Aktualizacja: 11.12.2024 13:50 Publikacja: 01.05.2022 21:00
Foto: Bloomberg
Eksperci z Centre for Economic Performance przy London School of Economics zbadali wpływ brexitu na relacje handlowe Wielkiej Brytanii z Unią Europejską i resztą świata. Pod lupę wzięli okres między 2013 a 2021 rokiem. Przeprowadzona analiza pokazuje, że ani wynik referendum w sprawie brexitu (w czerwcu 2016 r.), ani formalne opuszczenie Wspólnoty (31 grudnia 2019 r.) nie wpłynęły znacząco na brytyjski handel z UE i krajami spoza Unii (tzw. kraje reszty świata).
Kluczowe okazało się zakończenie okresu przejściowego i rok 2021, kiedy wprowadzono w życie umowy o współpracy i handlu między Unią a Wielką Brytanią (ang. TCA). W pierwszym kwartale 2021 r. brytyjski eksport do UE spadł o 50 proc., a import o prawie 40 proc. W tym samym okresie eksport do krajów reszty świata spadł jedynie o 20 proc., a import o około 10 proc.
Stany Zjednoczone udzieliły Ukrainie kredytu w wysokości 20 mld dolarów. Zastawem są wpływy z rosyjskich, zamrożonych na Zachodzie aktywów. To z nich pożyczka wraz z odsetkami zostanie spłacona.
W rok spadła liczba osób zaniepokojonych zmianami klimatu i to aż o 7 pkt proc. Spośród ankietowanych w kilkunastu krajach właśnie u nas spadek jest najwyraźniejszy, choć w ujęciu globalnym także go widać.
Komisja Europejska (KE) w nowym składzie po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 r. potwierdza, że będzie dążyć do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ), w tym osiągnięcia neutralności klimatycznej netto w 2050 r. Jednocześnie widoczna jest istotna zmiana narracji i oczekiwań formułowanych wobec KE, aby ta w rozpoczętej kadencji położyła większy nacisk na poprawę konkurencyjności europejskiej gospodarki. Polski rząd, który w styczniu 2025 r. obejmie tzw. prezydencję w UE, zwraca uwagę na problem związany w kosztami emisji CO2 i nadmiarem regulacji, wskutek których Europa traci pozycję konkurencyjną wobec USA czy Chin.
Decyzje RPP są kolegialne, ale gdybym miał je podejmować jednoosobowo, to w trzecim kwartale 2025 r. rozpocząłbym dziewięciomiesięczny cykl obniżek i główna stopa NBP zatrzymałaby się w okolicach 3,5 proc. – mówi w wywiadzie prof. Ireneusz Dąbrowski, członek Rady Polityki Pieniężnej.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
W 2025 roku Ukraina będzie potrzebować około 38 mld dol. finansowania zewnętrznego. To o 3 mld dol. mniej niż w tym roku.
Na rynku brytyjskim szkło polskiego pochodzenia cieszy się dużą popularnością, głównie dzięki dwóm firmom, które przez lata znacząco urosły i odniosły tam sukces.
Londyńskie City straciło z powodu brexitu 40 tys. miejsc pracy w sektorze finansów — poinformował Reutera Michael Mainelli, Lord Mayor of City of London, czyli burmistrz finansowej dzielnicy Londynu.
Laburzyści chcą lepszej współpracy z UE. Bruksela gotowa jest do rozmów pod warunkiem, że Wielka Brytania otworzy się na młodych mieszkańców Unii.
Wielka Brytania znów odroczyła o 6 miesięcy wprowadzenie fizycznych kontroli warzyw i owoców importowanych z krajów Unii, aby nowy rząd mógł poznać opinie importerów. Nowe kontrole kosztowałyby 200 mln funtów rocznie. Obowiązują już na całą żywność i cięte kwiaty.
Po tygodniach politycznych negocjacji Emmanuel Macron wyznaczył nowego premiera.
Europa dokonuje znów historycznych wyborów, które mogą znacząco wpłynąć na jej przyszły kształt. A historia lubi się powtarzać, choć na szczęście nie zawsze musi.
Środa była ostatnim dniem kampanii wyborczej w Wielkiej Brytanii. Z sondaży wynika, że po 14 latach konserwatyści oddadzą władzę labourzystom, a premierem będzie przywódca Partii Pracy, Keir Starmer.
Osiem lat po referendum, w którym Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej, o tym, że kraj powinien być poza UE, przekonanych jest 24 proc. mieszkańców Wysp - wskazuje najnowsze badanie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas