Strategię przygotowało Ministerstwo Gospodarki. Realizacja programu ma na celu podniesienie efektywności i konkurencyjności gospodarki i zwiększanie wydatków na badania i rozwój do 1,7 proc. PKB w 2020 r. (obecnie to ok. 0,8 proc. PKB). Stąd główny nacisk został położony na zwiększenie skłonności firm do innowacji.
Jedną z ciekawszych propozycji jest nowa ulga podatkowa na prace B+R. Ma ona zastąpić funkcjonującą ulgę na nabycie nowych technologii, która okazała się nieefektywna. Nowa zachęta ma „umożliwić dodatkowe odliczenie części kosztów kwalifikowanych związanych z działalnością B+R zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów". Ma zostać wprowadzona po zdjęciu z Polski procedury nadmiernego deficytu, co nastąpi najwcześniej w 2016 r.
Więcej szczegółów na ten temat resort gospodarki nie podaje. Zgodnie jednak z projektem przygotowanym przez firmę doradczą Deloitte przedsiębiorcy będą mogli w całości zaliczać wydatki na B+R do kosztów uzyskania przychodów. Dodatkowo 26 proc. nakładów na ten cel będą mogli odliczyć od podatku.
W programie mowa też o nowym projekcie poręczeniowo-gwarancyjnym na zakup nowoczesnych technologii, maszyn i urządzeń. Przewidywane są też ułatwienia dotyczące inwestowania w małe i średnie przedsiębiorstwa przez Anioły Biznesu, wsparcie dla start-upów, dalsze odbiurokratyzowanie gospodarki, wsparcie otoczenia biznesu, rozwój klastrów branżowych, partnerstwa publiczno-prywatnego, przyjazny dla MŚP system zamówień publicznych, promocja polskich marek itp.
Koszty wdrożenia programu oszacowano na 25,4 mld zł, czego źródłem będą przede wszystkim unijne programy.