Z pieniędzy europejskich korzystają też studiujący. Dzięki dotacji z Unii słuchacze Akademii Morskiej w Szczecinie zyskali specjalistyczną pracownię dydaktyczną. Chodzi o centrum symulacyjne terminalu LNG i symulator ładunkowy statków do przewozu ładunków ciekłych, które powstały na terenie uczelni.
Symulator jest używany w zajęciach dydaktycznych dla studentów II roku o specjalności transport morski. Przedmiotem ćwiczeń jest eksploatacja zbiornikowców i gazowców oraz przewozy morskie. Podczas zajęć studenci poznają wszystkie procesy eksploatacyjne, jakie zachodzą podczas załadunku i wyładunku statku. Ich zadaniem jest zaplanowanie załadunku, transport, a następnie wyładunek w ściśle określonych warunkach, zgodnie z przepisami obowiązującymi na terminalach i statkach przewożących ładunki płynne.
Dzięki symulatorowi studenci zapoznają się również z systemami statkowymi, a w szczególności z urządzeniami oraz procedurami dotyczącymi przeładunku. Uczelnia szacuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat z zakupionej w ramach dotowanego projektu aparatury naukowo-badawczej skorzysta około 10 tys. słuchaczy. Studenci szkolący się na symulatorach zostaną w przyszłości członkami załóg tankowców LNG odpowiedzialnymi za bezpieczne operacje ładunkowe i znajdą się wśród kadry zarządzającej głównymi operacjami zachodzącymi w trakcie transportu produktów LNG.
Jest to trzeci w Europie tego typu symulator, a rozwiązania technologiczne zastosowane przy realizacji projektu promują na polskim rynku sprawdzone rozwiązania technologiczne. Jak wskazuje Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, projekt Akademii Morskiej związany z budową centrum symulacyjnego terminalu LNG to doskonały przykład dopasowania regionalnej uczelni do zmian na rynku.