06:43
10.09.2022

Relację kontynuujemy pod tym adresem

Czytaj więcej

Elżbieta II nie żyje. Wielka Brytania i świat oddają hołd królowej
00:11
10.09.2022

Koniec piątkowej relacji

Na kolejne doniesienia dotyczące pożegnania królowej Elżbiety II i pierwszych godzin rządów Karola III zapraszamy w sobotę od wczesnego poranka.

00:05
10.09.2022

Ok. 10 tys. policjantów na służbie w Londynie

Około 10 tys. policjantów ma codziennie pełnić służbę w Londynie, przed pogrzebem królowej, w ramach największej operacji służb bezpieczeństwa, jaką Wielka Brytania kiedykolwiek widziała. Bob Broadhurst, były komendant Metropolitan Police, który kierował operacją policyjną podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku, powiedział, że wszystkie urlopy i szkolenia prawdopodobnie zostaną odwołane. Do pomocy mają też przybyć siły z okolicznych hrabstw.

23:50
09.09.2022

Brama Brandenburska z iluminacją Union Jack w hołdzie królowej

Elżbieta II odwiedziła Berlin podczas wizyty państwowej w Niemczech w 2015 roku. Tłumy czekały wówczas godzinami, aby móc zobaczyć królową przy Bramie Brandenburskiej.

Brama Brandenburska w Berlinie

Brama Brandenburska w Berlinie

Foto: EPA/HANNIBAL HANSCHKE

23:47
09.09.2022

Kwiaty ku pamięci królowej przed ambasadą Wielkiej Brytanii w Kijowie

Melinda Simmons, ambasador Wielkiej Brytanii na Ukrainie, udostępniła zdjęcie wejścia do placówki. „Dziękuję mieszkańcom Ukrainy za kwiaty i za wszystkie miłe słowa. Tyle życzliwości i współczucia mimo inwazji” - napisała.

23:34
09.09.2022

Netflix zawiesza zdjęcia do „The Crown”

Zdjęcia do szóstego sezonu popularnego serialu zostały wstrzymane ze względu na szacunek dla królowej - informuje „Variety”, powołując się na źródła bliskie Peterowi Morganowi, twórcy serialu. „The Crown” opowiada o dekadach życia Elżbiety II, a w rolę królowej wciela się w kręconej serii Imelda Staunton. Wcześniej występowały w tej roli Claire Foy i Olivia Colman

23:17
09.09.2022

Jakub Kumoch: Wielka Brytania pozostaje kluczowym sojusznikiem Polski

- Królowa Elżbieta była głową swojego państwa, ale również symbolizowała epokę, w której wyrośliśmy. Większość z nas żadnego innego monarchy brytyjskiego nie znała - zauważył w TVP Jakub Kumoch, szef biura polityki międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP. Dyplomata urodził się w 1975 roku, czyli w 23. roku panowania Elżbiety II.

Przedstawiciel prezydenta podkreślił, że „Wielka Brytania pozostaje naszym kluczowym sojusznikiem”. - Wiadomo, że monarchia ma pewną symboliczną wagę, natomiast oczywiście jest to moment, w którym zmienia się historia - dodał.

23:00
09.09.2022

Paul McCartney wspomina swoje pierwsze i ostatnie spotkanie z królową

Członek The Beatles we wspomnieniu, opublikowanym na swojej stronie internetowej, przypomniał, że spotykał się z Elżbietą II wielokrotnie. Pierwszy raz doszło do tego w 1965 roku, a ostatni - 4 lata temu.

McCartney poznał królową, gdy w 1965 roku otrzymał Order Imperium Brytyjskiego. „Powiedziano nam, jak podejść do Jej Wysokości i żeby nie rozmawiać z nią, chyba że ona porozmawia z nami. Sir Paul wspominał także „wspaniałe poczucie humoru” królowej, przypominając ich ostatnie spotkanie w 2018 roku. „Z powodu mojego szacunku i miłości do królowej oraz jej bajecznego poczucia humoru, kiedy otrzymywałem Order Towarzyszy Honoru, uścisnąłem jej rękę, pochyliłem się i powiedziałem: »Musimy przestać się spotykać w ten sposób«, na co lekko zachichotała i przystąpiła do ceremonii” - napisał. „Zastanawiałem się, czy nie byłem trochę zbyt bezczelny, w końcu to była królowa, ale mam wrażenie, że nie miała nic przeciwko temu” - dodał McCartney.

22:38
09.09.2022

Boris Johnson wspomina królową: Audiencje u niej były jak u księdza

Audiencje u królowej Elżbiety II były „niezwykle terapeutycznymi wydarzeniami” - powiedział Boris Johnson w specjalnym programie BBC One. - To było jak (spowiedź) u księdza - bez względu na to, jak przerażające może być twoje wyznanie o tym, co się stało – słyszała to wszystko już wcześniej i widziała to już wcześniej - tłumaczył były brytyjski premier, oceniając, że „było to niezmiernie pocieszające”.

22:20
09.09.2022

Prezydent Duda weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych Elżbiety II

- Trudno mi sobie wyobrazić sytuację, że prezydenta zabrakłoby na pogrzebie osoby tak ważnej dla świata i ludzkości, jestem głęboko przekonany, że prezydent będzie na pogrzebie, taki ma zamiar - powiedział w TVP Jakub Kumoch, dyrektor Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP, pytany o to, czy Andrzej Duda wybiera się na pogrzeb brytyjskiej królowej.

22:05
09.09.2022

Księga kondolencyjna w brytyjskiej ambasadzie w Moskwie

Od poniedziałku 12 września do piątku 16 września w godzinach 9:30-15:00 czasu moskiewskiego w ambasadzie Wielkiej Brytanii w Moskwie będzie wyłożona księga kondolencyjna.

Misja dyplomatyczna przypomniała też, że kondolencje każdy może złożyć na oficjalnej stronie rodziny królewskiej.

21:53
09.09.2022

Komu kibicowała Elżbieta II?

Zdania w tej sprawie są podzielone, chodzi o dwa londyńskie zespoły – West Ham United oraz Arsenal.

Czytaj więcej

Elżbieta II i sport. Konie i Arsenal albo West Ham
21:37
09.09.2022

Elżbieta II była ostatnią królową bez formalnego wykształcenia

Uczyła się, jak byśmy dziś powiedzieli, w edukacji domowej. Czytać nauczyła się od matki.

Czytaj więcej

Elżbieta II – królowa bez formalnego wykształcenia. Karol III to pierwszy monarcha po studiach
21:09
09.09.2022

Ulubione zdjęcie fotografa, który portretował królową

Chris Jackson, fotograf Getty Images, opublikował zdjęcie, które zdaje się doskonale oddawać czarującą osobowość królowej poprzez jej „czasami enigmatyczny a zawsze serdeczny uśmiech”,

Jackson stwierdził, że przez lata zrobił Elżbiecie II wiele wiele zdjęć, ale to jest jego ulubione.

20:52
09.09.2022

Premier Truss na audiencji u króla Karola

Rodzina królewska opublikowała krótkie wideo, na którym można zobaczyć początek audiencji. Premier złożyła kondolencje królowi, który w odpowiedzi stwierdził, że śmierć matki to „dzień, którego się obawiał”.

Foto: PAP/PA

20:33
09.09.2022

Prezydent Duda „najprawdopodobniej” będzie reprezentować Polskę na pogrzebie królowej

Takiego zdania jest wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, który mówił w Polsat News, że na pogrzebie rządzącego siedem dekad monarchy Polska powinna być reprezentowana przez prezydenta.

20:28
09.09.2022

Król spotka się jutro z rządem

Brytyjskie media podają, że jutro król Karol III podejmie na audiencji brytyjski rząd z premier Liz Truss. Ma do tego dość ok. godz. 14.30 (15.30 w Polsce).

20:06
09.09.2022

Całe przemówienie króla

Kanały społecznościowe rodziny królewskiej opublikowały wideo z pierwszym orędziem Karola III do narodu.

19:51
09.09.2022

Prezydent USA Joe Biden potwierdził, że przybędzie na pogrzeb Elżbiety II

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że weźmie udział w państwowym pogrzebie królowej Elżbiety II. Poinformował o tym, gdy został zapytany o tę kwestię w czasie piątkowej wizyty w Ohio. - Nie wiem jeszcze, jakie będą szczegóły (ceremonii pogrzebowej - red.), ale pojadę – dodał.

19:33
09.09.2022

Król w przemówieniu wspomniał o Williamie i Harrym

Karol w swoim orędziu do narodu potwierdził, że jego „ukochana żona Kamila” zostanie królową-małżonką, a następcą tronu jest teraz książę William.

Czytaj więcej

„Dobrze przeżyte życie”. Król Karol oddał hołd królowej w swoim pierwszym przemówieniu
19:14
09.09.2022

Król Karol do matki: Dziękuję za twoją miłość

- Do mojej drogiej mamy: Kiedy rozpoczniesz swoją ostatnią wielką podróż, by dołączyć do mojego zmarłego taty, chcę po prostu powiedzieć: dziękuję. Dziękuję za twoją miłość i poświęcenie dla naszej rodziny, i dla rodziny narodów, którym tak rzetelnie służyłaś przez wszystkie te lata. „Zaśnij przy śpiewie aniołów” - zakończył orędzie Karol.

19:03
09.09.2022

„Dobrze przeżyte życie”. Król Karol oddaje hołd królowej

W swoim pierwszym przemówieniu do narodu jako monarchy, król Karol złożył emocjonalny hołd swojej matce. Swoje uczucia opisał jako „smutek dla ukochanej matki”. - Była inspiracją i przykładem dla mnie i całej rodziny - powiedział król, podkreślając, że jej życie było „dobrze przeżyte” i będzie ona „najgłębiej opłakiwana po śmierci”.

18:50
09.09.2022

Wkrótce przemówienie Karola III

Za 10 minut król Karol wygłosi swoje pierwsze przemówienie jako monarcha.

18:43
09.09.2022

Rodzina królewska pisze o „ciepłym” przyjęciu w Pałacu Buckingham

„Król i Królowa Małżonka przybyli do Pałacu Buckingham. Po przybyciu Ich Królewskie Mości spotkały się z ciepłym przyjęciem ze strony członków społeczeństwa, którzy przybyli oddać hołd” - napisano na twitterowym koncie rodziny królewskiej.

18:27
09.09.2022

Były piłkarz wyleciał z radia za słowa o królowej

Radio TalkSport ogłosiło, że Trevor Sinclair, były reprezentant Anglii, zawodnik QPR i West Ham, nie będzie pojawiać się na antenie, a w sprawie jego komentarzy, opublikowanych po śmierci królowej Elżbiety II, prowadzone jest śledztwo.

Ok. godziny po ogłoszeniu śmierci królowej, 49-letni były piłkarz opublikował wpis na Twitterze, w którym przekonywał, że w czasach panowania Elżbiety II rasizm w Wielkiej Brytanii wciąż się rozwijał, więc „dlaczego czarni i brązowi mieliby opłakiwać” królową.

Wpis został później usunięty, ale konsekwencje i tak mają być wyciągnięte. Stacja TalkSport stwierdziła, że chociaż szanuje prawo Sinclaira do wyrażenia swojej opinii, to „nie poparła tweeta”.

18:04
09.09.2022

Setki ludzi przed katedrą św. Pawła w Londynie przed nabożeństwem żałobnym

Setki żałobników przybywają na nabożeństwo upamiętniające zmarłą królową. Angielskie media podają, że dwa tysiące opasek upoważniających do wstępu do świątyni rozeszły się w trzy godziny.

17:29
09.09.2022

Pierwsze oficjalne wykonanie „God Save the King” dziś wieczorem

Pierwsze oficjalne wykonanie „God Save the King” zostanie odśpiewane w katedrze św. Pawła na zakończenie nabożeństwa żałobnego. W tekście „królowa” zostanie zamieniona na „króla”, rodzaj męski otrzyma też wers „Obdarz go zwycięstwem”, po tym, jak król Karol III przejął władzę jako monarcha.

Wcześniej tłumy spontanicznie odśpiewały brytyjski hymn państwowy w piątek przed Pałacem Buckingham, gdy przybył do niego król Karol, razem z królową.

17:08
09.09.2022

Premier Liz Truss na pierwszej audiencji u nowego króla

Premier Liz Truss przybyła do Pałacu Buckingham na audiencję u króla Karola III.

17:06
09.09.2022

Piłkarskie mecze odwołane, rugbyści zagrają

Choć część sportowych wydarzeń zostało przełożonych po śmierci królowej, Rugby Football Union informuje, że mecze w Anglii odbędą się w ten weekend. „Przytłaczająca większość opinii jest taka, że zespoły i kibice chcą się zebrać, aby uczcić Jej Królewską Mość Elżbietę II, aby zjednoczyć się w naszym smutku” - przekazano w oświadczeniu. Spotkania poprzedzone zostaną minutą ciszy.

16:39
09.09.2022

Król pocałowany w policzek. Brytyjskie media piszą o złamaniu protokołu

Karol III, ubrany w czarny garnitur i krawat, witał zgromadzonych przed bramą Pałacu Buckingham, gdy jedna z kobiet przytuliła go i pocałowała w policzek. Brytyjskie media, uczulone na takie sytuacje, podkreślają, że było to naruszenie królewskiego protokołu, ale wydaje się, że nowy król nie przejął się tym.

16:17
09.09.2022

Elżbieta II trzy razy spotkała się z Putinem

Brytyjska królowa tylko raz była w Rosji - w 1994 roku.

Czytaj więcej

Elżbieta II a Rosja. Z Gagarinem jadła po „gagarińsku”
15:53
09.09.2022

Królowa jako szefowa „Firmy”. Elżbieta II i kryzysy wizerunkowe Windsorów

Brytyjską rodzinę panującą mianem „Firmy” określił ojciec Elżbiety II, Jerzy VI. Królowa musiała zarządzać przedsięwzięciem, które w ostatnich kilku dekadach zanotowało parę poważnych kryzysów wizerunkowych, osłabiających zaufanie poddanych do monarchini.

Czytaj więcej

Windsorowie czyli „Firma”. Elżbieta II panowała, ale też zarządzała rodziną
15:30
09.09.2022

Król przywitany okrzykami „God save the King”

15:22
09.09.2022

Karol III przybył do Pałacu Buckingham

Karol III przybył do Pałacu Buckingham po raz pierwszy od czasu, gdy został królem. Do londyńskiej rezydencji brytyjskich monarchów przyjechał samochodem po wylądowaniu w bazie RAF Northolt.

15:08
09.09.2022

Emmanuel Macron wpisał się do księgi kondolencyjnej w brytyjskiej ambasadzie w Paryżu

Prezydent Francji napisał: "Tu, w Paryżu, który tak bardzo kochała, jak wszędzie we Francji, smutek naszych rodaków jest ogromny. Przez 70 lat Elżbieta II była odważną i waleczną królową, przyjacielem Francji".

14:57
09.09.2022

Król Karol III zmierza do Pałacu Buckingham

W piątek Karol III ma spotkać się po raz pierwszy, w roli monarchy, z premier Liz Truss i członkami rządu. Wygłosi też o godzinie 19 czasu polskiego orędzie do narodu.

14:35
09.09.2022

Samolot z królem Karolem III na pokładzie wylądował w Londynie

Król przyleciał do Londynu ze Szkocji, gdzie 8 września zmarła królowa Elżbieta II.

14:26
09.09.2022

Oficjalna proklamacja. Pałac Buckingham podał termin

Pałac Buckingham poinformował, kiedy odbędzie się posiedzenie Rady Akcesyjnej.

Czytaj więcej

Oficjalnie: Wiadomo, kiedy Karol III zostanie formalnie ogłoszony królem Wielkiej Brytanii
14:00
09.09.2022

W Londynie rozlegają się saluty armatnie na cześć Elżbiety II

Armaty jednostek reprezentacyjnych oddają 96 salw - po jednej za każdy rok życia królowej.

13:56
09.09.2022

Król Karol III wystąpi z orędziem do narodu o godzinie 19 czasu polskiego

13:54
09.09.2022

Keir Starmer, lider Partii Pracy: Elżbieta II nie tylko panowała nad nami, ona żyła wśród nas

- Dzieliła z nami nadzieje i lęki, radość i cierpienie. Dobre i złe czasy - mówił Starmer w czasie sesji Izby Gmin, w trakcie której parlamentarzyści oddają hołd zmarłej 8 września królowej.

13:48
09.09.2022

Jędrzej Bielecki i Cezary Szymanek rozmawiali o przeszłości i przyszłości brytyjskiej monarchii

13:43
09.09.2022

Królowa Małżonka: księżna Kamila ma nowy tytuł. Jaka będzie jej rola?

Przed śmiercią Elżbieta II postanowiła, że po wstąpieniu księcia Karola na tron, jego żona, księżna Kornwalii, otrzyma tytuł Królowej małżonki. Jakie będą obowiązki towarzyszki życia króla Karola III?

Czytaj więcej

Królowa Małżonka: jaka będzie nowa rola żony króla Karola III?
13:41
09.09.2022

Truss o Elżbiecie II: Opoka, na której była zbudowana współczesna Wielka Brytania

- Wstąpiła na tron w wieku 25 lat, w kraju, który wyłaniał się z cienia wojny. Stała się głową nowoczesnego, dynamicznego narodu, który rozwijał się za jej panowania. Zjednoczone Królestwo jest wspaniałym krajem, jakim jest dzisiaj, właśnie ze względu na nią - przekonywała w Izbie Gmin brytyjska premier.

Czytaj więcej

Truss: Elżbieta II była jedną z największych przywódczyń
13:28
09.09.2022

Król Karol opuścił Szkocję

Następca Elżbiety II jest w drodze do Londynu.

13:13
09.09.2022

Izba Gmin rozpoczęła posiedzenie, na którym odda hołd królowej

Posiedzenie rozpoczęło się minutą ciszy. Wszyscy parlamentarzyści są ubrani na czarno.

12:56
09.09.2022

Flagi opuszczone do połowy masztu we wszystkich budynkach rządowych USA na świecie

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wydał decyzję o opuszczeniu flag narodowych do połowy nie tylko w Białym Domu, ale we wszystkich budynkach rządowych, ambasadach oraz bazach wojskowych Stanów Zjednoczonych na całym świecie - podaje „The Telegraph”. Zostaną one podniesione dopiero po pogrzebie królowej Elżbiety II.

12:54
09.09.2022

Książę Harry przyleciał do Londynu samolotem rejsowym British Airways

Samolot z Harrym na pokładzie wylądował w Londynie ok. 11:30 lokalnego czasu.

12:46
09.09.2022

Gdy Elżbieta II została królową po śmierci ojca, na lotnisku w Londynie witał ją premier Churchill

Brytyjski dziennikarz Grant Tucker zastanawia się czy Karola III na lotnisku również powita Liz Truss i członkowie jej gabinetu.

12:44
09.09.2022

Agent 007 i skok ze spadochronem nad Londynem: kulisy słynnej reklamy z udziałem Elżbiety II

W 2012 roku Elżbieta II wystąpiła w filmie promującym letnie igrzyska olimpijskie w Londynie. U jej boku zagrał Daniel Craig, w roli Jamesa Bonda. Królowa miała zgodzić się na udział w filmie wyreżyserowanym przez Danny’ego Boyle’a, twórcę „Trainspotting”, pod jednym warunkiem: że będzie mogła w nim coś powiedzieć. Zależało jej na 4 słowach.

Czytaj więcej

Elżbieta II i James Bond razem: reklama igrzysk, która przeszła do historii
12:36
09.09.2022

W weekend nie odbędą się mecze Premier League i niższych lig piłkarskich

Taką decyzję podjęły kierownictwa Premier League i EFL. Zaplanowane na weekend mecze piłkarskiej w ligach angielskich zostaną przełożone w związku ze śmiercią Elżbiety II.

12:32
09.09.2022

Brytyjska poczta: Znaczki z wizerunkiem Elżbiety II wciąż są ważne

W związku ze śmiercią brytyjskiej królowej Elżbiety II Królewska Poczta (Royal Mail) wydała oświadczenie, w którym zapewnia, że znaczki z wizerunkiem Elżbiety II nadal są ważne i można ich używać.

12:20
09.09.2022

Król Karol III opuścił Balmoral. Jedzie na lotnisko w Aberdeen

Z Aberdeen Karol III wyleci do Londynu.

12:14
09.09.2022

Kreml: Putin nie pojawi się na pogrzebie Elżbiety II

Dmitrij Pieskow uniknął odpowiedzi na pytanie kto będzie reprezentował Federację Rosyjską na pogrzebie brytyjskiej królowej.

Czytaj więcej

Kreml: Władimir Putin nie pojedzie na pogrzeb Elżbiety II
11:32
09.09.2022

Bielecki: Od sukcesu Karola III zależy powstrzymanie tendencji odśrodkowych w Wielkiej Brytanii

Karol, który ma w piątek wieczorem zwrócić się z pierwsza odezwą do narodu, objedzie na razie cztery narody, na jakie składa się Zjednoczone Królestwie. Stabilność monarchii ma oprzeć na swoich znakomitych relacjach z Williamem. Jego (i Kamili) oficjalna koronacja nie nastąpi przed upływem roku - pisze Jędrzej Bielecki.

Czytaj więcej

Czy Karol III da radę?
11:21
09.09.2022

Macierewicz: Nie zapomnimy słów Królowej o związkach Jej przodków z Chrobrym

W oświadczeniu wydanym po śmierci królowej Wielkiej Brytanii poseł PiS Antoni Macierewicz napisał, że Elżbieta II "pozostanie na zawsze w pamięci Polaków jako symbol świata, dla którego wiara, naród i tradycja są najważniejsze".

Czytaj więcej

Macierewicz żegna Elżbietę II. Przypomina Lecha Kaczyńskiego i Bolesława Chrobrego
11:20
09.09.2022

Operacja “Spring Tide”. Co czeka księcia Karola?

Na ewentualność śmierci Królowej w 2019 roku przygotowana została operacja “Spring Tide” – protokół wstąpienia na tron brytyjski księcia Walii, który zostanie wdrożony równocześnie z porządkiem planu związanego ze śmiercią i pogrzebem królowej. Zawiera on szczegółowe wskazówki działań, które podejmie nowy monarcha.

Czytaj więcej

Procedury po śmierci Elżbiety II. Co czeka nowego monarchę?
10:46
09.09.2022

Król Karol III zdecydował, że królewska żałoba trwać będzie jeszcze tydzień po pogrzebie

Pałac Buckingham w wydanym oświadczeniu pisze, że król Karol III poprosił, by królewska żałoba trwała do siódmego dnia po pogrzebie królowej Elżbiety II. Data pogrzebu ma być ustalona "w odpowiednim czasie". Królewska żałoba jest odrębna od żałoby narodowej, która również rozpoczęła się w piątek. Królewska żałoba obowiązuje członków rodziny królewskiej, personel królewskich rezydencji, przedstawicieli rodziny królewskiej wykonujących oficjalne obowiązki i żołnierzy reprezentacyjnych jednostek wojskowych.

10:41
09.09.2022

Banknoty i monety ze zmarła królową pozostają w obiegu

Bank Anglii uspokaja: nie będzie gwałtownej wymiany, wszystkie środki płatnicze po śmierci królowej pozostają ważne.

Czytaj więcej

Bank Anglii uspokaja: banknoty z wizerunkiem królowej zostają w obiegu
10:36
09.09.2022

Dziś w Londynie działa wystrzelą 96 razy - jedna salwa za jeden rok życia królowej

W związku ze śmiercią 8 września królowej Elżbiety II w Londynie o 13 czasu lokalnego (14 czasu polskiego) rozlegnie się salut armatni - na terenie Hyde Parku i Tower of London. Armaty oddadzą 96 salw - jedną za jeden rok życia królowej. W Hyde Parku salut oddadzą żołnierze Królewskiej Artylerii Konnej, a w Tower of London - Honorowa Kompania Artylerii.

10:32
09.09.2022

Historia słynnego portretu Elżbiety II

Fotografię w dniu 80. urodzin brytyjskiej królowej wykonała słynna portrecistka Jane Bown.

Czytaj więcej

Jak powstało słynne zdjęcie Elżbiety II? "Zużyłam chyba trzy rolki filmu"
10:12
09.09.2022

Ambasador Niemiec w Polsce: Niemcy są wdzięczni, że Elżbieta II podała nam dłoń

Thomas Bagger, ambasador Niemiec w Polsce napisał na Twitterze, że Elżbieta II "była dla swojego kraju przez prawie 100 lat źródłem siły i nadziei".

10:11
09.09.2022

Wnuk Churchilla wspomina jaki stosunek do Elżbiety II miał jego dziadek

Zmarła 8 września Elżbieta II współpracowała z 15 brytyjskimi premierami od czasu objęcia tronu. Ostatnim premierem, z którym miała okazję się spotkać, była Liz Truss, której 6 września, dwa dni przed śmiercią, powierzyła misję sformowania rządu.

Czytaj więcej

Wnuk Churchilla: Dziadek kochał królową
10:07
09.09.2022

Bielan: Królowa była punktem odniesienia dla wielu, nie tylko dla Brytyjczyków

 Śmierć królowej Elżbiety to olbrzymia strata nie tylko dla Wielkiej Brytanii, ale i dla całego świata. A szczególnie dla Europy. Żyjemy w czasach chaosu, wojen, kryzysów i królowa była punktem odniesienia dla wielu, nie tylko dla Brytyjczyków - powiedział w rozmowie z Radiem ZET Adam Bielan.

Czytaj więcej

Bielan: Mam nadzieję, że do rozmontowania monarchii nie dojdzie
09:48
09.09.2022

Ekspertka do spraw monarchii brytyjskiej: Karol będzie innym władcą

Karol będzie innym władcą, bo jest zupełnie innym człowiekiem. Ma inny temperament. Znamy jego rozmaite wypowiedzi publiczne, kiedy to krytykował architektów, którzy zaprojektowali budynki w Londynie burzące porządek, brzydkie i niepasujące. Miał też i takie zapędy bardziej polityczne, chociaż wiemy że nie wolno mu teraz szczególnie jako królowi - powiedziała w rozmowie z RMF24 Wioletta Wilk-Turska, ekspertka do spraw monarchii brytyjskiej.

Czytaj więcej

Ekspertka ds. monarchii brytyjskiej: Po śmierci Królowej nastąpią pewne zmiany
09:09
09.09.2022

Dalajlama napisał list do Karola III

"Pamiętam, że widziałem zdjęcia z jej (Elżbiety II - red.) koronacji w magazynach, gdy byłem młodym chłopcem w Tybecie" - napisał Dalajlama do nowego brytyjskiego króla. "Pańska matka przeżyła znaczące życie, z godnością, wdziękiem i silnym poczuciem służby oraz łagodnym sercem, to cechy, które wszyscy powinniśmy cenić" - dodał.

08:52
09.09.2022

Król Norwegii: Elżbieta II z oddaniem towarzyszyła Brytyjczykom w radościach i smutkach

Król Harald dodał, że Elżbieta II towarzyszyła Brytyjczykom "w dobrych i złych czasach".

08:42
09.09.2022

Królowa Danii o Elżbiecie II: Wielka postać wśród europejskich monarchów

Małgorzata II, która obecnie jest najdłużej panującym monarchą w Europie, określiła Elżbietę II mianem "wielkiej inspiracji". - Będzie nam jej strasznie brakować - stwierdziła.

08:27
09.09.2022

Po śmierci królowej skrzynki pocztowe w Wielkiej Brytanii do wymiany

W całym kraju jest ponad 100 tys. skrzynek pocztowych oznaczonych ERII - zauważa Sky News.

Czytaj więcej

Po śmierci królowej Elżbiety II w Wielkiej Brytanii ruszy wymiana skrzynek pocztowych
08:10
09.09.2022

Szułdrzyński: Przynależność do świata przeszłości dawała Elżbiecie II pewien immunitet

Fakt, że Królowa stała się tak popularnym obiektem popkultury – powstawały o niej filmy i seriale, jak gwiazda rocka miała swoich fanów na całym globie – pokazuje, że mimo przemian kulturowych i cywilizacyjnych silna wciąż jest tęsknota do tego starego świata, do reprezentowanych przez niego wartości, do pewnego ładu i porządku, którego tak brakuje dziś ludzkości - pisze zastępca redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Śmierć Elżbiety II i tęsknota do innego świata
08:07
09.09.2022

Hillary Clinton o Elżbiecie II: Ciekawa, bardzo inteligentna

Była sekretarz stanu USA mówiła, że Elżbieta II "chciała się uczyć". Clinton stwierdziła też, że jednym z najlepszych momentów jej politycznej kariery było spędzenie nocy w Pałacu Buckingham.

07:59
09.09.2022

Rzecznik rządu o królowej Elżbiecie II: U nas trudno znaleźć taką osobę

Piotr Müller, pytany na antenie Polsat News czy Polsce nie brakuje przywódcy, który łączyłby naród tak, jak Elżbieta II łączyła Brytyjczyków, odparł, że "mamy inny system państwowy, inny ustrój". - W związku z czym trudno znaleźć, nawet przy dobrych cechach charakteru przywódcy, osobę, która mogłaby tak długo pełnić taką funkcję - dodał.

07:52
09.09.2022

Izba Gmin odda hołd królowej

Od godz. 12:00 czasu lokalnego rozpocznie się posiedzenie Izby Gmin, zaplanowane do godz. 22:00, umożliwić parlamentarzystom oddanie hołdu królowej Elżbiecie II. Nietypowo, posiedzenie odbędzie się także w sobotę. W tym dniu wysocy rangą członkowie parlamentu złożą przysięgę królowi Karolowi III.

07:37
09.09.2022

Król Karol III wystąpi dziś z orędziem do Brytyjczyków

Karol spotka się też po raz pierwszy w roli monarchy z brytyjską premier i członkami jej rządu.

Czytaj więcej

Książę Karol przemówi do Brytyjczyków po raz pierwszy jako Karol III
07:22
09.09.2022

Sir Elton John oddał hołd Elżbiecie II w czasie koncertu w Toronto.

W czasie koncertu w Rogers Centre Elton John zwrócił się do zebranych mówiąc, że "dziś dotarły do nas najsmutniejsze wieści o odejściu Jej Wysokości królowej Elżbiety II". - Jej obecność była inspirująca, spotykałem się z nią i była fantastyczna. I przeprowadziła kraj przez najwspanialsze i najmroczniejsze momenty z wdziękiem, skromnością i szczerą, ciepłą troską - powiedział Elton John.

07:05
09.09.2022

Sklepy sieci Selfridges będą zamknięte do 10 września w związku ze śmiercią królowej

"Nasze sklepy w Londynie, Manchesterze i Birmingham będą zamknięte i otworzymy je ponownie 10 września" - informuje sieć luksusowych sklepów towarowych Selfridges, która podkreśla, że zamyka sklepy w związku ze śmiercią Elżbiety II.

06:45
09.09.2022

Prezydent Finlandii: Królowa Elżbieta II była świadkiem historii i nadawała jej kształt jak niewielu innych

Sauli Niinistö napisał na Twitterze, że "poczucie obowiązku i oddania służbie Elżbiety II było przykładem dla nas wszystkich".

06:35
09.09.2022

Bill Gates: Miałem zaszczyt spotkać Jej Wysokość Elżbietę II i przykro mi, że odeszła

"Przekazuję najgłębsze kondolencje rodzinie królewskiej i Brytyjczykom" - napisał Gates na Twitterze.

06:18
09.09.2022

Xi Jinping przekazał "szczere wyrazy współczucia" Brytyjczykom po śmierci królowej

06:17
09.09.2022

Prezydent Tajwanu: Przywództwo Elżbiety II i jej służba były przykładem dla ludzi na świecie

Tsai Ing-wen przekazała kondolencje rodzinie królewskiej, Wielkiej Brytanii i krajom Brytyjskiej Wspólnoty Narodów (Commonwealth).

06:00
09.09.2022

Sting: Zapłakałem cicho nad królową

05:52
09.09.2022

Prezydent Egiptu, Abdul Fattah el-Sisi: Królowa kierowała krajem z wielką mądrością

Egipski prezydent, Abdul Fattah el-Sisi, przekazał na Facebooku kondolencje brytyjskiej rodzinie królewskiej "w imieniu swoim i egipskiego narodu". "Elżbieta II kierowała swoim krajem z wielką mądrością przez dekady" - napisał. Prezydent Egiptu wyraził jednocześnie determinację, by współpracować z królem Karolem III, aby "wzmocnić przyjazne relacje" między Egiptem a Wielką Brytanią. "Mam pewność, że król Karol III wypełni pustkę zostawioną przez Elżbietę II" - podkreślił el-Sisi.

05:50
09.09.2022

Na stronie Pałacu Królewskiego można wpisywać się do wirtualnej księgi kondolencyjnej

Wirtualna księga kondolencyjna jest dostępna na stronie royal.uk. Wybrane wpisy mają zostać przekazane członkom Rodziny Królewskiej.

05:48
09.09.2022

Mick Jagger: Królowa Elżbieta II była z nami przez całe moje życie

"Z dzieciństwa pamiętam oglądanie jej ślubu w telewizji. Pamiętam ją, jako piękną młodą kobietę i jako kochaną babcię narodu" - napisał Jagger na Twitterze.

05:46
09.09.2022

Ardern: Ostatnie dni królowej pokazały to, kim była, na wiele sposobów

Niezależnie od tego co ktoś myśli o roli monarchów na świecie, nie ma wątpliwości, że mieliśmy do czynienia z przykładem kogoś, kto oddał wszystko swoim poddanym, w tym mieszkańcom Nowej Zelandii - mówiła nowozelandzka premier.

Czytaj więcej

Premier Nowej Zelandii o Elżbiecie II: Oddała wszystko swoim poddanym

Czytaj więcej

Elżbieta II nie żyje. Wielka Brytania i świat żegnają królową