Węgierski parlament w ekspertowym trybie zaakceptował rządową propozycję uchylenia zakazu handlu w niedzielę obowiązującego od marca 2015 r. Prawo uderzało głównie w duże sieci z zagranicznym kapitałem, bo małe sklepy krajowych firm mogły tego dnia normalnie pracować.
Jednak nagle rządzący Fidesz postanowił z regulacji się wycofać, choć wcześniej mimo sprzeciwów Komisji Europejskiej forsował jego wprowadzenie w takim kształcie. Moment jest nieprzypadkowy, ponieważ zaledwie kilka dni temu węgierski Sąd Najwyższy przyjął petycję opozycyjnej Partii Socjalistycznej, aby w sprawie obowiązującego zakazu rozpisać referendum.
Niekorzystne dla dużych sieci prawo nie spotkało się bowiem ze społecznym entuzjazmem, według badań nawet 2/3 obywateli chciało jego zniesienia. Dlatego rząd wolał prawo uchylić, niż spektakularnie przegrać referendum.
W Polsce podobna batalia dopiero przed nami, ponieważ dopiero rozpoczynają się prace związane z wprowadzeniem zakazu niedzielnego handlu. Tym razem nie jako pomysł rządowy, ale obywatelski postulowany przez NSZZ „Solidarność" oraz inne organizacje jak Kongregacja Przemysłowo-Handlowa.
– Jesteśmy zaskoczeni informacjami z Węgier, ale nie zmieniają one w żaden sposób naszych planów i prac związanych z projektem ustawy o zakazie handlu w niedzielę – mówi Alfred Bujara, przewodniczący sekcji handlowej NSZZ „Solidarność".