klubach dla młodzieży i szkołach w różnych częściach miasta. "Zakupiono generatory prądu i grzejniki" - czytamy. Rada miejska negocjuje z miastami partnerskimi zapewnienie dodatkowej pomocy - namiotów do ogrzewania.

15:37
06.11.2022

Doniesienia o zniszczeniu składu amunicji w obwodzie chersońskim

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" podało w komunikacie, że podległe mu jednostki rakietowe i artyleryjskie przeprowadziły 90 misji ogniowych przeciwko pozycjom i obiektom wroga. Według tego źródła, w rejonie skadowskim w obwodzie chersońskim zniszczony został rosyjski skład amunicji. Trwa zbieranie informacji na temat dalszych strat Rosjan - podano.

15:12
06.11.2022

Pościel z UNHCR dla przesiedleńców w obwodzie rówieńskim

Szef administracji obwodu rówieńskiego na Ukrainie, Witalij Kowal, poinformował, że Biuro wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR) przekazało regionowi m.in. 1000 materaców oraz 1300 kompletów pościeli. Pomoc ma trafić do przebywających na terenie obwodu osób wewnętrznie przesiedlonych, czyli uchodźców z innych części Ukrainy.

14:49
06.11.2022

WWF: Wojna dotknęła 20 proc. rezerwatów przyrody i 3 mln hektarów lasów na Ukrainie

WWF-Ukraina poinformowała o tym na Facebooku. „Terytoria te stanowią istotną część sieci ochrony przyrody w Europie” - podkreślono w komunikacie. Działania wojenne objęły 8 rezerwatów przyrody i 10 narodowych parków przyrody. „Liczby te mogą wzrosnąć, ponieważ na niektórych terytoriach nadal trwają działania wojenne, a reszta jest pod okupacją lub czeka na rozminowanie” – podkreślono.

14:21
06.11.2022

Czechy otrzymają osiem śmigłowców od USA, za te, które przekazały Ukrainie

Czechy otrzymają sześć śmigłowców bojowych AH-1Z Viper i dwa śmigłowce UH-1Y Venom od Korpusu Piechoty Morskiej USA. Amerykańskie maszyny zastąpią te, które Praga przekazała Ukrainie - podały czeskie media.

Transakcję potwierdził Nate Green, przedstawiciel firmy Bell. Według oświadczenia producenta, przekazane maszyny mają być wyposażone podobnie do tych, które Czechy już zakupiły. Cztery nowe AH-1Z i osiem UH-1Y Venom ma być dostarczonych Czechom w 2023 roku. Praga ma być jedynym użytkownikiem tych śmigłowców w Europie.

13:53
06.11.2022

Patriarcha Moskwy o „potężnych obcych siłach stojących za narzuceniem wojny domowej na narody Rusi”

- Państwo mierzy się z zagrożeniami twarzą w twarz, te niebezpieczeństwa zagrażają samemu istnieniu naszego państwa. I dziś przechodzimy przez takie niebezpieczeństwa - mówił Cyryl po konsekracji cerkwi św. Księcia Włodzimierza w podmoskiewskiej miejscowości Bałaszycha – głównej świątyni Rosgwardii.

Czytaj więcej

Cyryl błaga o uratowanie Rosji przed „zewnętrznie narzuconą wojną wewnętrzną”
13:25
06.11.2022

Import równoległy ma uratować rosyjską armię

Rosjanie kupują duże ilości pralek i lodówek z UE. Do tego używają pośredników.

Czytaj więcej

Pralki i lodówki z Europy przerabiane na czołgi i rakiety? Rosji pomagają sąsiedzi
12:58
06.11.2022

Czy tama na Dnieprze została uszkodzona?

Tak twierdzą rosyjskie agencje propagandowe. Ostrzelać zaporę mieli Ukraińcy. Kijów nie potwierdza tych doniesień.

Czytaj więcej

Rosyjskie źródła informują o uszkodzeniu tamy w Kachowce. Ukraińskie nie potwierdzają
12:29
06.11.2022

Rosja cierpi na brak nowych i używanych samochodów

Sprowadzają je z Chin i Japonii.

Czytaj więcej

W Rosji królują używane auta z Japonii, a nowe z Chin
12:02
06.11.2022

Brytyjski wywiad: Jest nowy dowódca Centralnego Okręgu Wojskowego

W swoim codziennym komunikacie brytyjski wywiad wskazał, że Aleksander Łapin mógł zostać usunięty ze stanowiska już pod koniec października. 3 listopada miał go zastąpić generał dywizji Aleksander Linkow.

Czytaj więcej

Brytyjski wywiad: Kreml dymisjami dowódców wojskowych próbuje zrzucić winę za niepowodzenia na wojnie
11:40
06.11.2022

Most Krymski będzie we wtorek nieprzejezdny

8 listopada w godzinach 4.00-16:00 (czasu moskiewskiego) zawieszony zostanie ruch samochodowy - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Transportu. Oficjalnym powodem są „prace naprawcze i konserwatorskie”. Dokładnie miesiąc wcześniej, 8 października, doszło do wybuchu, w wyniku część przeprawy uległa uszkodzeniu.

11:11
06.11.2022

Pomnik Katarzyny II w Odessie ogrodzony po aktach wandalizmu

Pomnik carycy Katarzyny II w Odessie, po serii aktów wandalizmu, został ogrodzony drewnianym ogrodzeniem - informują ukraińskie kanały na Telegramie. Wcześniej mer miasta Giennadij Truchanow powiedział, że popiera pomysł demontażu monumentu. Sprawą ma zająć się miejska rada już na najbliższym posiedzeniu.

10:41
06.11.2022

Jeden cywil nie żyje, trzech odniosło obrażenia w obwodzie donieckim

W obwodzie donieckim w ciągu ostatniej doby rosyjskie wojska zabiły jednego cywila i zraniły trzech kolejnych cywilów - poinformował na Telegramie szef regionalnej administracji wojskowej Pawło Kyryłenko. Według niego ofiary to mieszkańcy miasta Torećk. Łącznie w sobotę Rosjanie zabili na Ukrainie dwóch cywilów, a kolejnych sześciu odniosło obrażenia.

10:13
06.11.2022

Cywil zabity przez Rosjan w Zaporożu

W nocy Rosjanie zaatakowali Zaporoże. Zniszczono dwupiętrowy budynek przedsiębiorstwa handlowego, zginęła jedna osoba - poinformował nad ranem szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch. „Nasi strażacy ugasili duży pożar” - przekazał. Według Starucha kolejna rakieta spadła na teren prywatny. W okolicznych budynkach wypadły szyby, uszkodzeniu uległy też dwa samochody.

09:44
06.11.2022

Ukraińcy podali nowe dane o rosyjskich stratach

Według danych Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili na froncie prawie 500 żołnierzy. Zniszczono też m. in. siedem czołgów i dziesięć transporterów opancerzonych.

09:16
06.11.2022

Nietypowe znalezisko w Czernihowie. Żołnierze odkryli w rzece pakunki z ikonami

Patrol Gwardii Narodowej zauważył dwie podejrzane paczki, pływające wzdłuż brzegu rzeki Desna w Czernihowie. W środku funkcjonariusze odkryli zestaw ikon. „Na miejsce wezwano zespół śledczo-operacyjny policji” - głosi komunikat. Policja bada okoliczności zdarzenia i apeluje do obywateli o informacje. Media wiążą znalezisko z walkami, jakie toczyły się w obwodzie czernihowskim - wojska rosyjskie zniszczyły i uszkodziły ponad 8000 budynków, z czego 90 proc. stanowiły budynki mieszkalne. Niewykluczone, że ktoś spakował ikony, by chronić je przed najeźdźcami.

08:48
06.11.2022

Powstaje tysiąc schronów grzewczych dla mieszkańców Kijowa

Większość z nich znajduje się w placówkach edukacyjnych, ale władze proszą, aby nie podawać ich dokładnej lokalizacji, aby nie stały się celem dla Rosjan.

Czytaj więcej

Władze Kijowa przygotowują możliwość całkowitej ewakuacji miasta
08:20
06.11.2022

Ukraiński Sztab Generalny podsumował sobotnie działania Rosjan

W ciągu ostatniej doby jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy odparły ataki rosyjskich najeźdźców na terenach 14 społeczności w czterech regionach - poinformował na Facebooku Sztab Generalny. „Rosyjscy okupanci przeprowadzili cztery ataki rakietowe i 19 nalotów, oraz dokonali ponad 75 ataków z wyrzutni rakietowych.

07:50
06.11.2022

Rosjanie stawiają fortyfikacje w obwodzie zaporoskim

Na północy okupowanych terenów obwodu zaporoskiego powstają fortyfikacje „w związku z możliwą próbą rozpoczęcia ofensywy przez wojska ukraińskie” – powiedział Władimir Rogow z okupacyjnych władz regionu. - Wzmacniana jest także linia obrony - mówił przedstawiciel kolaboracyjnej administracji. Według niego Kijów może zarządzić ofensywę przed 8 listopada, wiążąc ten termin z... wyborami „połówkowymi” w USA.

07:21
06.11.2022

Podolak: Obecność Putina na szczycie G20 wyśle ​​zły sygnał globalnym elitom

Obecność Władimira Putina na szczycie G20 będzie „wyśle zły sygnał dla globalnych elit politycznych” - ocenił Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy. „Minęliśmy punkt zwrotny: Kto popełnia ludobójstwo na Ukrainie, musi być wyrzutkiem, odizolowanym od cywilizowanego świata. Nadal nie jest za późno, żeby to naprawić” - napisał na Twitterze.

06:52
06.11.2022

Pomnik Lenina wrócił do Melitopola

Zdemontowany przez ukraińskie władze pomnik Włodzimierza Lenina „wrócił na swoje miejsce w Melitopolu” - powiedział Władimir Rogow, przedstawiciel okupacyjnych władz w obwodzie zaporoskim. Demontaż miał miejsce siedem lat temu.

06:25
05.11.2022

Zełenski spodziewa się „dobrych wiadomości” ws. obrony powietrznej

- W najbliższych tygodniach spodziewamy się dobrych wiadomości dotyczących obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej dla Ukrainy - powiedział w sobotę, w swoim wieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy. Przy okazji zwrócił uwagę, że w sobotę po raz pierwszy przedstawiciel Iranu potwierdził, że kraj ten przekazał Rosji partię dronów. Minister spraw zagranicznych Hosejn Amirabdollahian zastrzegał, że bezzałogowce trafiły do Rosji jeszcze przed 24 lutego, czyli przed rozpoczęciem agresji na Ukrainę. Zaprzeczył, by były one wciąż dostarczane.

- Postanowili przyznać, że dostarczali drony dla rosyjskich terrorystów. Ale nawet w tym przyznaniu kłamali - skomentował Wołodymyr Zełenski. - Codziennie zestrzeliwujemy co najmniej dziesięć irańskich dronów, a reżim irański twierdzi, że rzekomo przekazał ich niewiele, a w ogóle to przed rozpoczęciem inwazji na pełną skalę. Tylko w ciągu jednego dnia wczoraj zniszczono 11 "Shahedów". Wiemy na pewno, że irańscy instruktorzy uczyli rosyjskich terrorystów, jak używać dronów, a Teheran w ogóle o tym milczy - mówił prezydent Ukrainy.

- Jeśli Iran nadal będzie kłamać o rzeczach oczywistych, oznacza to, że świat dołoży jeszcze większych starań w celu zbadania współpracy terrorystycznej między reżimami rosyjskim i irańskim oraz tego, ile Rosja płaci Iranowi za taką współpracę - dodał Zełenski.

05:59
05.11.2022

Zapis sobotniej relacji

Wydarzenia z 255. dnia wojny Rosji z Ukrainą można prześledzić w naszej sobotniej relacji.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 255