Na wydanie interpretacji fiskus ma trzy miesiące

Organ podatkowy ma nie więcej niż trzy miesiące na wydanie indywidualnej interpretacji. Termin ten nie obejmuje jednak doręczenia interpretacji

Aktualizacja: 31.08.2010 04:30 Publikacja: 31.08.2010 03:00

Na wydanie interpretacji fiskus ma trzy miesiące

Foto: Fotorzepa

[b]Tak postanowił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 11 sierpnia 2010 r., II FSK 677/09 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Spółka wystąpiła z wnioskiem o interpretację. Wniosek wpłynął do właściwego organu 14 listopada 2007 r. Interpretacja została zaś doręczona spółce 18 lutego 2008 r., a zatem po upływie trzymiesięcznego terminu określonego w art. 14d [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?id=176376]ordynacji podatkowej[/link].

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA zauważył, że zgodnie z art. 14d [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego wydaje się bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania wniosku.

W ocenie WSA termin, o którym mowa w art. 14d ordynacji podatkowej, może być uznany za zachowany tylko, gdy przed jego upływem interpretacja zostanie skutecznie doręczona wnioskodawcy. Prawidłowość tego stanowiska znajduje potwierdzenie w uchwale [b]Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 listopada 2008 r. (I FPS 2/08)[/b].

Zdaniem WSA w razie niewydania interpretacji indywidualnej w terminie określonym w art. 14d ordynacji podatkowej uznaje się, że w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin wydania interpretacji, została wydana interpretacja stwierdzająca prawidłowość stanowiska wnioskodawcy w pełnym zakresie.

Skargę kasacyjną od tego rozstrzygnięcia wniósł minister finansów. Zdaniem organu podatkowego „wydanie” i „doręczenie” są różnymi pojęciami normatywnymi. Nie można zatem „wydania” interpretacji utożsamiać z jej „doręczeniem”. Wydanie interpretacji jest czynnością procesową organu administracji publicznej polegającą na podpisaniu przez osobę upoważnioną interpretacji zawierającej wymagane prawem elementy. W tej sprawie interpretacja została sporządzona, podpisana, a nawet wyekspediowana w ustawowym trzymiesięcznym terminie, o którym stanowi art. 14d ordynacji podatkowej.

NSA orzekł, że skarga kasacyjna wymaga uwzględnienia. Trafny jest bowiem zarzut błędnej wykładni art. 14d i art. 14o § 1 ordynacji podatkowej.

Zdaniem NSA w stanie prawnym obowiązującym od 1 lipca 2007 r. pojęcie niewydanie interpretacji, użyte w art. 14d § 1 ordynacji podatkowej, nie oznacza braku jej doręczenia w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania wniosku, o którym mowa w art. 14 powołanej ustawy.

W sprawie niniejszej sąd pierwszej instancji ocenił, że termin do załatwienia sprawy interpretacyjnej (wydania indywidualnej interpretacji prawa podatkowego) obejmuje doręczenie interpretacji, która doręczona została zainteresowanemu po trzymiesięcznym terminie, o którym mowa w unormowaniach wynikających z art. 14d i art. 14o § 1 ordynacji podatkowej. Pogląd ten i jego zastosowanie nie są zgodne z prawem.

[b]Tak postanowił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 11 sierpnia 2010 r., II FSK 677/09 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem