Biznes rekomenduje jak złagodzić kryzys

Przedsiębiorcy uważają, że jak najszybciej powinny być podjęte działania, które pozwolą uchronić polską gospodarkę przed silnym spowolnieniem. PKPP Lewiatan przedstawiła 25 rekomendacji.

Publikacja: 17.08.2011 12:12

Biznes rekomenduje jak złagodzić kryzys

Foto: Bloomberg

- Uważamy, że  gospodarka globalna stoi przed problemem drugiej fali spowolnienia, które tym razem może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje – nie ma bowiem w budżetach większości państw wystarczających środków finansowych na podtrzymanie wzrostu gospodarczego albo przez inwestycje publiczne, albo przez programy pomocowe, wspierające konsumpcję – tłumaczy Małgorzata Starczewska – Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

- Tempo wzrostu gospodarczego spadnie, ale nie powinien być to tak głęboki spadek jak w latach 2008 – 2009 – dodała ekonomistka.

Konfederacja przygotowała i przedstawiła na konferencji prasowej propozycje 25 działań, które pomogą uchronić   miejsca pracy, zapewnić stabilność wzrostu gospodarczego oraz poprawić konkurencyjność firm.

Propozycje dotyczą pięciu dziedzin. Pierwsza to polityka makroekonomiczna i przemysłowa. Konfederacja uważa, iż jak najszybciej powinien powstać nadzór makroostrożnościowy przy Narodowym Banku Polskim. Dodatkowo Lewiatan uważa, że jeszcze przed wyborami powinna być uchwalona ustawa o nadzorze właścicielskim.

- Przedsiębiorcy mogą poradzić sobie z wahaniami koniunktury jeśli choć częściowo mogą panować nad czasem – tłumaczy Jeremi Mordasewicz. Jako przykład ciągle zmieniających się warunków prowadzenia biznesu podał zmiany planów inwestycji publicznych – Najpierw plany rządowe i samorządowe zakładały  imponująca intensyfikację inwestycji, a teraz ich gwałtowne wygaszanie. Oczekujemy lepszego planowania inwestycji publicznych – dodał ekspert Lewiatana. – raptowne przyspieszenie budowy dróg w ostatnich latach jest przyczyną wielu obecnych porażek, bo wzrost podaży fachowców, kruszyw i środków ich transportu nie nadążał za wzrostem popytu. A potem raptowne wstrzymywanie inwestycji zmuszało firmy do zwalniania pracowników – tłumaczy Mordasewicz.

Konfederacja uważa też, że po to by firmy mogły konkurować z innymi, potrzebne jest przeznaczenie części opłat za emisja CO2 na modernizację najbardziej energochłonnych przemysłów, w tym zwolnienie ich z akcyzy na energie elektryczną.

Katarzyna Urbańska zwróciła uwagę, że wciąż firmy borykają się z problemami dochodzenia należności – Zdiagnozowaliśmy kilka miejsc, gdzie mamy największe problemy. Proponujemy wzmocnienie roli poszkodowanego.

Zdaniem PKPP Lewiatan konieczne są dalsze działania zmniejszające biurokrację – to drugi obszar zmian, jakie proponuje konfederacja.

Konfederacja chce zmian w procedurach zamykania działalności gospodarczej – Przy procesach upadłościowych powinny być brane przede wszystkim problemy wierzycieli. – dodała Katarzyna Urbańska. Lewiatan chce by wierzyciele mogli wybierać syndyka, a jego wynagrodzenie powinno być powiązane z efektywnością procesu upadłościowego.

Lewiatan uważa, że potrzebne są zmiany wspomagające utrzymanie płynności w firmach. Wciąż nie jest zmieniony przepis, gdzie płaci się VAT od faktur, a nie od otrzymanej zapłaty. Przedsiębiorcy uważają, że powinno się skrócić czas terminu zwrotu różnicy podatku VAT z 60 do 30 dni.

Konfederacja zwraca uwagę, że potrzebne są działania uelastyczniające zatrudnienie i rynek pracy. – Pakiet wprowadzony w 2009 roku zadziałał pozytywnie, dał sygnał firmom, że warto stabilizować zatrudnienie – tłumaczył Jacek Męcina – Proponujemy wydłużenie niektórych rozwiązań, jak choćby utrzymanie możliwości przedłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy. – ekspert wymienił też inne rozwiązania: wprowadzenie do Kodeksu Pracy umowy na czas realizacji projektu, ograniczenie obowiązków bhp przy korzystaniu z telepracy, zniesienie ograniczenia długości zatrudniania pracownika tymczasowego.

Konfederacja uważa, że firmy w przypadku problemów rynkowych powinny mieć łatwiejszy dostęp do bezpośredniej pomocy z Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

- Dla większości naszych rekomendacji mamy przygotowane zmiany legislacyjne. Chcemy dać do reki rządowi i sejmowi narzędzia zmian – dodała Małgorzata Starczewska - Krzysztoszek

 

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje