Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 166

Rosyjski prokurator generalny Igor Krasnow powiedział w rozmowie z Kommiersantem, że od 24 lutego „zintensyfikowano przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się nawoływania do ekstremizmu i terroryzmu, zamieszek i fake newsów w Internecie”. Według niego złożono i spełniono ponad 340 wniosków prokuratorów o zablokowanie „fałszywych a społecznie istotnych informacji” o rosyjskich zbrodniach na Ukrainie (jedyne dopuszczalne w Rosji określenie to „specjalna operacja wojskowa”), usunięto lub zablokowano około 138 tys. zasobów internetowych.

 Zablokowane zostały także witryny, w których publikowano informacje sprzeczne z moskiewskimi wersjami wydarzeń – te, które Kreml uważa za „fałszywe informacje”. 

Czytaj więcej

Wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow: W cyberprzestrzeni trwa brutalna walka

Od kiedy 24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę, wszystkie niezależne media w Rosji zostały zablokowane lub zamknięte. Wielu niezależnych dziennikarzy uciekło z kraju, by uniknąć ścigania. Władze zakazały również używania Facebooka oraz Instagrama, uznając je jako organizacje „ekstremistyczne”. Ograniczono także dostęp do Twittera.