Propozycję takich zmian zawiera lista postulatów zniesienia lub ograniczenia barier w funkcjonowaniu organizacji pozarządowych obejmująca sprawy podatkowe. Została ona przygotowana przez poznańską kancelarię Skoczyński Wachowiak Strykowski we współpracy z organizacjami non profit. „Rz” sprawuje patronat medialny nad tą akcją.
Obecnie na liście znajduje się 12 propozycji zmian przepisów, których stosowanie sprawia najwięcej kłopotów.
Z raportu wynika, że jednym z największych utrudnień jest konieczność odprowadzania VAT od aukcji charytatywnych. Fiskus stoi na stanowisku, że fundacja wystawiająca na takiej aukcji przedmioty wykonane przez jej podopiecznych, np. rysunki dzieci, musi zapłacić podatek. To podejście znacznie utrudnia zbiórkę pieniędzy na cele dobroczynne. Te przedmioty nie przedstawiają zwykle żadnej wartości rynkowej. Cena osiągnięta w czasie licytacji zależy wyłącznie od dobrej woli darczyńcy, który chce wesprzeć konkretne działanie lub osobę wymagającą pomocy.
Autorzy raportu chcą skłonić ministra finansów do zmiany stanowiska. Najlepszym rozwiązaniem byłoby opublikowanie interpretacji ogólnej wskazującej, że wydanie przedmiotów licytowanych podczas aukcji charytatywnych nie podlega VAT.
[srodtytul]Darowizny bez VAT[/srodtytul]