Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 176

Stacja NBC News uzyskała informacje od ukraińskiego wywiadu w sprawie sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, wokół której od dłuższego czasu trwa napięcie.

W czwartek Rosja zagroziła zamknięciem elektrowni , ostrzegając, że istnieje ryzyko katastrofy spowodowanej przez człowieka z powodu rzekomego kontynuowania ostrzału przez Ukrainę.

Sprawę inaczej przedstawiają Ukraińcy. - Jest nowa informacja, dotarła około pół godziny temu, że na jutro, 19 sierpnia, jest rozkaz dla większości personelu [elektrowni], aby nie iść do pracy - powiedział NBC News Andrij Jusow, przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony.

- To jest to, co Rosjanie powiedzieli swoim ludziom, przede wszystkim pracownikom (rosyjskiej agencji jądrowej]) Rosatomu - dodał.

Czytaj więcej

Pierwsza od początku wojny wizyta Erdogana na Ukrainie. Turcja pomoże w odbudowie kraju

Stwierdził, że może to być dowód na to, że Rosjanie przygotowują "prowokacje na dużą skalę" w elektrowni w piątek.

- Nie wykluczamy możliwości masowych rosyjskich prowokacji na terytorium ZNPP jutro. Potwierdza to ich propaganda, informacje z naszych źródeł oraz zachowanie Rosjan na stacji - dodał.

Wcześniej rosyjskie Ministerstwo Obrony oskarżyło Ukrainę i, jak to nazwało, jej "amerykańskich opiekunów" o próbę zainscenizowania w piątek "drobnego wypadku" w elektrowni na południu Ukrainy, by obarczyć winą Rosję.

Zdaniem Moskwy "prowokacja" została zaplanowana tak, by zbiegła się z piątkową wizytą na Ukrainie sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

Czytaj więcej

USA popierają apele o strefę zdemilitaryzowaną wokół elektrowni w Zaporożu

Kompleks reaktorów jądrowych w Zaporożu, największy w Europie, został zdobyty przez Rosję wkrótce po jej inwazji na Ukrainę prawie sześć miesięcy temu i był wielokrotnie ostrzeliwany.

Rosja wielokrotnie oskarżała siły ukraińskie o lekkomyślne ostrzeliwanie zakładu, podczas gdy Ukraina twierdzi, że Rosja celowo wykorzystuje kompleks reaktorów jako bazę do przeprowadzania ataków na jej ludność.