Czytaj więcej

Elżbieta II nie żyje. Wielka Brytania i świat oddają hołd królowej

W czwartek 8 września wieczorem Pałac Buckingham poinformował, że królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II nie żyje. Wraz ze śmiercią monarchini władzę w brytyjskiej monarchii przejął syn Elżbiety II, książę Karol, który przyjął królewskie imię Karol III.

W mediach społecznościowych oświadczenie w związku ze śmiercią brytyjskiej królowej opublikował poseł PiS Antoni Macierewicz. "Zmarła królowa Elżbieta II pozostanie na zawsze w pamięci Polaków jako symbol świata, dla którego wiara, naród i tradycja są najważniejsze" - napisał.

Czytaj więcej

Po śmierci królowej Elżbiety II w Wielkiej Brytanii ruszy wymiana skrzynek pocztowych

"Nigdy nie zapomnimy słów Królowej o związkach Jej przodków z Bolesławem Chrobrym, wdzięczności za walkę Polaków o niepodległość Wielkiej Brytanii w czasie II wojny światowej i podziwu dla Lecha Kaczyńskiego poległego nad Smoleńskiem" - dodał poseł partii kierowanej przez Jarosława Kaczyńskiego.

"Łączymy się z Brytyjczykami i wszystkimi, którzy pamięci Królowej i Jej wartościom będą wierni" - zaznaczył Antoni Macierewicz, podpisując komunikat tytułem marszałka seniora Sejmu RP. W polskim parlamencie marszałek senior to jeden z najstarszych wiekiem posłów na Sejm, powoływany do prowadzenia pierwszych po wyborach posiedzeń obu izb do czasu wybrania marszałka Sejmu.

Czytaj więcej

Jak powstało słynne zdjęcie Elżbiety II? "Zużyłam chyba trzy rolki filmu"

Królowa Elżbieta II była najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii. Wstąpiła na tron w lutym 1952 r. po śmierci swojego ojca, Jerzego VI. Została koronowana 2 czerwca 1953 r. W bieżącym roku w Zjednoczonym Królestwie obchodzono jubileusz 70-lecia panowania Elżbiety II. Następcą brytyjskiego tronu został syn Elżbiety II, Karol, który przyjął królewskie imię Karol III.

Ostatni raz królowa pojawiła się publicznie na dwa dni przed śmiercią, gdy w zamku Balmoral spotkała się z odchodzącym premierem Borisem Johnsonem, a następnie z nową szefową brytyjskiego rządu Liz Truss. Audiencje te w szkockim Balmoral była bezprecedensowe - do tej pory tego typu spotkania królowej z premierami odbywały się w Pałacu Buckingham w Londynie.