"Ikoniczne portrety królowej, która jako pierwszy monarcha znalazła się na banknotach Banku Anglii, są synonimem najważniejszych działań, jakie podejmujemy. Obecne banknoty z wizerunkiem Jej Wysokości Królowej nadal będą prawnym środkiem płatniczym. Dalsze informacje dotyczące banknotów Banku Anglii zostaną ogłoszone po zakończeniu okresu żałoby" — napisał Bank Anglii w specjalnym komunikacie zawierającym także kondolencje od gubernatora Andrewa Baileya.

Portrety królowej po raz pierwszy pojawiły się na banknotach emitowanych przez Bank Anglii w 1960 r. i od tego czasu znajdowały się na wszystkich kolejnych seriach.

Brytyjskie media przypominają, że najnowsze monety z wizerunkiem królowej są z 2015 roku, kiedy miała 88 lat. Był to piąty portret na monety stworzony za jej panowania. Zmarła w czwartek królowa widnieje na wszystkich 29 miliardach monet znajdujących się w obiegu w Wielkiej Brytanii.

Nie wiadomo, kiedy monety z wizerunkiem nowego króla – Karola III powstaną i pojawią się na rynku, ale według BBC cały proces wymiany monet będzie stopniowy i będzie trwał wiele lat.

Czytaj więcej

Wielka Brytania: Będzie wielka wymiana banknotów. Pojawi się na nich Karol III

Królowa pojawia się też na wszystkich banknotach Banku Anglii od 1960 roku (banknoty emitowane przez banki szkockie i północnoirlandzkie nie przedstawiają monarchy). Obecnie w obiegu znajduje się około 4,5 miliarda pojedynczych banknotów Banku Anglii o wartości około 80 miliardów funtów i tak jak w przypadku monet, będą one stopniowo wycofywane – informuje BBC.

Elżbieta II była jedynym brytyjskim monarchą na banknotach Banku Anglii, choć nie jedynym monarchą na brytyjskich banknotach – przypominają brytyjskie media. Na pierwszych banknotach Royal Bank of Scotland w XVIII i XIX wieku znajdowały się portrety brytyjskich monarchów Jerzego II, Jerzego III i Jerzego IV, a obecnie na banknocie o nominale 20 funtów szkockich emitowanym przez Clydesdale Bank jest portret XIV-wiecznego króla Szkotów Roberta I Bruce'a.

Czytaj więcej

NFT z Królową Elżbietą? Wielka Brytania chce zostać globalnym centrum kryptowalut