Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 176

Dla Erdogana jest to pierwsza wizyta na Ukrainie od 24 lutego, gdy Rosjanie rozpoczęli swoją inwazję. Prezydent Turcji wylądował w Rzeszowie, skąd udał się do Lwowa.

Erdogan wizytę na Ukrainie rozpoczął od spotkania z prezydentem Zełenskim. Następnie zorganizowano trójstronne spotkanie z szefem ONZ. 

Erdogan, Zełenski i Guterres w planach mieli omówienie kroków które można podjąć, aby zakończyć wojnę ukraińsko-rosyjską za pomocą środków dyplomatycznych, a także utrzymać mechanizm ustanowiony dla eksportu ukraińskiego zboża na rynki światowe.

22 lipca Turcja, ONZ, Rosja i Ukraina podpisały w Stambule porozumienie o ponownym otwarciu trzech ukraińskich portów na Morzu Czarnym dla eksportu ukraińskiego zboża, które utknęły z powodu wojny.

Czytaj więcej

Viktor Orban: wojna na Ukrainie zakończy dominację Zachodu

Zełenski w czwartek rozmawiał także z szefem ONZ m.in. na temat nielegalnych i przymusowych deportacji Ukraińców oraz uwolnienia z niewoli ukraińskich służb i medyków.

"Szczególną uwagę zwrócono na temat szantażu nuklearnego Rosji w elektrowni w Zaporożu. Ten celowy terror agresora może mieć globalne katastrofalne skutki. Dlatego ONZ musi zapewnić bezpieczeństwo tego strategicznego obiektu, jego demilitaryzację i całkowite uwolnienie od wojsk rosyjskich - podkreślił Zełenski.

W czwartek Rosjanie zapowiedzieli, że odrzucają możliwość demilitaryzacji ukraińskiej elektrowni jądrowej.

Czytaj więcej

Rosja odrzuca możliwość demilitaryzacji ukraińskiej elektrowni jądrowej

W piątek Guterres uda się do Odessy, a następnego dnia do Stambułu. Trwająca wojna uwidoczniła ograniczenia, jakim musi sprostać Organizacja Narodów Zjednoczonych w konfrontacji z kwestiami geopolitycznymi dotyczącymi Rosji.

Rosjanie mają stałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa i prawo weta, co poważnie ogranicza zdolność Rady do stawiania żądań wobec Ukrainy.

Memorandum w sprawie odbudowy ukraińskiej infrastruktury

Po spotkaniu Zełenskiego z Erdoganem doszło do podpisania memorandum w sprawie odbudowy ukraińskiej infrastruktury zniszczonej w wyniku trwającej wojny z Rosją.

Porozumienie podpisali turecki minister handlu Mehmet Mus i ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.

"Porozumienie przewiduje udział strony tureckiej w procesie odbudowy Ukrainy" - poinformowało ukraińskie Ministerstwo Infrastruktury.

Ukraińcy poinformowali, że zostanie utworzona wspólna grupa robocza w celu przyciągnięcia tureckich inwestycji, a także opracowania konkretnych projektów współpracy.

"Tureckie struktury biznesowe i rządowe będą mogły opracować konkretne projekty odbudowy, a także zapewnić doradztwo i pomoc techniczną" - przekazano.