Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego mają rozstrzygnąć, czy sejmowa komisja do zbadania ewentualnych nacisków na służby specjalne w czasach rządów PiS została powołana zgodnie z konstytucją. Z naszych informacji wynika, że wyrok może zapaść już czerwcu. Pierwsza narada sędziów ma się odbyć dokładnie za tydzień.

Wniosek do Trybunału w tej sprawie na początku roku złożył PiS. Przeszedł on już przez pierwszy, formalny etap postępowania.

Prezes Trybunału prof. Jerzy Stępień miał przyznać w ubiegłym tygodniu na spotkaniu z członkami prezydium Sejmowej Komisji Sprawiedliwości, że chciałby, aby tę sprawę Trybunał rozstrzygnął jeszcze przed końcem jego kadencji, która upływa już 25 czerwca. Stępień potwierdza informacje „Rz”. – W takich postępowaniach są zwykle dwie narady sędziów, więc istnieją na to szanse, bo pierwsza odbędzie się już za tydzień – mówi.

Politycy PiS zaskarżyli uchwałę o komisji do TK, powołując się m.in. na wyrok z poprzedniej kadencji Sejmu w sprawie komisji bankowej. Przekonywali, że zakres prac komisji ds. nacisków również jest zbyt szeroki. Zgodnie z uchwałą ma ona zbadać, czy między 31 października 2005 roku a 16 listopada 2007 roku członkowie rządu, szefowie policji i służb nielegalnie wywierali wpływ na podwładnych i prokuratorów w sprawach „z udziałem lub przeciwko członkom Rady Ministrów, posłom i dziennikarzom”. Chodzi m.in. o zatrzymanie byłego ministra sportu Tomasza Lipca, sprawę posłanki PO Beaty Sawickiej i aferę gruntową w Ministerstwie Rolnictwa.

Tymczasem Platforma chce ostro przyspieszyć prace komisji. Na razie zajmuje się ona właśnie sprawą Lipca. Jak wynika z informacji „Rz”, w czerwcu planuje nawet kilkanaście posiedzeń. Przesłuchania rozpoczną się już w poniedziałek. Wtedy przed komisją mają się stawić prokuratorzy Damian Grzesiak i Michał Szulera. Na kolejnych posiedzeniach zeznawać ma też szef CBA Mariusz Kamiński.

Czy to przyspieszenie prac ma związek ze zbliżającym się wyrokiem Trybunału? Nieoficjalnie politycy PO przyznają, że się go obawiają. – Dochodziły do nas sygnały, że w najbliższym czasie można spodziewać się werdyktu Trybunału, ale dołożyliśmy wszelkich starań, aby uchwała była zgodna z konstytucją. I chcemy to pokazać przed TK – przekonuje Sebastian Karpiniuk, poseł Platformy z komisji.

Arkadiusz Mularczyk z PiS: – PO ma świadomość, że ta uchwała jest niezgodna z konstytucją, o czym mówiło wielu ekspertów, i maksymalnie przyspiesza prace, bo czas leci. Będzie chciała w najbliższym czasie wykazać jak najwięcej rzekomych nieprawidłowości. Bo gdyby Trybunał uchylił uchwałę w całości, komisja nie mogłaby funkcjonować.