To już kwestia ustaleń między organizacjami wchodzącymi w jej skład. Są różne koncepcje i dziś każda jest możliwa. Wśród partnerów społecznych mówi się jednak, że symboliczne byłoby powierzenie przewodniczenia jednej z organizacji związkowych, które przecież zawiesiły w 2013 r. swój udział w pracach Komisji Trójstronnej. Ale wyobrazić można sobie także inne scenariusze.
Czym Rada powinna się zająć w pierwszej kolejności?
Jest wiele kwestii, które czekają na rozstrzygnięcia po dwóch latach przerwy w dialogu. I choć rządowi udało się mniej formalnie skonsultować, wypracować czy wspierać zmiany, m.in. w ustawie o promocji zatrudnienia, dotyczące ozusowania umów-zleceń czy nowych zasad stosowania umów na czas określony, to lista spraw w toku jest dłuższa. Są przygotowane zmiany w ustawie o związkach zawodowych i ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Partnerzy już zadeklarowali chęć pracy nad tymi rozwiązaniami.
Jak pan ocenia propozycję PO, by kontrakty cywilnoprawne i etaty zostały objęte jednolitymi przepisami?
Jestem zwolennikiem kontraktu jednolitego, choć problematyka nie jest tak prosta jak sama nazwa. W założeniu chodzi o objęcie jednolitym kontraktem wszystkich form świadczenia pracy, które zakładają trwałą więź prawną między pracodawcą a pracownikiem. To może być 30, 60 czy nawet 180 dni. Bez rozróżniania dotychczasowego typu umów terminowych i bezterminowych. Konstrukcja i zakres ochrony trwałości stosunku pracy oraz poszczególnych uprawnień w ramach kontraktu jednolitego są powiązane ze stażem pracy. Szczegółowe rozstrzygnięcia powinny zapaść w toku ustaleń, ale idea jest słuszna. Kontrakt jednolity nie powinien natomiast ograniczać stosowania umów cywilnoprawnych, gdy z charakteru takiej umowy wynikać będzie brak trwałej więzi prawnej między zleceniodawcą a zleceniobiorcą lub nawet nie będzie ona podstawowym źródłem utrzymania. W takiej formie można będzie wykonywać krótkie zlecenia czy dzieła. Można też będzie, podczas zatrudnienia na etacie w jednej firmie, wykonywać stałe prace dorywcze u innego zleceniodawcy.
Poprzedni RPO skierował do Komisji Trójstronnej, poprzedniczki Rady, pismo, w którym wskazuje na niezgodność obecnie obowiązujących przepisów z konstytucją, ponieważ nie zapewniają należytej ochrony osób zatrudnionych na kontraktach cywilnoprawnych. Jakie ma pan propozycje w tym zakresie?