Fitch utrzymał też bez zmian perspektywę polskiego ratingu: pozostaje ona stabilna, co oznacza, że prawdopodobieństwo zmiany oceny wiarygodności kredytowej Polski w najbliższych latach jest niewielkie. A- to siódmy stopień na 23 możliwe.
W opublikowanym w piątek wieczorem komunikacie agencja napisała, że rating Polski jest wspierany przez „zdywersyfikowaną gospodarkę, relatywnie solidne ramy makroekonomiczne, zakotwiczone członkostwem w UE, poprawiającą się sytuację w bilansie płatniczym i nieco niższy poziom długu publicznego niż średnio w krajach o podobnym ratingu”. Z drugiej strony, standardy zarządzania gospodarczego i poziom dochodów (PKB per capita) są niższe niż w tej grupie państw, a inflacja jest bardziej zmienna.
Analitycy Fitcha odnotowali wysokie prawdopodobieństwo tego, że w wyniku październikowych wyborów w Polsce dojdzie do zmiany władzy. „Nowy rząd prawdopodobnie będzie kładł nacisk na praworządność, co może poprawić stosunki Polski z instytucjami UE i innymi zewnętrznymi partnerami” – ocenili.
Czytaj więcej
Białą księgę finansów państwa, ich przegląd i naprawę, ustabilizowanie i obniżenie podatków, ułatwienia dla biznesu, wsparcie budowy mieszkań, działania na rzecz zahamowania zmian klimatu i wzmocnienie samorządów – zapowiada umowa koalicyjna.
Agencja dostrzega jednak ryzyko, że zmiana władzy przyniesie nowe wyzwania. „Napięcia między różnymi instytucjami mogą ograniczać efektywność rządzenia. Ciasny w najbliższych dwóch latach kalendarz wyborczy (z wyborami samorządowymi, europejskimi i prezydenckimi) może zniechęcić rząd do zajmowania się trudnymi sprawami, w tym ograniczeniem znaczącej nierównowagi w finansach publicznych” – napisali analitycy Fitcha.