Chiny uderzają w Rosję. Rozpoczynają kontrole podwójnego eksportu

Władze Chin ogłosiły wprowadzenie od 1 grudnia kontroli eksportu towarów tzw. podwójnego przeznaczenia, które mogą znaleźć zastosowanie także w przemyśle zbrojeniowym. To efekt ogłoszenia przez Stany Zjednoczone sankcji wobec kilkudziesięciu chińskich firm za dostarczanie Rosji takich produktów, w tym komponentów do dronów.

Publikacja: 22.10.2024 06:22

Zhongnanhai - część Zakazanego Miasta w Piekine - stanowi obecnie rezydencję najwyższych władz państ

Zhongnanhai - część Zakazanego Miasta w Piekine - stanowi obecnie rezydencję najwyższych władz państwowych ChRL

Foto: Bloomberg

Chiński rząd wydała przepisy „w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego i interesów, nierozprzestrzeniania broni oraz wypełnienia innych zobowiązań międzynarodowych, a także wzmocnienia i ujednolicenia kontroli eksportu towarów podwójnego zastosowania” - cytuje komunikat Pekinu „The Moscow Times”.

Amerykanie nakładają sankcje na chińskie firmy

Nowe wymagania regulują ograniczenia i tryb wydawania zezwoleń na dostawę za granicę „przedmiotów mających zastosowanie zarówno cywilne, jak i wojskowe lub służących zwiększeniu zdolności wojskowych”. Władze sporządzą listę towarów objętych ograniczeniami, a eksporterzy będą musieli ujawnić ostatecznych odbiorców produktów i ich przewidywany zakres. To uniemożliwi ukrywanie faktu, że dany towar przez kilka neutralnych krajów ostatecznie trafia do Rosji.

Czytaj więcej

To najbardziej zaboli Kreml w 12. pakiecie unijnych sankcji

Stany Zjednoczone od dawna oskarżają Chiny o zwiększanie potencjału rosyjskiej maszyny wojennej, twierdząc, że nawet jeśli nie pomagają wprost swoją bronią, to dostarczają sprzęt i komponenty wykorzystywane w Rosji do produkcji sprzętu wojskowego.

Chiny i Hongkong stały się bazą przeładunkową do transportu do Rosji zachodnich półprzewodników, niezbędnych do produkcji rakiet i innego rodzaju broni. W maju Waszyngton nałożył sankcje na 20 firm z Chin kontynentalnych i Hongkongu, co do których stwierdzono, że dostarczają Rosji zachodnią elektronikę oraz inne komponenty wojskowe i komponenty podwójnego zastosowania. W czerwcu dodał do listy ponad 20 podmiotów prawnych i osób fizycznych z Hongkongu, a w sierpniu – kolejne 42 chińskie firmy.

Harpia – dron z Chin dla Rosji

W 2023 roku Rosja rozpoczęła produkcję dronów szturmowych dalekiego zasięgu Harpia, wykorzystujących silniki i komponenty pochodzące z Chin. „Harpia, opracowana przez ekspertów pracujących w Chinach, jest produkowana w fabrykach w Chinach we współpracy z rosyjskimi firmami z branży obronnej” – ogłosił w zeszłym tygodniu Biały Dom, nakładając sankcje na dwie kolejne chińskie firmy za pomoc w tworzeniu dronów.

Czytaj więcej

Chiński bank utrudnia życie rosyjskim importerom. Przelewy utknęły w zamrażarce

Pekin zaprzecza informacjom o rosyjskiej pomocy. Mao Ning rzeczniczka chińskiego MSZ powiedziała na piątkowej konferencji prasowej, że Chiny nigdy nie dostarczały broni Rosji ani Ukrainie i „ściśle kontrolują eksport towarów podwójnego zastosowania, w tym dronów”.

- „Biorąc pod uwagę rolę, jaką drony odegrały w ostatnich konfliktach, materiały i technologie, które można zastosować w przemyśle lotniczym, mogą znaleźć się w pierwszej partii towarów umieszczonych na liście Pekinu dotyczącej kontroli eksportu” – powiedział Benjamin Cavender, dyrektor zarządzający China Market Research Group, dla telewizji CNBC.

Na czarnej liście nie tylko drony

Alicia Garcia-Herrero, główna ekonomistka ds. Azji i Pacyfiku w banku Natixis, jest bardziej sceptyczna co do perspektyw nowych zasad. Jej zdaniem dostawy do Rosji najprawdopodobniej będą zwolnione z ograniczeń eksportowych.

Czytaj więcej

Rosja zbroi się na potęgę. Skala poważnie niepokoi NATO

W lipcu po wizycie ówczesnego szefa MSZ Ukrainy Dmitrija Kułeby, Chiny ogłosiły zakaz eksportu wszystkich cywilnych dronów, które mogłyby zostać wykorzystane do celów wojskowych. Obowiązuje on od 1 września. Do tego czasu już od roku obowiązywały pewne ograniczenia w sprzedaży dronów, silników i sprzętu na podczerwień do nich.

Oprócz dronów do nowego wykazu kontroli eksportu dodano latem także elementy montowane na dronach, takie jak lasery do obrazowania celów w podczerwieni i precyzyjny sprzęt do pomiarów inercyjnych. Eksperci zwracają uwagę, że we wszystkich tych przypadkach chodziło o bezpośredni eksport do Rosji. Teraz amerykańska pętla sankcyjna zaciska się na każdym chińskim eksporterze towarów podwójnego przeznaczenia.

Handel
Chiny nakładają cła na cały import z USA. Zdecydowana odpowiedź na cła Trumpa
Handel
Cła Trumpa uderza w ulubiony napój Amerykanów. Europa może na nich skorzystać
Handel
Donald Trump ogłosił nowe cła odwetowe. „To, co oni robią nam, my zrobimy im”
Handel
Cła Trumpa to cios dla takich marek jak Nike, Vans czy Mattel
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Handel
Marek Piechocki, prezes LPP: Czuję się tak, jakbym odpalał rakietę