Czytaj więcej

Elżbieta II nie żyje. Wielka Brytania i świat oddają hołd królowej

Churchill był pierwszym premierem, który współpracował z Elżbietą II, po tym jak objęła ona tron po śmierci jej ojca, Jerzego VI.

- Miłość to jedyne słowo, które może objąć jego uczucia wobec młodego suwerena - mówił Soames o tym w jaki sposób 78-letni Churchill traktował 26-letnią w momencie objęcia tronu monarchinię.

Churchill służył sześciu królom i królowym Wielkiej Brytanii

Sir Nicholas Soames, wnuk Winstona Churchilla

- Myślę, że królowa znalazła w nim wielką pociechę. Początku musiała być nieco zaniepokojona, ale z drugiej strony - znała go, odkąd była małą dziewczynką - dodał wnuk dwukrotnego brytyjskiego premiera.

Czytaj więcej

Ekspertka ds. monarchii brytyjskiej: Po śmierci Królowej nastąpią pewne zmiany

- My żyliśmy w cieniu tylko jednego monarchy. Churchill służył sześciu królom i królowym Wielkiej Brytanii - zauważył Soames.

- Został przyjęty do brytyjskiej armii w czasie panowania królowej Wiktorii a zmarł za panowania królowej Elżbiety - przypomniał wnuk Churchilla.

Zmarła 8 września Elżbieta II współpracowała z 15 brytyjskimi premierami od czasu objęcia tronu. Ostatnim premierem, z którym miała okazję się spotkać, była Liz Truss, której 6 września, dwa dni przed śmiercią, powierzyła misję sformowania rządu.